Tesettür Ve Blog

Uzun Yüz Şekline Şal / Eşarp Nasıl Bağlanır?

Uzun Yüz Şekline Şal / Eşarp Nasıl Bağlanır?

Tesettür giyimin en dikkat edilen konularından olan örtünme şekli; kapalı her bayanın kendine yakıştırdığı şekilde oluyor. Çünkü her insanın yüz şekli farklıdır ve herkes yüzüne yakışan şekilde örtünmesini tamamlar. Örneğin yuvarlak yüzlü bir bayanın yüzüne yakışan bağlama şekli ile uzun yüz şekline sahip bir bayanın yüzüne yakışan bağlama şekilleri farklıdır.

Yani aynı modeli bağlasalar bile birine yakışır diğerine yakışmaz ve büyük yüz şekline sahip olan bayanın yüzü daha büyük görünür yada yuvarlak yüzlü bayanın yüzü daha yuvarlak görünür. Bugün sizlere uzun yüz şekline göre şal ve eşarp nasıl bağlanır bu konu hakkında yazı paylaşacağız.

Yüz Şekline Yakışan Mı Yoksa Moda Mı Önemli?

Günlük hayatta dilimizden düşmeyen “moda” kelimesi; bilinen anlamı olan
“döneminin popüler giyim tercihleri” anlamını taşımaz. Bunun dışında kişinin kendine yakışan rengi ve giysiyi de giymesi anlamınada gelir moda kelimesi. Çünkü sezonluk koleksiyonlarda insanlar belki kendine yakışacak bir parça bulamaz ama kendine yakıştırdığı bir parçayı moda haline getirebilir. Bu yüzden modanın tanımı belli bir döneme hitap etmemelidir.

Çünkü her dönem moda çatısı altında piyasaya sunulan şal ve eşarplar da bu tanımlama içindedir. Kişi ilk başta yüz şekline yakıştırdığı bir modeli veya şal / eşarbı modası geçti diye daha kullanmaz ise başka dönem kendine yakışan bir modeli bulmakta zorlanabilir. Bu nedenden dolayı bir bayan hangi yüz şekline sahip ise o şekilde örtünmeye devam etmesi kendi modasını oluşturması açısından son derece önemlidir. Şimdi dilerseniz bugünkü konumuz olan uzun yüz şekline şal ve eşarp nasil bağlanır sorusuna cevap bulalım.

Uzun Yüz Şekline Göre Eşarp Ve Şal Bağlama

Yüz şeklinize göre eşarp / şal bağlama şekillerin her zaman önemli olmuştur. Bu aşamada da başörtü ve şal seçiminde öncelik, yüz rengimize yakışanları seçmektir. Aksi halde yüz şeklimize uyum sağlayan şal / eşarp bu sefer rengiyle zıtlık oluşturur. Bu yüzden uyum ve moda işini fazla abartmadan kendimize yakışanı bulduğumuzda vazgeçmemeliyiz.

Uzun yüz şekline sahip olanlar; eşarp / şal bağlarken kesinlikle bone kullanılmalıdır ve bone biraz aşağı çekerek yüzün daha kısa ve küçük olması sağlanmalıdır. Eşarp ve şal türü olarak kenarları fırfırlı olan modeller uzun yüz şekli için ideal olanlardır. Ayrıca yüz sıkı sıkıya saran değilde, salaş ve gevşek olan örtünme modelleri tercih edilmelidir.

Kendinden kabartılı ve krepe formunda olan eşarp ve şallarda yine tercihler arasında olabilir. Bu modellerde yine boyun bölgesi gevşek bırakılmalı ve yüz sarılmamalıdır. Örnek bir eşarp bağlama modeli olarak; eşarbınızı bone ile bağlayarak alın bölgenizin bir kısmını kapatın. Eşarbın kenarlarını elmacık kemiklerinin üzerinden enine doğru bağlayın. Boyun kısmını salaş şekilde bırakarak eşarp uçlarını düğümleyin.
Salaş şekilde bağlanan modeller yüzü daha kısa ve küçük göstereceği için uzun yüz şekline sahip bayanların yüzüne daha çok yakışacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.