Tesettür Ve Blog

Salona Nasıl Halı Almalıyım?

Salona Nasıl Halı Almalıyım?

Salon misafirlerin ağırlandığı, hoş sohbetlerin yapıldığı bir alan olduğu için herkes salonunu ayrı bir özen gösterek oluşturur. Tepeden tırnağa kapıdan perdeye kadar tüm eşyalar uyumlu ve birbirine ters düşmeyen şekilde döşenir. Salonlarda en göze çarpan eşya halı olduğu için bazen ne renk ve modelde halı seçileceğine karar verilemez bu yüzden bugün sizlere nasıl halı almanız konusunda bilgiler sunacağız. Bu doğrultuda sizlerde kendi salonunuza uyumlu olan halıyı alarak salon uyumunu yakalamış olacaksınız.

Salona Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Son dönemlerde halı olmayan veya çok küçük halı olan salon modelleri popüler olsada bizim kültürümüzde halının yeri ayrı ve özeldir. Bu yüzden halısız bir salon dekorasyonu boş duracaktır.

Salona halı seçerken dikkat etmeniz bazı unsurlar bulunur. Örneğin seceğiniz halı oval mi yoksa dikdörtgen şeklinde mi olacağı gibi. Seçiminizi yaparken mutlaka salonunuzu göz önüne alarak bu seçimi yapmanız gerekir. Aksi halde hayal ettiğiniz etkiyi yakalayamazsınız. Yuvarlak, oval veya dikdörtgen şeklinde seçeneğiniz halılar salonda mobilyaya en uygun şekilde olanı alınması gerekir.

Salonun halı şekline karar verdikten sonra hangi tür halı seçeceğinizi düşünün örneğin bol tüylü shaggy halı mı, kürk halı mı, yoksa düz bir
halı mı? Bunları da düşünerek halı türü seçiminizi oluşturun. Çünkü halının türü gerçekten salonun havasını çok değiştiriyor.

En son aşamada ise halının rengi olacaktır. Halının rengi mobilyaya uyumlu olması gerekir. Aksi halde renk cümbüşü ortaya çıkar. Örneğin renkli salonlarda en çok tercih edilen halı rengi krem üzerine desenli halılar oluyor. Sizlerde halının mobilyaya uyumlu tonunu belirleyerek ve yukarıda ki özellikler ile bütünlük sağlayarak salonunuza halı seçebilirsiniz.

Salona Nasıl Halı Seçilmeli?

Salona halı seçerken, mobilya rengi, parke rengi gibi dekorasyonu etkileyecek olan özellikler göz önüne alınması gerekir. Renkli bir salonda düz ve tek renk halılar daha estetik dururken beyaz veya tonlarının hakim olduğu salonda renkli halılar veya desenli halılar daha hoş duracaktır.

Açık renkli beyaz ve tonlarında olan parkeler üzerinde duracak olan halı (mobilya ile uyumlu olduğu sürece) desenli veya renkli farketmez hiç göze batmayacaktır. Parkenin solgun havasını alarak salona hareket kazandıracaktır. Bu tip salonlarda seçilen renkli halılar çok hoş dururken ceviz rengi veya daha koyu tonlarda olan parkeler üzerinde olan renkli halılar daha sıkıcı ve uyumsuz duracaktır.

Salonunuz renkli ise ve siz açık renkli halı almaktan çekiyorsanız; pratik halı örtüsü alarak bu sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz. Özellikle küçük çocukların olduğu salonlarda bu tip halı örtüleri kurtarıcı rolünü üstleniyor. Salonunuzda halı seçimini kendi zevkiniz doğrultusunda yaptığınızda zaten en uygun olanı belirlemiş oluyorsunuz. Çünkü herkes kendi zevkini yansıtan eşyaları alarak bütünlüğü sağlıyor.

Salona Halı Seçimi Resim Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.