Tesettür Ve Blog

Şal Bağlamanın Püf Noktaları Resimli Anlatım

Şal Bağlamanın Püf Noktaları Resimli Anlatım

Şal nasıl bağlanır?

Eşarp bağlamanın şal bağlamaya göre biraz daha zor olması ve özellikle genç kesimin şala olan ilgisi nedeniyle tesettür giyim alanında bir hayli yol alındı. Her sezon yeni tasarımlar ile ortaya çıkan modeller de yine şal bağlamaya olan ilgiyi artırmış oluyor.

Şal bağlama için aslında basit şekilde anlatmak gerekirse saç uygun şekilde omuz hizasında topuz olmayacak şekilde toplanır. ( isteyen istediği gibi topuzunu yapar fakat dinimizin emrettiği şekilde bir saç toplamak en uygunudur. Dinimizde deve hörgücü gibi topuzlar kesinlikle yasaktır.) Ardından bone saç üzerine getirilir ve üzerine de Şal bağlanır.

Sizde yeni kapandınız ve başınızı yapamıyorsanız şal nasıl bağlanır adlı makalemize buraya tıklayarak bakabilirsiniz. Yazı içinde baştan sona kadar yani saç toplamaktan başlayarak
şal iğneleme kısmına kadar detaylı bilgi bulacaksınız. Böylece kapanmak isteyipte baş örtüsü yüzünden bu kararınızdan artık vazgeçmeyeceksiniz.

Şal Bağlamanın Püf Noktaları Resimli Anlatım

Kapalı bayanlar en çok şal veya eşarp bağlama konusunda zorlandıkları için genelde bu yönde bilgi arayışı içinde oluyorlar. Özelikle yeni kapanmış kişiler başörtüsünü ilk günlerde zorlanarak yapıyor fakat bu durumun en güzel yanı ise bu el alışkanlığı çok kısa sürede oluşuyor ve rahatlıkla diğer günler hızlı şekilde baş örtüsünü bağlayabiliyor.

Şal bağlamanın eşarp bağlamaya göre daha kolay olduğunu yukarı da da söylemiştik zaten spor tarzı günlük hayatta çok sık kullanıldığı için bağlama işlemi bir kaç püf nokta ile daha sağlam ve güzel hale gelecektir. Şal bağlamanın en önemli püf noktası ise boneden geçiyor. Çünkü bonenin kalitesi ve duruşu sizin bu işlemi daha hızlı veya yavaş yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bu yüzden kaymayan özellikte ayrıca önü silikonlu olan boneleri tercih ederseniz daha rahat şekilde baş örtünüzü yapıyor olacaksınız.

Şal bağlamada diğer önemli unsur ise şalın kalitesi ile alakalı oluyor. Örneğin naylonsu tarzda şallar hem çok çabuk bozuluyor hemde boneye sabitlemesi çok zor oluyor. Bu yüzden ipek veya pamuklu şalları tercih edin. İpek şallar pahalı olabiliyor alırken dikkatli olun. Bu yazının devamı için yani şal bağlamanın püf noktaları nelerdir adlı makalemizi öğrenmek için tıklayın.

Önü Çapraz Şal Bağlama Resimli Anlatım

Son dönemlerin en popüler bağlama şekillerinden olan bu modelde önden bakıldığında çapraz görüntüsü oluşuyor. Günlük hayatta pek tercih edilmeyen model genelde özel günler için sıklıkla tercih ediliyor.

Önü çapraz şal bağlama şekli sanıldığı kadar zor değil sadece gerekli malzemelerin olması bu modeli yapmanıza yetecektir. Yapmanız gereken ise saçınızı herzamanki gibi toplayarak işleme başlamak ve arkasından genelikle eğer ilk defa yapıyorsanız silikonlu bone tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır boneyi saçınıza uygun şekilde bağlayın.

Daha sonra şalın iki ucu eşit acak şekilde omuzlarınızda sarkıtın ve bir sağdan bir soldan şal ucunu alarak igneleyin ve modeli tamamlayın. Bu şekilde sadece özet geçerek anlatmış olduğum için buraya tıklayarak önü çapraz şal yapımını resimli olarak görebilirisiniz.

Kelebek Model Şal Bağlama Resimli Anlatım

Kelebek model özellikle genç kızlar tarafından tercih edilen bir model olup; arkadan bakıldığında sanki şalın uçları kelebek kanatları gibi yanlara açıldığı modeldir. Günlük veya özel davetlerde sıklıkla tercih edilen modelin yapılışı bir hayli kolaydır. Tabi yapacak kişi daha önceden şal bağlama alışkanlığının olması gerekiyor. Yeni kapanan bir kişi bu modeli yaparken zorlanacağı için diğer basit modeller ile örtünmeye başlaması iyi olacaktır.

Kelebek model şal bağlama da yine kullanılan şal mutlaka çok kaymayan özellikte olması gerekiyor. Aksi halde biraz fazla iğne kullanıyor olursunuz. Eğer şal bağlama konusunda herhangi bir zorluk görmüyorsanız modelin yapım aşamasına geçelim. Bu model için ilk olarak saçınızı toplayın ve bone ile saçınız görünmeyecek şekilde kapatın. Ardından şalın bir ucu uzun diğer ucu kısa gelecek şekilde başınıza oturtum ve çene altından iğneleme işlemini yapın. Daha sonra kısa olan yani normal şekilde arkadan yani düz yönde alarak arkada igneleyin. Uzun kısmı da yine boyun altından dolayarak arka da iğneleyip modeli tamamlayın. Burada yazım olarak anlatmış olsak ta resimli görmemiz daha iyi olacaktır. Resimli anlatım için buraya tıklayıp o sayfaya gidebilir siniz.

Değişik Şal Bağlama Modelleri Resimli Anlatım

Bu yazımızda aslında kelebek model ve önü çapraz olan şal modellerini nasıl yaptığımızı atlattık. Sadece bunlardan ibaret değil elbette şal bağlama şekilleri. O kadar fazla çeşitte şal bağlama sanatı var ki buna en büyük etkenlerden birisi de hiç şüphesiz ülkelerin örf ve adetleri oluyor. Çünkü Suriye model şal bağlama veya diğer ülkelerin şal bağlama şekillerine bakıldığında tamamen kendi ülkelerine ait bağlama şeklini benimsediklerini göreceksiniz.

Değişik şal bağlama modelleri çok çeşitli olduğunu söylemiştik. Gerek dolama şekilde gerekse özel gün ve gecelerde farklı malzemeler ile süslenerek şıklığınıza şıklık katıyor. Malzeme kullanılmadan da şalın kendi aksesuarını da kullanarak yine farklı modeller oluşturabilirsiniz. Bu yazımızın devamı niteliğinde olan değişik şal bağlama modellerinin resimli anlatım hali için buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Şal Bağlamada Aksesuar Kullanımı

Son zamanlarda eşarp veya şal üzerinde bulunan aksesuarlar modele ayrı bir hava kattığı için sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle gelin başları gibi yerlerde sıklıkla kullanılan aksesuarlar; günlük kombinlerde de kullanılıyor. Kuaförlerin veya dışardan kendiniz alarak modelin üzerine takılması ile oluşan aksesuarlar hem şık hemde gösterişli duruyorum. Sizde eğer eşarp ve şal üzerine aksesuar düşmüyorsanız günlük kullanım için mutlaka sade ve şık modelleri deneyin. Çünkü abartılı modeller günlük kullanım için çok saçma oluyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.