Tesettür Ve Blog

Tesettür Gelin Başı Nasıl Olmalı?

Tesettür Gelin Başı Nasıl Olmalı?

Tesettürlü gelinlerin gelin başı; her yıl değişen moda ile beraber kendini yeniliyor. Fakat genel olarak gelin başlarına bakıldığında aynı modelde olduklarını sadece ufak tefek değişiklikler ile kendini yenilendiğini görüyoruz. Kapalı bir gelinin gelinlik dışında en çok dikkat ettiği ikinci unsur hiç şüphesiz gelin başıdır ve gelin, gelin başının kusursuz şekilde olmasını ister.

Tesettürlü gelinler gelin başına karar verdikten sonra makyaj konusunada son güne kalmadan netlik kazandırması gerekir. Çünkü gelin başı gelinlik ve makyaj bir bütün olarak hazırlanması gerekir. Bu yüzden erkenden gelinlik seçilmeli ve yardımcı unsurları belirlenmelidir. Herkesin zevki farklı olduğundan dolayı gelin başlarıda her gelinde farklı olacaktır.

Tesettür Gelin Başı Örnekleri

Tesettürlü gelinlerin gelin başına karar vermesi için aşağıda örnek gelin başı modelleri bulunmaktadır. Bunlar sadece fikir vermek amaçlıdır ve gelinin tercihine kalmış durumdur.

 • Duvak kısmında taş işlemeli ve detaylı olan modeller
 • Duvak bölümünün dantelli olan modeller
 • Duvakta taş ve dantel işlemesinin birlikte kullanıldığı modeller
 • Duvak önünde çiçeklerin kullanıldığı modeller
 • Taç bandında sadece ön kısımda kullanıldığı modeller
 • Duvakta kır çiçeklerinin olduğu modeller
 • Duvak kısmında renkli taç çiçeklerin olduğu modeller
 • Duvak bölümünün sade olması
 • Duvak bölümünde saten görünüm olanlar
 • Duvak bölümünde tül detayının olması
 • Duvak kısmının daha çok havaya kalkmış olduğu kabarık diye tabir edilen modeller
 • Duvakda inci olduğu modeller

Gelin Başı Kullanımı Sırasında Makyaj Nasıl Olmalıdır?

Tesettürlü gelinlerin gelin başı kadar makyajları da çok önemlidir. Son zamanlarda gelin makyajında porselen makyaj uygulanıyor olsa da diğer makyaj çeşitleri de kullanılmaktadır. Porselen gelin makyajı daha çok doğallık isteyen gelinlere uygulanırken diğer makyaj çeşitleri de canlı tonlar isteyen gelinlere uygulanmaktadır.

Gelin makyajında; gelin başı ile orantı kurulması gerekir. Çünkü gelin başı ve makyajı birbirini tamamladığı için birisinde gösteriş ön planda ise diğerinde sadelik olması gerekir. Örneğin gelin başı çok abartılı ve allı pullu ise makyajın bir o kadar sade olması gerekir. Gelin makyajında belirleyici faktör gözler olduğu için göz makyajında aşırıya kaçılmaması gerekir. Daha mat ve solgun tonlar kullanılması abartının önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Gelin Başı Ve Gelinlik Uyumu Nasıl Olmalı?

Gelin başı makyaj ve gelinlik üçgeninde dengeyi sağlamak için; hangi taraf abartılı ve gösterişli ise diğer taraflar daha sade olması gerekir. Her gelin gelinliğinin gösterişli ve çok şık olmasını ister şayet gelinlik gösterişli ise gelin başının daha sade olması gerekir. Böylece çok süslü ve uyumsuzluk durumundan çıkılmış olunur. Örneğin gelinliğin alt kısmı çok kabarık ve taş detayları ile doluysa üst kısmı biraz hafifletmek gerekir. Bunun için duvakta daha sade detaylara yer verilmesi önerilir. Aynı şekil de üst kısmı çok gösterişli kullanacak iseler eteğin daha sade ve düz olması gerekir. Fakat denge uygun ve gelinliğe dağılmış olmalı aksi halde çok sade bir görünüm oluşabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.