Tesettür Ve Blog

Yuvarlak Yüz Şekline Şal Ve Eşarp Bağlama

Yuvarlak Yüz Şekline Şal Ve Eşarp Bağlama

Her insan farklı bir yüz şekline sahiptir. Kiminin yüzü kare şeklinde olurken kimisininki oval bir şekilde olabilir. Bu yüzden yüz şekillerine göre gözlük saç kesimi veya örtünme şekli belirlenir. Örneğin kare bir yüz şekline sahip olan bayana oval yüz için ideal olan bir örtünme sunulursa yüz daha da kare şeklini alarak kötü durmasına neden olur.

Bu yüzden uygun ve sağlıklı olan yüz şekline göre örtünme tarzı belirlenmesi gerekir. Bugün sizlere beş yüz şeklinden biri olan yuvarlak yüz şekli için eşarp ve şal bağlamanın nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler sunacağız. Diğer yüz şekilleri nasıl eşarp ve şal bağlaması gerektiğini ise ilerleyen günlerde paylaşıyor olacağız.

Yuvarlak Yüzlü Bayanlar Nasıl Şal Veya Eşarp Bağlamaldır?

Yuvarlak yüz diye tabir edilen yüz şekli dolgun ve tombul yanakların olduğu yüz şekline verilen isimdir. Bu şekilde yüz hatlarına sahip olan bayanlara tavsiye edilen örtünme aracı eşarp olarak belirtiliyor. Çünkü eşarp yuvarlak yüzlü bayanların yüzünü daha zayıf ve gösterecektir. Eşarp yerine şal bağlamak istiyorsanız yine eşarp bağlama gibi yapmanız gerekiyor. Yani hem eşarp hemde şal için yuvarlak yüzlü bayanlar aşağıdaki püf noktalarına dikkat ederek örtünmesi gerekiyor.

Yuvarlak yüzlü bayanlar; eşarp veya şal bağlarken ilk yapmaları gereken boneyi en az görünecek şekilde ayarlamak olacaktır. Böylece bone yukarıda kaldığı için yüz daha uzun ve dolayısıyla zayıf görünecektir. Boneyi tam saç bitiminde tutun ve eşarbınızı üzerine bağlayın. Eşarbınızı eğer oval biçimde yapabiliyorsunuz bu durumda yüzünüz daha uzun görünecektir. Klasik Türk eşarp bağlama şekli yüzü yuvarlak olan bayanlar için en ideal seçimdir.

Yuvarlak yüzlü bayanlara en çok yakışan şal modeli ise asya modeli şal bağlama oluyor. Asya modeli şal bağlanmadan sonra ise spor şal bağlama veya şalın bir ucunun önde bir ucunun arkada kaldığı model oluyor. Yuvarlak yüzlü bayanların uzak durmaları gereken şal bağlama şekli ise önü çapraz olan çapraz şal bağlama şekli oluyor. Önü çapraz şal bağlama nasıl olduğunu buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Klasik Türk Eşarp Bağlama Şekli

Yuvarlak yüzlü bayanlara en çok yakışan kare eşarbın klasik şekilde bağlanması oluyor. Klasik eşarp nasıl bağlanır sorusunun cevabını çok şık eşarp bağlayanlar biliyor olsada bilmeyenler için tekrar paylaşmak istedik.

Resimlerin büyük halini görmek için tıklayın.

Klasik Türk türbanı veya Türk eşarbı olarak tabir edilen örtünme şeklinde kare bir eşarbın bone üzerine düzgün şekilde oturtdurulduktan sonra iki ucunun eşit kalması gerekiyor. Çene altından eşarp iğneledikten sonra ise kenarlara eşarp bozulmasın diye iğneler takılıyor ve eşarbın iki ucu boynun altından düzgünce arkaya alınarak düğüm atılıyor. Burada anlatım karışık olabilir fakat resime baktığınızda çok kolay anlayacaksınız.

Daha fazla resim için galeriye tıklayınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.