Tesettür Ve Blog

Poşetle Kalıp Çıkarma

Poşetle Kalıp Çıkarma

Dikiş dikmenin ilk adımı olan kalıp çıkarma işlemi için parşömen kağıda ihtiyacınız yok. İster gazete kağıtlarını yapıştırarak isterseniz çöp poşeti ile beğendiğiniz bir elbisenin kalıbını çok rahat şekilde çıkaracaksınız. Bunun için bugün sizlere çöp paşetinden kalıp çıkarma yöntemi hakkında bilgiler sunacağız.

Poşet İle Kalıp Çıkarma Yöntemi

Bu yöntem için elinizde çöp poşeti kalem ve makas olması yeterli. Beğendiğiniz bir modeli eğer çizim yeteneğiniz ve bilginiz varsa parşömen kağıdı yerine poşet üzerine kalıp çıkarabilirsiniz.

Eğer çizim yapmaktan çekiniyorsanız bununda kolay yöntemi var. Örneğin bir bluz dikmek istiyorsanız bedeninize tam oturan bir bluzu çöp poşeti üzerine yerleştirerek ufak tefek değişikler ile kalıbı çıkarmanız mümkün. Burda genel olarak anlatım yaptım, fakat aşağıda resimler eşliğinde hazır elbiseden poşet ile kalıp çıkarma yöntemi hakkında bilgiler sunacağım.

Çöp Poşetinden Kalıp Çıkarma

Çöp poşetinden kalıp çıkarma için resimde gördüğünüz gibi battal bir çöp poşetini alarak düz bir zemin üzerine açıyoruz. Yani tek kanat olacak şekilde düz şekilde kesip kullanımına hazır hale getiriyoruz.

Daha sonra ne dikeceksek ona göre evdeki herhangi bir giysimizi alıp poşet üzerine güzelce katlayıp yerleştiriyoruz. ( tabi ön arka kısmı önemli) Keçeli bir kalem yardımı ile giysinin etrafını güzelce çiziyoruz. Boğaz kısmı için yani pervaz için ise iğne yardımı ile bluzun üzerinden iğne ile delikler açılarak yakanın oluşumu sağlanıyor. Aynı şekilde kol içinde bu işlem yapılıyor. Poşet üzerine ön kalıp çıkarılmış oluyor. Şimdi sıra arka kalıba geldi. Aynı şekilde işlem arka kalıp içinde yapılıyor.

Bu resimde gördüğünüz modelde kol dikim yeri ve yaka kalıbı için iğneleme yöntemi ile poşet üzerine delikler açılarak resimdeki bluzdan farklı bir bluz dikilmek isteniyor. Eğer siz kol kısmı ile uğraşmak istemiyorsanız ona göre düz şekilde bir kalıp çıkarabilirsiniz. Yada kalıpla hiç uğraşmadan direk bluzu veya eteğinizi kalıp olarak kullanarak güzel bluzlar veya etekler dikebilirsiniz bu sizin tamamen yeteneğinize bağlı durum.

Poşetle kalıp çıkarma işleminin son aşamasına geldik sayılır şimdi kol kalıbı için bluzun kolunu poşet üzerine yerleştiriyoruz ve yine kol dikim yerinin oradan iğnelenerek çizime yardımcı olmasını sağlıyoruz. Daha sonra tüm kol çevresini düzgünce çiziyoruz ve keserek kol kalıbını da hazır ediyoruz.

En son aşamada ise yaka yani pervaz denilen kısma geliyoruz. Bunun için resimdeki gibi A4 bir kağıt üzerine (poşet de olur yani elinizde ne varsa kullanabilirsiniz.) ön kalıp ve arka kalıbı kesiştirme şeklinde birleştiren (resme bakınız) kısmından çizim yaparak yaka kısmını oluşturuyoruz. Daha sonra makas ile yine keserek yaka kalıbını oluşturmuş oluyoruz. Artık çöp poşetinden kalıbınız hazır. Bunu kalıpları üzerine ne kalıbı olduğunu yazarak katlayıp saklayabilirsiniz. Hem yer kaplamaz hemde kolay kolay yıpranmaz.

Not:Burada yer alan resimler alıntıdır.

Poşetten Kalıp Çıkarma Resim Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.