Tesettür Ve Blog

Singer Promise Masura Sarma

Singer Promise Masura Sarma

Dikiş teknikleri kategorimizde son sürat singer promise 1408 dikiş makinasına ait bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün sizlere masura sarma nasıl olur, bu konu hakkında resimler ile birlikte bilgiler sunacağız.

Singer Promise 1408 Masura Sarma

İlk olarak masura nedir ile giriş yapalım. Masura; dikiş makinasına ait dikim yapılabilmesi için iğnenin alt kısmında bulunan ipliktir. Buradan iğne ipi alarak üst iplik ile birlikte kumaşı diker. Masura olmadan dikiş yapılmadığı için dikiş makinası için son derece önemli parçadır.

Makina için önemli olan masuranın etrafına iplik dolamak el ile zor olacağı için makinada çok kolay şekilde yapılmaktadır. Yapılması gereken hangi renk masuraya sarılacak ise resimdeki gibi makarayı makinanın üst kısmına yerleştirmektir. Daha sonra ipi resimdeki gibi tekerleğin etrafında saat yönünde bir tur çeviriyoruz. Boş masurayı alarak ipi içten dışa doğru masuranın deliğinden geçiriyoruz.

Ardından boş masurayı masura sarma miline yerleştirerek, masura sarma milini sağa doğru itiyoruz ve tüm işlemler bittiğinde makinayı çalıştırıyoruz. Masura ip ile dolana kadar pedala basarak makinayı çalıştırıyoruz. Masura dolduğunda makinayı kapatıp, masura milini sola doğru ittirerek masurayı çıkartıyoruz. Masura sarma işlemi resimlerde gördüğünüz gibi çok kolay ve hızlı işlem. Şimdi masurayı mekik içine nasıl geçiriyoruz ona bakalım. Aslında bu konuya daha önce geniş olarak resimler ile anlatmıştık. O yazıyı okumak için tıklayın. Ayrıca singer promise 1408 dikiş makinasına iğne nasıl takılır öğrenmek için buraya tıklayın.

Singer Promise 1408 Dikiş Makinası Masurayı Mekik İçine Yerleştirme

Yukarıda yazdığımız gibi bu konuda daha fazla bilgi almak için tıklayın. Çünkü son derece açıklayıcı şekilde yazı resimler eşliğinde paylaşılmıştır.

Mekik nedir diye sorarsanız eğer; dikiş makinasının iğne altındaki bölümde bulunan ve masurayı içine yerleştirdiğimi metal ufak bir parçadır. Mekik içine masura yerleştirmek dikiş dikmeye başlayanlar için ilk başta zor gelebilir (ben) Bunun için ip ile dolu olan masurayı alarak mekik içine saat yönünde yerleştiriyoruz ve ipin ucunu mekik milinin ortasına gelecek şekilde çıkarıyoruz. Mekiği makinaya ucundaki çektikten tutarak takıyoruz. (Burada işlem yaparken lütfen makinanın kapalı olduğundan emin olunuz.)

Masura sarma işlemini bitirdikten sonra masurayı makineye yerleştirdiniz. Üst ipliği de kanalı takip ederek ( bu konuyu da başka bir gün yazacağım) yerleştirip iğneden geçirdikten sonra geriye kumaşınızı severek dikmek kalıyor. Singer promise 1408 dikiş makinası çok fonksiyonlu bir makina olduğu için dilediğiniz şekilde ayarlamalar yaparak dikiş yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.