Tesettür Ve Blog

Zemin Rengine Göre Halı

Zemin Rengine Göre Halı

Zemin rengi halı seçimini etkileyen faktörler arasında olduğu için; uygun tonlarda bir seçim yapılması gerekir. Örneğin seçeneğiniz halı salonun odak noktası olabileceği gibi, zemin ile uyumsuzluğu arasında da kaybolabilir. Bu yüzden seçeneğiniz halı renginin mutlaka zemin ile uyumlu olması gerekir.

Zemin Halı Uyumu

Son dönemlere evlerdeki zemin renginin daha açık tonlarda özellikle kirli beyaz tonlarında olduğunu görüyoruz. Bu tarz evlerde halı seçimi kolay olacaktır. Beyaz açık bir renk olduğu için üzerinde olan halı ve mobilyayı daha estetik şekilde gösterecektir.

Ceviz tonu gibi renklerin hakim olduğu zeminlerde ise halı seçimi açık tonlarda olması uygun olacaktır. Özellikle krem rengi veya sarımsı tonlar ve açık yeşil gibi ceviz rengine uyum sağlayan renklerin desenli veya düz şekilde kullanımı uygundur. Zemin ve halı uyumunun mobilyaya da uyumlu olması için düz ve desensiz renklerin kullanılması bu tarz zeminlerde daha uygun olacaktır.

Zeminin rengi halı seçimini etkileyen faktörler arasında olsada, mobilyaların bütünlük içinde olması daha da önemlidir. Örneğin sadece zemine uyumlu olması için seçeneğiniz halı; mobilya ile zıt düşerse evinizde renk cümbüşü yaşamış olursunuz. Bu yüzden mutlaka bütünlük korunması ve uyumlu renklerin bir arada tutulması gerekir. Mobilya satın aldığınız yerlerde bilgili olan kişilere danışırsanız size en sağlıklı bilgileri vereceklerdir.

Halı Rengi Seçerken

Halı rengi seçerken sadece zemine bağlı şekilde seçilmesi doğal olarak yanlış bir seçim olacaktır. Özelikle renkli eşyalarda zemin ve mobilyanın uyumunun olması için halı bir geçiştirici görevi üstlenecek renk patlamasını önleyecektir. Örneğin bordo koltuklu bir salonda kullanılan sütlü kahverengi zemin rengini yumuşatmak için krem veya metalik gri tonlarında halı kullanılabilir.

Halılar aslında mobilyanın cilasıdır. Bu yüzden mobilya, zemin ve halı rengi her zaman iç içe olan renklerden seçilmesi gerekir. Bu şekilde yapılmazsa bir rengin tonu üzerinden de seçimler yapabilirsiniz. Örneğin pembe tutkunuysanız; fuşya koltuk takımına, pudra rengi aksesuar kullanabilirsiniz. Zaten son dönemlerin koltuk takımlarına baktığımızda uyumlu iki rengi desenli şekilde kullandıklarını görüyoruz. Koltukların desenindeki bir renk belirlenerek hem halı seçilir hemde zemine zıt düşmesi engellenir.

Evdeki renk bütünlüğü göz yormayacağı için ortamdaki huzur daha fazla olacaktır. Kullanılan renk geçişleri her zaman önemlidir. Eğer sevdiğiniz iki rengi salonda kullanmak istiyorsanız nötr renkleri kullanarak ortamı yumuşatabilirsiniz. Fakat sevdiğiniz renklerin birbirine çok zıt olmaması gerekiyor. Örneğin kırmızı ve pembeyi bir salonda kullanırsanız renk patlaması yaşarsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.