Tesettür Ve Blog

Tesettür Giyim Nasıl Olmalıdır?

Tesettür Giyim Nasıl Olmalıdır?

Tesettür giyimin hızlı şekilde büyümesi son zamanlarda birçok bayanın tesettür giyime merak duyması ve tesettürlü olmasını sağlıyor. Fakat bazı durumlar eksik kalabiliyor, etek boyu şal bağlama veya bluz kol uzunluğu gibi. Bu yüzden istenilen bir tesettür gerçekleşmiyor. Tesettürün gerçek anlamına ulaşması için mutlaka tesettür giyim hakkında bilgili olunması gerekir. Zaten Dünya tesettür giyim şekillerine bakıldığında Türkiye bu konuda çok ilerlemiş ve diğer ülkelerin tesettürlü bayanları bizim ülkemizi örnek alarak giyindiğini görüyoruz. Tesettür giyimin nabzını tutan ülkemiz bu yüzden diğer ülkelere gerçek tesettürlü olarak örnek olmalıdır.

Tesettür Giyim Nasıl Olmalı?

Tesettür giyim konusunda herkesin kendine ait fikirleri vardır mutlaka. Bu fikirlerin ne denli uygulandığı yine kişinin kendi görüşü ile alakalı durumdur. Tesettür giyim nasıl olmalıdır sorusuna gelirsek bunun için yine farklı görüşler vardır. Kimisi dışarı çıkarken dış bir kıyafet seçerken (ferace pardesü gibi) kimisi sadece tunik veya dış elbisesi olmadan dışarı çıkmaktadır. Peki hangisi doğrudur diye sorarsanız bunun cevabını tam olarak veremeyiz çünkü islami tesettür vücut hatlarını belli etmeyen ve dış bir elbise ile dışarı çıkılması konusunda bizlere bilgi veriyor. Bu bağlamda baktığınızda dış elbise gerekli oluyor. Fakat dış elbise çok dar ve vücut hatlarını çok belli ediyorsa bu sefer bol bir etek ve bol bir tunik daha doğru bir seçim olacaktır. ( Bu durum tamamen kendi görüşümdür)

Şal Kullanırken Dikkatli Olalım

Son zamanlarda etrafınızda görmüşsünüzdür şal veya eşarp bağlanmış ve boyun kısmı açık. Bunun iki nedeni oluyor genelde birincisi takılan kolyeyi göstermek ikincisi ise giyilen gömlek veya bluz gibi üst kıyafetin boğaz kısmındaki süsünü veya başka birşeyini göstermek. Her ne amaçla yapılıyor olursa olsun baş örtüsünün amacı sadece başı kapatmak değildir. Baş ile birlikte kulak boyun kısımlarınında kapatılması gerekir.

Etek Boyları Çok Önemli

Yine son zamanlarda tesettür giyime olan ilgiden olduğunu düşündüğümüz bir detay daha var. Özellikle bu durun televizyonlarda çok fazla yaygınlaştı. Televizyonda bize örnek olduğu için toplumumuz çok çabuk etkilenerek bu giyim şeklini benimsedi. Bir televizyon dizisinde rastladığımız olay tam olarak şuydu. Bir kapalı bayan başı gayet güzel bağlı kolları kapalı lakin eteğe bakıldığında etek diz üstünde ve bacaklar çıplak. Bu son derece yanlış ve tesettür giyimle alakası olamayan bir durumdur. Tepeden tırnağa doğru şekilde örtünmek tesettür giyimin tamamlayıcı unsurudur.

Bluz Veya Gömlek Kolları

Yine Tesettür giyimde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu kolların açıklığıdır. Kıvrılmış gömlek kolları veya bluz kolu yukarı doğru çekilmesi tesettur giyime ters düşen durumdur. Tesettür giyiminde kollar el bileklerine kadar kapatılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu yüzden bu Şekilde bir örtünme şekli tercih edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.