Tesettür Ve Blog

Tütü Etek Yapımı

Tütü Etek Yapımı

Kız çocuğu olan her annenin heves ettiği ve öğrenmek için uğraştığı tütü etekler, hem doğum günlerinde hemde herhangi bir eğlence ortamında rahatlık ile kullanılıyor. Kız çocukların süslü kıyafetlerine bakıldığında zaten tütü etekler, pek de abartı durmuyor. Bugün siz değerli annelere yönelik oluşturduğumuz makalemizde tütü etek yapımı ve Tütü etek yapımı püf noktaları hakkında bilgiler sunacağız.

Tütü Etek Yapımı

Tütü etek yapımı için ilk yapmanız gereken üst taraf da gördüğünüz tütü etek ölçüleri yani beden tablosunu incelemektir. Çünkü resimde de gördüğünüz gibi bebeklerin ay ve yaşına göre belli bir beden numaraları vardır. Bu rakamlar ortalama rakamlardır bu yüzden bebeğinizin tombul veya zayıflık durumuna göre ayarlama yapınız.

Resimde gördüğünüz gibi 6-12 aylık bebekler için 35 cm uzunluğunda bel lastiği kullanılacaktır. Bu lastiğin belli bir esneme payı olduğu için tütü tüllerini bağladıkça bu sayı 40 cm olacaktır. Tütü etek ölçülerinde yine örnek vermek gerekirse 6 -12 aylık bebeğin etek boyu 15 cm olacaktır. Bunun anlamı ise kesilecek tütü tüllerinin 30 cm yani iki katı olması gerekiyor anlamındadır. Çünkü eteğin yapılışında da göreceğiniz gibi tülleri ikiye katlar gibi birbir içine geçireceğimiz için; 30 cmlik tül 15 cm ye kadar inecektir. Şimdi dilerseniz tütü etek yapımına geçelim.

Tütü etek yapımı için malzemeler

Tütü etek yaparken kullanılacak belli başlı malzemeler gerekiyor o malzemeleri aldıktan sonra artık eteğin yapılışına geçerek kızınıza şık bir hediye sunabilirsiniz.

  • Tütü etek tülü, bu tül özel olarak tütü etekler için kullanılır diğer adı kristal tül olan kumaşın özelliği gereği, tok ve sert yapıdadır. Bu şekilde olmasının en önemli nedeni ise eteğin kabarık şekilde olması içindir. Tütü tülü alırken bir tarafı esnek yapıda olanı alırsanız daha iyi sonuç elde edersiniz. Bunun dışında, kaliteli sağlam bir bel lastiği, makas, iğne, iplik ve mezuradır.

Tütü etek yapımı püf noktaları

Tütü etek yapımı için almış olduğunuz tüllerin esneyen yapıda olduğunu göreceksiniz. Bu özelliğini eteğin eni için kullanmanız gerekiyor. Yani eteğin boyu için kullanırsanız etek zamanla daha çok esneyerek uzayacağı için çirkin görünecektir. Tülün bu özelliğini yapılış esnasında daha iyi anlayacaksınız.

Tütü etek yaparken püf noktalardan bir diğeri de eğer saç bandı ile eteği takım yapmak istiyorsanız etek rengine uygun saç bandı alarak ve ona da uygunlukta tül kullanarak hoş bir tütü takımı yapabilirsiniz.

Ayrıca anne kız kombinleri son dönemlerde çok popüler olduğu için kendi beden ölçünüze göre lastik ve diğer malzemeler alarak kendinize de harika bir tütü takımı yapabilirsiniz. Etek boyunu ayarlamakta zorluk çekerseniz eğer size olan bir eteğinizin boyunun iki katında tütü tülü kullanmanız gerekiyor.

Nihayet sıra geldi tütü eteği yapmaya şimdi ilk olarak tütü kumaşın esnek ve daha az esnek olan yerini bulmak için elinizde biraz sağa sola esnetin. Bu esnada zaten anlayacaksınız hangi taraf daha az esnek olduğunu. İşte daha az esnek olan kısım eteğin boy kısmını oluşturacağı için buraya dikkat edelim.

Şimdi kumaşın az esneyen kısmını etek boyuna ayarlanacak şekilde resimdeki gibi bir karton yardımı ile sarıyoruz. Sarmadaki amaç ise daha kolay ve eşit şekilde parçaların alınmasıdır. Bu şekilde sardıktan sonra makas ile yine resimde gördüğünüz gibi alt ve üstten kesiyoruz böylece elimizde birsürü tütü tülü oluşmuş oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken unsur ise örneğin 6-12 ay bebekler için beden tablosunda verilen 15 cm etek boy uzunluğu için sizin 30 cm kesim yapıyor olmamızdır. O yüzden kart onu o şekilde ayarlayarak kesim yapmalısınız aksi halde yanlış boylarda tütü tülü kesebilirsiniz.

Şimdi elimizde 15 cmlik etek boyu için 30 cm uzunluğunda 10 cm genişliğinde tütü parçaları oldu. Şimdi aklınıza kaç parça tül kullanmamız gerekiyor diye gelebilir. Bunu belirlemek pek mümkün olmuyor bu yüzden siz yapmaya devam edin. Zaten eksilince kolayca tamamlayabilirsiz.

Tabloya bakarak yine bel lastiği genişliğini ayarlayıp kesiyoruz ve lastiğin iki ucunu birbirine dikiyoruz. (Resimdeki lastiğe aldanmayın klasik bir lastik biraz farklı yapısı var sadece siz normal bel lastiği kullanabilirsiniz. .) Şimdi çember halinde olan lastiğin etrafına güzelce tülleri takmaya geldi sıra. Lastiğin gergin durması için sandalye karton gibi bir şeye lastiği geçirin.

Tütü tülünü lastiğe yerleştirmek için; Kestiğimiz parça tülleri resimdeki gibi lastiğin etrafına takıyoruz. 

Kabarık tütü eteği yapmak istiyorsanız iki adet tülü üst üste koyarak lastiğe takın. Böylece tütünün içi de görülmemiş olur. Lastiğin hiç bir yeri boş kalmayacak şekilde etrafına tütü tülleri takıyoruz. Bu arada dikkatli takın.Eğer lastiği fazla sıkarsanız lastik katlanır. Resimlerde detaylı anlatım var zaten bakınca kolayca tütü yapıyor olacaksınız. Aşağıdaki  resim galerisine tıklayarak Tütü etek yapımı püf noktalarını daha rahat şekilde öğrenebilirsiniz.

Tütü Etek Resim Galerisi

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.