Tesettür Ve Blog

Yatak Odası Ne Renk Olmalı?

Yatak Odası Ne Renk Olmalı?

İnsanların dinlenip kendini ertesi güne hazırladığı yatak odası, her zaman en çok dikkat edilen yerlerden olmuştur. Gerek kullanılan mobilya gerekse mobilyaların renkleri kadar önemli olan bir diğer ayrıntı ise yatak odasında kullanılan duvar boyasıdır. Çünkü renklerin insan psikolojisine etkisi büyüktür ve yanlış seçilen bir renk sizi dinlendirmek yerine yorabilir. Bu yüzden bugün sizlere “Yatak odası ne renk olmalı?” adlı bir makale sunuyoruz.

Yatak Odası Duvar Boyası Ne Renk Olmalı?

Yatak odası; rahat olduğu kadar huzurun ve sessizliğin hakim olduğu bir ortam olması gerekir. Aksi halde insan daha sinirli ve agresif olabilir. Bu yüzden yatak odasında kullanılan renklere mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Özellikle duvar boyası rengi uzun zaman kalacağı için hem mobilyaya uygun hemde sakin ve huzur veren bir ton olması gerekir. Çünkü duvarlar mobilyadan daha çok ön planda kalıyorlar.

Yatak odası duvar rengi için önerilen renkler ise; beyaz, mavi, sarının açık tonları, yeşil ve turuncu oluyor. Çünkü bu renklerin rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi olduğu için rahat bir uyku kaçınılmaz oluyor. Zaten mavi ve yeşil renkler doğanın bize vermiş olduğu renkler olduğu için en huzur veren tonlar oluyor.

Yatak Odası Ne Renk Olmalı Ahmet Maranki Cevabı

Sevgili hocamız Ahmet Maranki, yatak odası renkleri için bizlere şunları söylüyor. “Yaşınız eğer genç ve yeni evlenmişseniz o zaman kullanmanız gereken renkler kırmızı veya kırmızıya yakın tonlardan oluşan renk gruplarıdır. Eğer bu yaşlardan daha büyük iseniz yatak odasında seçmeniz gereken renkler ise mavinin yumuşak tonlarına yakın sarımsı renkler kullanılmalıdır.

Yatak Odası Mobilya Renkleri Nasıl Olmalı?

Renkler bir odanın atmosferinden tutun odanın alanına kadar büyük etkileri vardır. Bu yüzden doğru şekilde bir oda döşenirse hem daha ferah hemde istediğiniz tonlarda olur.

Yatak odanız eğer küçük ve dar yapıda ise kullanacağınız mobilyalar açık renklerde olması gerekiyor. Çünkü koyu renkler zaten yatak odasına yakışmıyor hemde açık renkler ortamı daha ferah ve aydınlık gösteriyor. Fakat illa koyu renk mobilya tercih etmek istiyorsanız yine beyaz veya krem rengin karışık olduğu mobilyaların olması daha iyi olacaktır. Sizin için en uygun yatak odası mobilya renkleri ise; beyaz, mavi, kahverenginin açık tonları, bej rengi, vizon rengi olabilir. Eğer yatak odanız doğal ışık alıyorsa toprak tonlarında mobilyalar çok hoş duracaktır.

Genel anlamda baktığımızda “Yatak odası ne renk olmalı?” sorusunun cevabını yukarıda verdik. Fakat bu durum sadece mobilya ve duvar boyası ile bitmiyor elbette yatak odasında kullanılan tekstil ürünlerine de dikkat edilmesi gerekir. Örneğin mobilyaya uygun tonlarda kullanılan tekstil ürünleri ortama sakin ve huzur veren hava katacaktır.

Yatak odası perde rengi için yine gözü yormayan nitelikte renkler tercih edilmelidir. Örneğin siz beyaz bir mobilya kullanıyorsanız perde rengi olarak mavi tonları ve yeşil tonları harika olacaktır. Hem beyazın sade yönü ortaya çıkıyor hemde bu iki doğa rengi odaya huzur ve ferahlık getiriyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.