Tesettür Ve Blog

Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Evin tamamlayıcı parçalarından olan perdeler; yer ve mekan için ayrı ayrı önem taşıyarak seçimi yapılır. Perde seçmek her zaman önemli olduğu kadar dikkat edilmesi gereken unsurları da vardır. Örneğin kaliteli kumaşlardan yapılan perdeleri tercih ederseniz; perdeleriniz daha uzun ömürlü ve kullanışlı olacaktır.

Perde seçimi önemli demiştik, şimdi içinizden şu soru geçiyordur peki seçim neye göre önemli diye? Hemen cevap verelim perde seçmenin önemi daha çok ortama ve renge göre. Yani salon için olan perde bazen yatak odasına uyum sağlamıyor. Aynı şekilde yatak odasına alınan perdeler bazen öyle durum oluyor ki salonuna hiç yakışmıyor. Bu konular daha çok ayrı ayrı olacağı için bugün sizlere salon perdesi nasıl olmalı bu konuda bilgiler sunacağız. Salon perdesi ve mutfak perdesi nasıl olması gerektiği yine kendi içinde uzun bir yazı olacağı için o konu hakkında da başka bir gün makale yayınlarız.

Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Yatak odası perdesi için ilk olarak dikkat etmeniz gereken unsur yatak odanızın ne tarzda olduğudur. Buna göre yatak odanıza spor veya klasik bir perde seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca ikinci dikkat etmeniz gereken ayrıntı ise; yatak odasının rengidir. Çünkü yatak odası dinlenip ertesi güne hazırlanılan yer olduğu için burada seçilen renklerin dinlendirici özellikte olması gerekir.

Bu yüzden yatak odasının sakin havasına  uyum sağlayacak renk de ve desende perde seçmeniz uygun olacaktır. Ayrıca yeri gelmişken söylemeden geçmeyelim; yatak odasında ki kullanılacak olan perdeler genelde desensiz modeller olması daha uyumlu olacaktır. Ayrıca yatak eğer perdeyi kesiyorsa yani; yatak başlığı cama doğru gelmişse bu tip odalarda yarım fon perdelerin kullanılması gerekiyor. ( Tabi uzun kullanmak istiyorsanız yine size karışan olmaz fakat başlık arkasında kalacağı için hoş durmaz)

Yatak odası perde seçimi için genelde fon iki kanat kullanıldığı için bu tarzda mobilyaya uyum sağlayan modeller tercih edebilirsiniz. Ayrıca tül perde kullanmak istemiyorsanız bunun yerine yine stor perde alarak fon perdesiz ile uyum yakalayabilirsiniz.

Toz toplamayan kolay temizlenen ve mobilya ile uyumlu özelliklerin dışında birde önemli olan ayrıntı ise perdenin ışık geçirgenliğidir. Ne alaka diye düşünebilirsiniz fakat bazı insanlar gün ışığından ciddi anlamda rahatsız oluyor özellikle evi çok aydınlık olan ve sabah güneşi direkt yatak odasına girenler. Bazı insanlarda tam tersi karanlık ve kasvetli odaları sevmedikleri için daha aydınlık bir ortam istiyorlar. Perde alırken her iki durum da göz önüne alınarak perde seçimi yapılmalıdır. Örneğin karanlığı sevenler için en ideal perde stor ve zebra perde olacaktır. Ayrıca seçilen perde ile yatak odası boğucu hale getirilmemelidir. Daha ferah ve geniş bir yatak odası tercih edilmelidir. Bu yüzden yatak odası perdesi için ideal olanı sade gösterişsiz fön perdeler olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.