Tesettür Ve Blog

Parkeler Ne Renk Olmalı?

Parkeler Ne Renk Olmalı?

Dekorasyonda parke seçimi aslında çok kolay görünse de biraz zor bir işlemdir. Çünkü parkeler uzun süreli kullanılacağı için kullanışlı olması ve odaya, mobilyaya uyum sağlaması gerekir. Bazen bayanlar renk konusunda kararsız kaldıkları için hangi renk parke seçmeliyim diye düşünürler. Bugün sizlere parke rengi konusunda yardımcı olmak için bilgiler sunacağız.

Parke Koyu Mu Olmalı Açık Mı Olmalı?

Dekorasyonda parke rengi seçimi aslında evin boyutuyla da alakalıdır. Çünkü kullanılan renk evi küçük veya daha geniş gösterebilir bu yüzden ilk olarak evinizi nasıl görmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer parkeyi kullanmak istediğiniz odayı optik açıdan küçük olarak görmek istiyorsanız o zaman tercihiniz koyu renk parkelerden yana olması gerekiyor. Aynı şekilde daha açık zeminler odanın daha ferah ve büyük görünmesini sağlar. Ayrıca açık renkli parkeler her türlü renk de eşya ile uyum sağladığı içinde kullanışlıdır.

Dekorasyonda Parke Rengi Seçimi Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonunda seçilen parkeler evin baştan aşağıya havasını değiştirdiği için dikkatli şekilde seçilmesi gerekir. Çünkü zeminde ki rengin eşyaları daha ön plana çıkarması gibi görevleri olduğundan dolayı, seçilecek renk mobilyayı boğmamalıdır. Örneğin koyu kahverengi mobilyaya koyu kahverengi parke rengi seçmek gibi.

Parkelerinde renk model çeşitliliği olduğu için, mobilyalarınıza uyumlu rengi seçmeniz daha iyi olacaktır. Bu yüzden mobilyanızı göz önüne alarak renk ve model seçimine karar vermelisiniz. Ayrıca parkenin kullanım alanına göre parke modelin özelliği uyumlu olması gerekir. Örneğin mutfak hem nemli hemde sıcak olacağı için bu tür hava olaylarına dirençli bir parke modeli seçilmesi gerekir.

Parkenin modeline karar verdikten sonra renk önemlidir. Koyu renk parkeler eskiden çok kullanılıyordu fakat yerini daha açık ve mobilyayı gösteren renkler tercih edilmeye başlandı. Koyu renk parkeler sürekli temizlik isteyen renkler olduğu için zahmetli bir seçim türü olacaktır. Çünkü koyu renk parkeler tozu ve kiri en çok belli eden renklerdir. Ayrıca odayı daha sıkıcı ve kasvetli gösterdiği için de olumsuz geri bildirim alıyor. Özellikle koyu mobilyalar ile hiç yakışmayan koyu parkeler mobilyaların gösterişini gizliyor.

Laminant parkeler kullanımı kolaylığı ve ekonomik olması nedeni ile son dönemlerde çok tercih ediliyor. Özellikle açık renklerde olan laminantlar evin dekorasyonunda kolaylık sağladığı içinde son dönemlerin popüler modelleri arasında.

Özellikle salonda mobilyalarınız ile uyumlu parke rengi istiyorsanız beyaz, krem, saman rengi veya bal rengi gibi tonları düşünmelisiniz. Çünkü tüm renk mobilyalar en uyumlu şekilde bu renkler ile bütünlük sağlayacaktır. Ayrıca odanın daha ferah ve açık olması açısından da açık renk parkeler önemlidir. Açık renk parkelerin bir diğer olumlu özelliği ise üzerine koyulan eşyayı şık ve estetik şekilde göstermesidir.

Parke Modelleri Resim Galerisi

Etiketler:

Yorumlar
  1. yusuf dedi ki:

    İlgi alanımda bir iş açık olması her zaman için avantajdır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.