Tesettür Ve Blog

Yarasa Kol Ferace Nasıl Dikilir?

Yarasa Kol Ferace Nasıl Dikilir?

Feraceler yaz kış tesettürlü bayanların dış giyim olarak kullandığı parçalar olduğu için, kapalı bayanlar için çok önemlidir. Özellikle siyah renkte olan ve rahatlığı bayanlara sunan feracelere pahalı ücretler ödemek yerine sizlerde evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Bugün sizlere Aslı Avşaroğlunun resimleri ile yarasa kol ferace dikimi hakkında bilgiler sunacağız. ( Resimler alıntıdır.)

Yarasa Kol Ferace Kalıbı Çıkarma

Ferace kalıbı çıkarmakta zorlanıyorsanız yarasa kollu bir bluzunuz ile bu işlemden kolayca kurtulabilirsiniz. Kalıp çıkarmak bazen zorlu olabiliyor bu yüzden en kestirme yol ne tarzda bir dikim yapacaksanız o dikime uyumlu ve bedenize olan bir parçayı kullanmaktır. Örneğin bir önceki yazınızda kolay yarasa kol bluz dikimi için adımları sıralamıştık (buraya tıklayarak sayfaya gidebilirsiniz.) ordaki örnekleri de inceleyerek kolay şekilde bir kalıp oluşturabilirsiniz.

Yarasa Kol Ferace Çizimi Ve Kesimi

Bu örnek deki model dar yapılı yarasa kol modelidir. Daha geniş yapmak için kalıbın kol kısmını daha geniş yapabilirsiniz. Örneğin belin üst kısmından başlayan ve kol kısmına doğru çok daha bol olan yarasa kol bluzunuz ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Makinamı yeni almış ve hiçbir dikim bilgisi olmadan bu modeli dikmiş bulunuyorum. Çok güzel olmadı ufak tefek daha dikiş tekniklerinden sonra oda olacaktır. Yani bu modeli sizlerde çok kolay şekilde dikebilirsiniz. Olabildiğince açıklayıcı şekilde anlatmaya çalışacağım. Şimdi dilerseniz yarasa kol ferace dikimine geçelim.

3 metrelik ferace kumaşı alarak işleme başlıyoruz. Kumaşı 4’e düzgün şekilde katlıyoruz ve kayma olmamasına dikkat ediyoruz. Kumaşların açık olan kısmı yani iki kat görünen kısmına herhangi bir vücudunuza tam olan yarasa kol bluzunuzu ikiye katlayarak resimdeki gibi yerleştiriyoruz. Dikim payı vererek bir sabun yardımı ile bluzun etrafını güzelce çiziyoruz. Etek kısmı için dilerseniz eteğinizi kalıp olarak kullanabilirsiniz veya ezbere düz şekilde aşağıya doğru çizerek inebilirsiniz. Boyun açıklığını, koltuk altını ve etek ucunu kesiyoruz.

Yaklaşık 130*540 cm civarı olması çoğu kişiye uygun olacaktır. Şimdi feracenin dikilecek olan kısımlarını güzelce dikiyoruz ve feracenin önünü eşit şekilde yukarıdan aşağıya doğru kesip içe kıvırarak dikiyoruz.

Burada isterseniz düğmeli ferace isterseniz fermuarlı ferace seçeneğini yapabilirsiniz. Feracenin ana hatları ortaya çıktı şimdi geriye manşet ve pervaz gibi kısımları kaldı. Eğer resimdeki gibi yarım kol yaptıysanız kolu çepeçevre saracak şekilde kumaşı kullanarak iğneleyip ardından dikebilirsiniz. Pervaz için (yaka kısmı) 3 adet, kalıp yardımı ile pervaz oluşturuyoruz bunu dikilecek ferace üzerinde provada yaparak kalıp çıkarmadan kolayca halledebilirsiniz. Daha sonra manşet ve pervazıda feraceye iğnelenerek dikiyoruz. Manşet için ise kare şeklinde kumaşı içe katlayarak dikiyoruz ve bunu da feracenin kol kısmına düzgünce iğneleyip dikiyoruz. Bunu yapmamızdaki amaç feracenin daha pürüzsüz ve kusursuz olması içindir. Ben bu şekilde resimlerden inceleyerek yarasa kol feracemi diktim sizlere de izlemiş olduğum yolu gösterdim. Herkesin dikim şekli ayrı olabilir benim kolayıma bu şekil geldi. Sorularınız olursa yorum kısmından sorarak cevabını alabilirsiniz. Dahada ayrıntılı görsel için aşağıdaki resim galerisine göz atabilirsiniz. Resimlerden dolayı Aslı Avşaroğlun’a teşekkür ederiz.

Yarasa Kol Bluz Dikimi Resim Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.