Tesettür Ve Blog

Tafta Şal Nasıl Yumuşatılır?

Tafta Şal Nasıl Yumuşatılır?

İpek şallara çok benziyor olması nedeni ile sıklıkla tercih edilen tafta şalların bazen sert dokuda olması akıllara tafta şal nasıl yumuşatılır sorunusunu getiriyor. Bugün sizlere şal nasıl yumuşar veya tafta şal nasıl yumuşar hakkında bilgiler sunacağız.

Sert Şal Nasıl Yumuşar?

Sert şallar malesef hem istenildiği gibi durmuyor hemde sert yapıda oldukları için çok çabuk şekilde bozulabiliyor. Özellikle dokusunda kullanılan iplerin daha sert yapıda olmaları bu durumum daha da artmasına neden oluyor. Aslında sert şallar; fiyat olarak daha uygun olduğu için tercih edilsede kullanım açısından aynı etkiyi vermeyecektir. Bu durumda da şalın yumuşatılması en uygun yöntem olacağı için şimdi sert şal nasıl yumuşatılır sorumuza geçelim.

Yumuşatıcı Kullanmak:

Yumuşatıcılar çamaşırlarda sadece kullanılmıyor. Her ne kadar çamaşır yumuşatıcı olarak bilinsede düzgün şekilde kullanıldığında şallarınızdaki istenmeyen sertliği alacaktır. Bunun için ilk olarak şalınızı alarak ılık su ile ıslatıp, ardından içerisine yumuşatıcı koyduğunuz suya bastırın. Bu şekilde yaklaşık 1 saat kadar bekledikten sonra şalınızı düzgünce yıkayıp durulayın.

Çamaşır Sodası Kullanmak:

Çamaşır sodası doğal temizleyicilerden olduğu için yine şal veya eşarp yumuşatmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Ayrıca dokusuna sadece yumuşaklık kazandırmakla kalmaz yine iyi bir temizlik ürünü olarak da kullanılabilir.

Karbonat Sirke İkilisi:

Karbonat ve sirke zaten içerisinde yoğun asit olduğu için sıklıkla kullanılan malzemelerdendir. Hem temiz hemde doğal bir yumuşaklık istiyorsanız sirke ve karbonat karışımından yararlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirkeyi bir kan içinde karıştırın. Bu karışımın köpürdüğünü göreceksiniz daha sonra yarın litre suyuda üzerine ekleyip bu su içerisinde sert şal veya eşarbınızı yıkarsanız yumuşadığını göreceksiniz.

Tafta Şal Yumuşatma

Tafta şalda tıpkı diğer ipek şallar gibi görünsede maalesef ipek şallardan biraz daha serttir. Hatta ipek şal ve eşarp daha tok ve kolay şekil alırken tafta şal modellerinde bu durum aynı olmuyor bunun yanında sert yapısı ile kolay bozulabiliyor. Eğer sizin de sert tafta şalınız var ve nasıl yumuşatacağınızı bilmiyorsanız mutlaka yukarıda yazılan tüm önerileri uygulayın ve ardından ütüleme işlemine geçin.

Ütüleme işleminde eğer tafta şalınızı yakma ihtimaliniz varsa mutlaka üzerine bir tülbent örterek bunun önüne geçin. Çünkü ütünün ısısının bir miktar yüksek olması gerekiyor. Daha sonra tafta şalınızı iyice kuruduktan sonra ütüleyerek yumuşaması sağlayabilirsiniz. Eğer ipek şalınız yumuşamışsa sertleştirmek için buraya tıklayarak ipek şal ve eşarp nasıl sertleştirilir yazımıza ulaşabilirsiniz.

Tafta Şal Ve İpek Şal Arasındaki Fark Nedir?

Aslında çok büyük fark yoktur. Sadece ipek şallar doku bakımından tafta şala göre daha yumuşak ve tok yapıda olduğu için kolay şekil alır. Aynı zamanda ipek şalların fiyatı daha pahalıdır. Bunun nedeni ise özel ipekden dokunuyor olmasıdır. Tafta şallar ise ipek şala benzetilerek yapılmıştır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. FATİH PINAR dedi ki:

    Çok güzel bir çalışma olmuş teşekkürler

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.