Tesettür Ve Blog

Yapışkanlı Folyo İle Dolap Kaplama

Yapışkanlı Folyo İle Dolap Kaplama

Evinde yenilik yapmak isteyen ve maddi olarak imkanı olmayanlar için uygulanacak en iyi yöntemlerden biri olan yapışkanlı folyo ile dolap kaplama; çizik ve eski dolapların yeni görünüme kavuşmasını sağlıyor. Bugün sizlere bu konu hakkında yani yapışkanlı folyo ile dolap nasıl kaplanır bu konu hakkında bilgiler sunacağız.

Yapışkanlı Folyo İle Dolap Kaplama İçin Malzemeler

  • İstediğiniz renkte ve desende yapışkanlı folyo
  • Çizilmiş, çatlamış veya görünümünden sıkıldığınız bir dolap ( Bu dolaplar mutfak dolabı, salonda herhangi bir mobilya veya gardropda olabilir.)

Yapışkanlı Folyo İle Dolap Yenileme Nasıl Yapılır?

Yapışkanlı folyolar o kadar kullanışlı malzemeler ki, her türlü çizik, eski veya kırık dolap fayans gibi yerleri adeta yeni alınmış gibi tertemiz yapıyor. Çok uzun zamandır kullandığım ve kullanmaktan çok memnun olduğum yapışkanlı folyo ile dolap kaplama işlemi aslında çok kolay. Sadece aşağıda da detaylı anlatacağım kabarcık kısmı önemli.

Folyo ile dolap kaplamak için ilk olarak dolap kapaklarını söküyoruz eğer sökme işlemini yapamıyorsanız; dolap kulplarını sökerek işleme başlıyoruz. Daha sonra aldığınız yapışkanlı folyoyu tıpkı bant yapıştırır gibi mobilyanın köşesinden başlayarak yapıştırıyoruz. Kapağın büyüklüğünde dolu oyu ister başta ölçüp kesin. İsterseniz yapıştırdıktan sonra kesin. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta varki oda folyonun altında kabarcığın kalmamasıdır. Çünkü eğer altta kabarcık kalırsa çirkin ve bozuk şekilde görüntü oluşur. Bu yüzden bu kabarcığı engellemek için iki yöntem var.

Birincisi ve en bilindik yöntem olan sıvazlama yöntemi yani burda yapışkanlı folyoyu yapıştırırken tıpkı bebek sırtı sıvazlar gibi üstten aşağıya doğru santim santim sıvazlayarak aşağıya doğru yapıştırıyoruz. Bu aslında kolay bir yöntem ve dikkatli yapılması gereken yöntemdir.

İkinci yöntem ise birinci yöntemden pek bir farkı yok tek farkı var oda bunda sıvazlama işlemini el ile değil cetvel formunda bir araçla yapıyor olmamız. Bu şekilde iki yöntemden birini seçiyoruz ve yapıştırma işlemini sürdürüyoruz.

En ideal yöntem bana göre ikinci yöntem olduğu için yapışkanlı folyo ile dolap kaplama daha kolay oluyor. Burada dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü kabarcıklar kalmaması gerekiyor. Eğer kabarcık kaldığını anlarsanız devam ettirmeden önce yapmış olduğunuz kabarcıklı alanı sökün ve temizledikten sonra tekrar yapıştırın.

Ayrıca yapışkanlı folyo ile dolap kaplama yapmak için uygulanacak alanın temiz ve kuru olması gerekiyor. Eğer ıslak olursa bu durumda yapışkan tutmayabilir. Temiz bir yüzey olmazsa da bu sefer dolap üzerinde kabarcık gibi çıkıntı olabilir. Bu yüzden biz işimizi sağlama alalım ve yapışkanlı folyo ile dolap kaplamak için temiz ve kuru bir alanda çalışma yapalım.

Yapışkanlı Folyo Nerede Satılır?

Yapışkanlı folyo satın almak için çevrenizde olan züccaciye gibi mağazalarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun dışında internet üzerinden de yapışkanlı folyo sipariş edebilirsiniz. İstediğiniz renk ve desende alacağınız folyoları sıkıldığınız zaman yenileyebirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.