Tesettür Ve Blog

Şal Bağlamanın Püf Noktaları

Şal Bağlamanın Püf Noktaları

Her geçen gün değişen moda sektörü beraberinde yenilikleri de getiriyor. Özellikle tesettür giyim sektörü bu konuda çok fazla tasarım yapıyor ve bu tasarımlarını kullanıcısı ile buluşturuyor. Tesettür giyim konusunda giyilen kıyafetin dışında en çok dikkat edilen unsur ise başın örtülmesi oluyor. Çünkü seçilen eşarp veya şal kişinin yüz hatlarının daha da belirgin şekilde ortaya çıkmasını sağlıyor. Ayrıca örtünün bağlanma şekilleri de kişinin şık ve ihtişamlı görünmesini de sağlıyor. Tesettür giyimde örtünme olarak seçilen örtü olan şal, son yıllarda eşarbın yerini alarak hergün piyasasını genişletiyor. Bizde değişen bu yaşam tarzına uygun olan şal bağlamanın püf noktalarını sizlere aktarıyoruz.

Tesettür Şal Bağlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

 • Tesettür şal bağlama konusunda en çok dikkat edilmesi gereken kısım, şal bağlamanın yüz şekline yönelik şekilde olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü her insan farklı yüz hattına sahip olarak doğar ve bu yüzden kendi yüz hattına yönelik bir örtünme şekli seçmesi gerekir.
 • Şal bağlamanın püf noktalarında yapılan en büyük hatalardan biri ise, şalın altından yapılmış olan büyük ve abartılı topuzlardır. Çünkü bu şekilde örtünme seçildiğinde çirkin ve itici bir görüntü oluşur. Dinimizde topuz yapmak yasak olduğu için topuz yerine saçınızı omuz hizasından toplamak uygun olacaktır.
 • Topuz yaparken saçınızı düz şekilde topladıktan sonra, boneyi üzerine örterek düzgün bir görüntü oluşturursunuz. Böylece arkadan örtünüze bakıldığında inişli çıkışlı bir görüntü oluşmamış olur. Bu şekildeki bonenin üzerine herhangi bir şal modeli bağladığınızda daha uygun ve şık bir örtünme olacaktır.
 • Şal bağlamanın püf noktaları arasında bone seçimi de önemlidir.  Bone seçimine dikkat edin. Çünkü kayan boneyi tercih ederseniz bu durumda şalınız sürekli dağılacağı için rahatsız olacaksınız. Kaymaz özellikte olan boneyi tercih ederseniz sürekli şal ve boneyi düzeltmek zorunda kalmazsınız. Hatta bulabilirseniz önü silikonlu olan boneleri alın. Böylece saç bitiminde bone sabit kalır ve sizde boneden rahatsız olmazsınız. Önü silikonlu boneler aynı zamanda günün kurtarıcı parçalarından olur.
 • Şalınızı bağladıktan sonra şalın önünüze düşmesini istemiyorsanız ki bu çok sık rastlanan durumdur. Bunun için şalın bir ucunu sağ veya sol omzunuza alarak orada iğneleyin ve ardından çantanızı o tarafa takarak şalın uç kısımlarının sürekli düşmesini engelleyin.

Şal Bağlamanın Püf Noktalarında Kumaş Seçimi

 • Bu özellik ise yeni kapanan kişilere yönelik olacak neden mi? Çünkü yeni kapanan kişiler genelde hangi tarz şal seçimi yapacaklarını bilmezler. Bu yüzden seçtikleri şallar ile zor durumda kalabilirler.  Şal seçimi yaparken şalın özelliğinin ipeksi değilde pamuksu nitelikte olanı tercih edilmelidir. Çünkü pamuk özelliği fazla olan şallar çok fazla bozulmaz ve sizin daha rahat etmenizi sağlar. İlk olarak pamuk ağırlıklı şalların kullanılması şal bağlamanın püf noktaları öğrenildikten sonra ve belli el becerisi kazanıldıktan sonra diğer modellere yönelmek daha doğru olacaktır.
 • Şalınızı bağlamadan önce hatta satın alırken hangi özellikte bir kumaş alacağınızı bilmiyorsanız yapacağıınız yöntem basit ama etkilidir. Bunun için şalınızın ipek mi yoksa pamuk mu olduğunu anlamak için şalı elinizle buruşturun. Buruşturma sonunda şalı bıraktığınızda şal eski halini hemen alıyorsa o şal pamuk yönünden zengindir. Çünkü pamuktan üretilen şallar hemen eski halini alır ve daha ucuzdurlar. Şalın pamuk mu yoksa ipek mi hatta naylon mu olduğunu anlamak için fiyatına bakmak da önemlidir. İpek kumaşlar yapısı gereği pahalı kumaşlar olduğu için doğal olarak ipek şal ve eşarplarda pahalı olacaktır. (ipek şal temizliği nasıl yapılır nasıl lekeler çıkartılır bu soruların cevabını okumak için buraya tıklayarak ipek şal temizliği konulu makaleye gidebilirsiniz)
 • Şalınızı bağlarken boynunuz açık kalıyorsa eğer, badinizin önünü arkaya giymeyi deneyin.  Bu yöntemde etkilidir ve denenmiş yöntemler arasında yer alır. Badinin ön kısmını arkaya arka kısmını öne giyerseniz ve üzerine de uygun kıyafetinizi giyerseniz istediğiniz şekilde önünüz ve boynunuz kapanmış olur.
 • Şal bağlamanının yine etkili püf noktası ise  hafif kirli saç ile uygulanan bağlama şeklidir.  Çünkü şal ve eşarp kirli veya saç spreyi sıkılmış saçlar üzerinde daha güzel durur. Bunun sebebi ise bonenin saça yapışmasıdır. Aynı şekilde bone gibi örtüde saça yapışacağı için daha iyi şekilde duracaktır.
 • Şal bağlarken şalın üzerine iğne bulmakta zorlanıyorsunuz. Eski iğnelerinizi şalın rengine boyayın. Bunu yapmak içinde ojelerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca gittiğiniz yerde iğne bulmakta zorlanıyorsanız yedek olarak cüzdanınız içine iğneler koyarak rahat edebilirsiniz. 

Şal Nasıl ütülenir?

Şal bakımı çok önemli olduğunu zaten diğer yazılarımızda sıklıkla söylüyoruz. Neden bu kadar önemli olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. bunu cevabını aslında iki şekil de de verebiliriz. Birincisi şalınızı ne kadar dikkatli kullanırsanız ve bakımını yaparsanız daha uzun süre yıpranmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca yeni şal almak zorunda kalmadan hem tasarruf hemde şal almaya ayıracağınız zamanı farklı bir organizasyonla değerlendirebilirsiniz.

İkinci olarak ise şalınızı acil kullanmak istediğinizde bozuk ve deforme olmuş bir modeli kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için şalınızın mutlaka etiketinde ki talimatlara göre bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Yukarıda bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz yazı bağlantısı bulunuyor tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Şimdi şal nasıl ütülenir bu sorunun cevabını inceleyelim.

 • Şal veya eşarp ütüleme için en çok dikkat edilmesi gereken konu şalın veya eşarbın hafif nemli şekilde olması ile alakalıdır. Çünkü bu şekilde daha kalıcı ve daha az zarar görerek ütüleme işlemi gerçekleşir. Ayrıca nemli iken şal veya eşarp üzerine ekstra su püskürtülmesi gerekmiyor. 
 • Şal veya eşarp ütülerken ikinci dikkat edilmesi gereken unsur ise şal veya eşarp üzerine bir yazma sermektir. Bunu eskiden büyüklerimizden sıklıkla görürdük. Çünkü onlarda her hangi önemli bir kıyafetini ütülerken mutlaka kıyafetin üzerine pamukdan olan yazma veya çarşaf parçası gibi bir örtü örterlerdi. Böylece kıyafet üzerinde oluşabilecek yanık izi veya istenmeyen parlaklık önlenmiş olurdu.
 • Eşarp ve şal ütüleme işleminden sonra mutlaka şal askısına veya daha uygun askılara asarak koruma altına alınması gerekiyor. Aksi halde şalın görüntüsü yine aynı şekilde olacaktır.
 • Şal ve eşarplar için özel olarak üretilen şampuanlar bulunuyor bu şampuanlar ile yıkama işlemini yaparsanız daha rahat ütüleme işlemi yaptığınızı göreceksiniz. Ayrıca çok güneş görmeyen alanlarda şal ve eşarp kurutma işlemi yaparsanız şal ve eşabınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Bugünkü yazımız şal bağlamanın püf noktaları nelerdir üzerine olmuştur. Bu konuda sizinde püf noktalarınız varsa bizimle iletişime geçerek veya yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. fatih dedi ki:

  Çok güzel yazılar hazırlıyorsunuz başarılar.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.