Tesettür Ve Blog

Yatak Odasına Canlı Çiçek Konulur Mu?

Yatak Odasına Canlı Çiçek Konulur Mu?

Yatak odası insanların günün yorgunluğunu atarak yeni güne zinde başladıkları yer olduğu için diğer yerlerin dekorasyonundan çok daha önem taşır. Özellikle renk geçişleri renk yoğunluğu gibi ayrıntılar odanın hava kalitesini etkileyerek kişinin psikolojik açıdan rahatlamasını veya tam tersi olarak agresif olmasına neden olur. Sadece renkler değil elbette yatak odası dekorasyonunda kullanılan objelerde etkilidir. Bugün yatak odasında çiçek yetiştirmek isteyenlere yönelik oluşturduğumuz yazımızda yatak odasına çiçek koyulur mu sorusuna yönelik bilgiler sunacağız.

Yatak Odasına Çiçek Konulur Mu?

Yatak odasına çiçek koymak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan olan yatak odasına çiçek koyulur mu sorusu, her iki fikir içinde önemlidir. Bu konuda eskiden bilinen bilginin yanlış olduğunu son dönemlerde çoğu araştırmacı açıklıyor. Eskiden; çiçeklerin geceleri ortamın oksijeni alarak karbondioksiti dışarı verdiği bilgisi hemen hemen herkes tarafından bilinirdi. Günümüzde ise bu bilginin tamamen yanlış olduğunu ve bütün bitkilerin gece veya gündüz farketmeden ortamın pis havasını alarak temiz havayı yani oksijenini ortama verdiği açıklanıyor. Yani gece de her türlü çiçek ortama oksijen vererek o ortamın havasını temizler.

Bu durumda anlıyoruz ki yatak odasına çiçek koymanın her hangi bir olumsuz tarafı yok. Hatta Yatak odasında bulunan çiçekler odanın oksijen kalitesini artıyor. Bu konuda okumuş olduğum yabancı kaynaklı bir makalede “Kişinin daha rahat, ormanda huzurlu bir uyku uyumuş gibi kaliteli bir uykuyu uyuması için yatak odasına bol miktarda çiçekler yerleştirmesi gerekiyor. Ayrıca bitkiler ortamın radyasyonunu da aldığı için güne daha zinde ve enerjik başlamanıza neden olur. ” cümlesi zaten yatak odasında çiçek yetiştirmenin önemini anlatıyor. Sizlerde yatak odanıza istediğiniz kadar çiçek koyabilirsiniz.

Yatak Odasına Hangi Çiçekler Konulur?

Bu konuda herhangi bir kısıtlama olmadığı için; odanızı canlı çiçekler ile dekore edebilir ve bu canlılığı hissedebilirsiniz. Yatak odasına konulan çiçekler için odanın nem dengesini ayarlaması, solunum sistemini rahatlaması ve uyku sorununu ortadan kaldırılması gibi özelliklerin olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu yönden bakıldığında yatak odası çiçekleri olarak en çok kullanılan çiçekler Areka Palmiyesi, Aloe Vera Benjamin, Paşa Kılıcı ve Aşk merdiveni oluyor. Tabiki sadece bu çiçekler yatak odasında kullanılmaz bunların dışında farklı ve sevdiğiniz çiçekleri kullanarak odanıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Bu tür çiçekler odanın sadece oksijen ihtiyacını karşılamakla kalmıyor aynı zamanda nem dengesini sağlayarak solunum yolları hastalıklarının da önlenmesini sağlıyor. Fakat odaya alınacak çiçeklerin alerjik reaksiyonlara neden olmaması için dikkatli olunması gerekiyor. Herhangi bir belirti ortaya çıktığında ise çiçek odadan uzaklaştırılması gerekiyor. Aksi halde durum daha ciddi hale gelebilir. Yatak odasına çiçek konulduğunda bakımının da aksatılmadan yapılması gerekiyor. Özelikle su ve güneş ihtiyacı mutlaka karşılanması gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.