Tesettür Ve Blog

Yatak Odamı Nasıl Yerleştirmeliyim?

Yatak Odamı Nasıl Yerleştirmeliyim?

Bir evin en güzel yeri neresidir diye sorulsa herkes buna uyuduğu ve rahat şekilde uyandığı yeri yani yatak odasını cevap verir. Yatak odalarının bir çok görevi olsada en önemli görevi insanı güzelce dinlendirmek ve ertesi güne hazır hale getirmektir. Bu kadar önemli olan bir yerin mutlaka derli toplu olması gerekir. Bu yüzden bugün sizlere yatak odasının nasıl yerleştirilmesi gerektiği hakkında bilgiler sunacağız.

Yatak Odası Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Yatak odasının yerleşimi sağlık açısından da önemli olduğu için öncelik bu yönde olması gerekir. Örneğin cam önüne koyulan bir eşya camı kapatarak odanın güneş almasını ve rahat şekilde hava almasını engelliyorsa, bu yanlış ve sağlığa zararlı bir yerleşim şekli olacaktır.
İkinci olarak dikkat edilmesi gereken ise eşyaların en ergonomik şekilde olanları tercih edilmelidir. Çünkü insan uyku esnasında yenilendiği ve dinlediği için bu şekilde mobilyalar daha iyi olacaktır.

Sağlık düzeyinden sonra odanın kullanılabilirlik yönünden uygun şekilde konumlandırılmış olması gerekir bunun için ise odaya mobilya seçerken odanın tüm özellikleri göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin dar bir yatak odasına haddinden fazla eşya almak sizin hareket alanınızı kısıtlayacağı için çok dağınık ve boğucu bir havası olacaktır.
Yatak odasından ismini alan yataklar mutlaka merkez konumunda olması gerekir. Yani yatak kapıdan girildiğinde görünür şekilde olması gerekir. Bu yüzden yatağınızı kapıya bakacak şekilde konumlandırarak sağ ve sol kenarına komidinleri yerleştirin. Fakat oda yapınız bu şekilde dekorasyona uyumlu değilse komidinleri sağ veya solda hangi bölge müsait ise üst üste koyarak daha fazla yer açabilirsiniz.

Yatağın karşına ise tuvalet masası olması olması gerekir. Yatak tuvalet masasına bakıyor şekilde dekore edilmesi uygun bir dekorasyon şekli olacaktır. Yine bu bölgeye televizyon koyarak da izleyebilirsiniz fakat yatak odasında televizyon olması sağlık açısından pek önerilmiyor.

Yatak odasının en önemli parçalarından olan gardolaplara sıra geldi. Gardolaplar yapısı ile çok büyük alan kapattıkları için çok göze çarpan yerde olmaması gerekir. Çünkü yatak odasında dikkatler yatak üzerinde olması gerekir. Eğer eviniz müsait ise gardolaplarınızı gömme şeklinde de tercih edebilirsiniz. Böylece yatak odası daha geniş ve ferah olacaktır. Gömme dolap yerine normal görünür bir dolabınız varsa o zaman daha az güneş alan bir yerde dolabı konumlandırmanız gerekiyor. Gardolabın kapaklarında uzun boy aynalarının olması yeni önemlidir.

Yatak odanız eğer çok büyükse; temel bu parçalara ek olarak, sandık puflar, askılar, şifonyerler veya dinlenme koltukları da kullanabilirsiniz. Bu mobilyalar da yine köşelere duvara yaslı şekilde yerleştirilebilir. Yatak odasının rengi de ayrı bir önem taşır. Zira odanın koyu tonlarda boyası iç karartıcı olacağı için kesinlikle koyu renklerden uzak durulması gerekir. Daha açık ve sıcak renkler ise yatak odasının daha sakin ve huzurlu görünmesini sağlayacaktır. Böylece sizlerde uyandığınızda daha ferah ve huzur bulacağınız bir mekanda olmuş olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.