Tesettür Ve Blog

Tesettür Giyim Renk Kombinleri

Tesettür Giyim Renk Kombinleri

Giyim ve moda sektörünün hızlı şekilde gelişmesi özellikle tesettür giyim alanında çok büyük fayda sağlıyor. Çünkü tesettür giyimin en büyük avantajı eskiye göre çok daha ucuz ve bol kıyafet seçeneğinin olmasıdır. Bundan çok fazla değil 6 sene öncesine bakıldığında tesettür giyim alanında giyim olması için çok uçuk fiyatların ödenmesi gerekiyordu. Ayrıca kombin yapmak için ayrı ayrı mağazalara gidilmesi ve kıyafet alınması gerekiyordu.

Şimdi ise tek mağazadan kolay şekilde tesettür giyim için tepeden tırnağa eşarptan ayakkabıya kadar makul fiyatlara giyim sağlanıyor. Bu kadar bol kıyafet seçeneğinin olması kombin içinde farklı bakış açısı ile birleşerek renk uyumunu sağlıyor. Çünkü kombin yapılırken ilk öncelik hangi renk ile kombin yapılacağı olur. Bazen 3 veya 4 rengin hakim olduğu moda akımı olduğunda ve doğru şekilde kombin yapılmadığında renk karmaşası ile birlikte göz yormaktan başka ise yaramıyor. Bu yüzden renkler hakkında bilgi sahibi olunmalı ve hangi renk hangi renge uyum sağlar bilinmesi gerekir.

Tesettür Giyimde Renkler Nasıl Kullanılmalı?

  • İlk önceliğiniz size yakışan renklerin birarada kullanılması olsun. Çünkü ten rengini ile uyumlu olmayan renkler istenilen etkiyi vermez.
  • Renk cümbüşü yapmak sizi şık yapmayacağı gibi görüntü olarak da karmaşık gösterecektir. Bu yüzden çok fazla rengi bir arada kullanmayın.
  • Eğer birden fazla renk kullanmak istiyorsanız; sadece ana bir renk yani baskın bir renk belirleyin ve diğer renkleri daha az ölçülü şekilde kullanın.
  • En fazla 3 renk kullanmaya özen gösterin ve bu renkler birbirine zıt düşmesinler.
  • Baskın renk kullandığınızda yanına rengi yumuşatmak ve şık göstermek için nötr renkleri kullanın.
  • Kombin yaparken eğer kombin renkli ise sadece bir parçanın öne çıkmasını sağlayın.
  • Desenli kombinlerde deseni en fazla 2 parçada kullanın. Fazlası göz yoracağı gibi aynı zamanda karmaşık görüntü yapacaktır.
  • Kombin yaparken kıyafetiniz düz ve çok renksiz sade kalacak ise aksesuar ile bu durumu tersine çevirin. Yani çanta veya ayakkabıyı uyumlu bir renk den yana kullanın.
  • Açık renkleri eğer vücut yapınız müsait ise üst bölgede kullanmaya özen gösterin.

Renklerin Özellikleri Ve Kullanımı

Nötr renkler nelerdir?

Siyah, beyaz  gri ve bej renkleri nötr renklerdir ve kombinlerde kurtarıcı rolü üstlenir. Her rengin kendine özgü ifadesi olduğundan dolayı bu renkler renk kombinlerinde kurtarıcı olarak kullanılır.

Sıcak renkler nelerdir?

Kırmızı, sarı, turuncu, pembe, gibi renkleri içinde barındıran güçlü renkler olarak bilinen renklerdir. Güçlü titreşimleri vardır ve bu yüzden hemen farkedilir.

Soğuk renkler nelerdir?

Bu renkler ise mavi yeşil mor gibi rahatlığı sakinliği ifade eden renklerdir. Sıcak renklere göre daha az titreşimleri vardır.

Tamamlayıcı (kontrast renkler) nelerdir?

Her rengi üzerinde bulunduran bir renk tekerleği bulunur. Bu renk tekerleğinde her rengin karşısına gelen renk onun zıt rengi aynı zamanda kontrast rengini oluşturur.
Örneğin kırmızı ile yeşil turuncu ile mavi ve sarı ile mor bir bir tamamlayıcı renkleridir.

Tamamlayıcı renklerden biri sıcak renk iken diğeri soğuk renktir. Bu şekilde olmasının nedenin renklerin birbirlerini daha iyi göstermesidir. Kontrast renkler kombinlerde çok fazla kullanılır fakat bu kullanım doğru oranda olması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.