Tesettür Ve Blog

Şalımı Güzel Yapamıyorum

Şalımı Güzel Yapamıyorum

Tesettür giyimde uzun yıllardan bu yana en çok tercih edilen örtünme malzemesi olan şallar modellerine ve kumaş türüne göre her zevke ve şıklığa hitap etmektedir. Şal yapmak yeni kapanan kişilere göre zor görünüyor olsada, aslında püf noktalarını bildikten sonra çok basittir. Sizde şalımı güzel yapamıyorum veya şalımı nasıl bağlarım diyorsanız bu yazı tam size göre.

Şalımı Güzel Yapamıyorum Ne Yapmalıyım?

Yeni kapandınız veya bazı şal modellerinde biraz zorlanıyorsunuz. Peki ne yapmalısınız gelin hep birlikte inceleyelim.

Şal Kumaşı Seçimi

Şal yaparken zorlanıyorsanız; ilk yapmanız gereken şal seçimini gözden geçirmek olacaktır. Özellikle ipek ve pamuklu şallar, şalınızı güzel yapmanıza olanak sağlarken aynı zamanda daha rahat hissetmenizide sağlamaktadır. Pamuk ve gerçek ipek şallar saten veya gerçek olmayan ipek şallara göre daha uzun süre bozulmadan durarak aynı zamanda daha kolay bağlamanızı sağlar. Bu yüzden de kapanmanızın ilk başlarında şal seçiminizi ipek veya pamuklu olan türlerden seçmeniz gerekir.

Bone Seçimi

Şalın çeşidini seçtikten sonra ikinci unsur da ise karşımıza bone seçimi gelir. Şalın altında yer alan bone ne kadar düzgün ve şekilli durursa şalda emin olun o kadar sağlam durur. Yine aynı şekilde bone seçiminizi pamuklu olanlardan ayrıca önü silikonlu olan bonelerden yana kullanmaya gayret edin.

Şal İğneleme

Şalımı bağlayamıyorum veya şalımı iğnelerken çok zorlanıyorum diyorsanız şalınızı bağlarken çene altında iğneleme kısmında şalı fazla sıkmadan iğneleyin. Eğer çok sıkarak iğnelerseniz bu şekilde iğneleme gün içinde sizi çok fazla rahatsız eder konuşmanızı zorlaştırır. Hatta çrne kısmınızı çok sıktığı için solunum problemleri dahi yaşayabilirsiniz.

Elinizle Şekil Verin

Şal bağlarken şalın önünün üçgen durması veya istediğiniz modele uygun olması için, şalı ilk elinizde ayarlayın ardından bekletmeden hızlı şekilde başınıza yerleştirin. Eğer bekletirseniz şal bozulur ve çirkin durur.

Kağıttan Veya Yazmadan Yararlanın

Şalın önüne kağıt koyarakta yine istediğiniz modeli rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için bir kağıdı bone çnü boyutlarında kesin ve şalı katlarken arasına koyun ardından katlayın. Daha sonra şalınızı bonenin üzerine oturtup bağlayın. En sonunda uygun şekilde iğneleyerek işlemi sonlandırın. Aynı şekilde şalın daha kolay şekli alması için şalın içine ütülenmiş küçük bir yazmada koyabilirsiniz.

Gömlek Paket İçi Organizeri Veya Film Kullanın

Şal bağlayamıyorum da eğer kaygan bir bir şal tercih ettiyseniz ve şalın önünün düz olmasını istiyorsanız ; bunun gömlekler satılırken içinden çıkan şeffaf koruyucuları şalın iç katından önüne yerleştirin. Bu şekilde şalın önü tok duracaktır.

İğne Kullanımı

Şal bağlarken fazla iğne kullanmamaya dikkat edin. Çünkü fazla baş bağlama esnasında iğne kullanımı şalın delinmesine ve sonucunda şalın deformasyona uğramasına neden olur. Bunun için eşarp ve şal mıknatısı veya klipsleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece pratik aynı zamanda hızlı şekilde şalınızı yapmış olursunuz.

Şalımı Nasıl Bağlayabilirim

Şal nasıl bağlanır sorunuzun cevabı için adım adım yol izleyelim. Bu yöntemde klasik şal bağlama var.

1.Bonenizi saçlarınız görünmeyecek şekilde bağlayın.

2.Şalı yüzünüze göre ayarlayıp ardından çene altında birleştirerek çok sıkı olmayacak şekilde iğneleyin veya mıktasla sabitleyin.

3.Şalın uçlarını resimde de gördüğünüz gibi tek kat olacak şekilde katlayın ve bonenin üzerine oturtun.

4.Kenarlarını yüzünüze göre içeri doğru katlayın.

5.Şalın bozulmaması için toplu iğne yardımıyla fazla batırmadan sıkıca tutturun. İlk başlarda pamuklu şal kullanırsanız iğnelemeye gerek kalmadan rahatlıkla şalınızı kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.