Tesettür Ve Blog

Önü Çapraz Şal Yapımı Resimli Anlatım

Önü Çapraz Şal Yapımı Resimli Anlatım

Şallar hayatımıza girdiği günden beri hep farklı şal bağlama şekillerini görmeye başladık. Özellikle düğün, kına veya mezuniyet gibi özel günlerde tesettürlü bayanlar farklı şekilde şal bağlayarak şıklıklarını daha da ön plana çıkarıyor. Tesettürlü bayanların şal bağlama tutkusu eşarp bağlamanın yerini alarak eşarbı tahtından ettiğini görüyoruz.

Abiye üstü veya sportif bir şıklık içinde çok tercih edilen şallar, her türlü organizasyona uyum sağladığı için ve çok fazla kombin imkanı sunduğu için tesettürlü bayanların dolaplarının vaz geçilmezi oluyor. Sizlerde eski tip şal bağlama modellerinden sıkıldıysanız ve yenilik arıyorsanız önü çapraz şekilde yapılan şal modelini denemelisiniz. Bugünkü yazımız bu konu üzerine olacaktır.

Şal Kullanımı Daha Kolay

 

Tesettürlü bayanların son yıllarda tercih ettiği örtünme aracı hiç şüphesiz şallardır. Şal kullanımı Daha kolay olduğu için özellikle günlük olarak çok fazla tercih ediliyor. Özelikle okula giden genç kızların hem paratik olması hemde daha uzun süre bozulmadan kalıyor olması nedeni ile tercih ettiği şallar, yeni modelleri ile albenisini yükseltiyor.

Önü Çapraz Şal Yapımı

Eşarba göre daha pratik olması ve daha fazla kıyafet ile kombin yapılıyor olması özelliği ile bilinen şalların her geçen gün yeni bir modelleri piyasaya çıkıyor. Durum böyle olunca da farklı farklı şal bağlama modelleri ortaya çıkıyor. Şimdi farklı bir şal bağlama şekli olan önü çapraz şal bağlama şeklini inceleyelim. İşlem her zamanki gibi topuz yapımı ve bonenin yerleştirilmesi ile başlanır.

İlk olarak şalınızın önünü her zamanki gibi katlayarak omuzlarınıza alın. ( Aşağıda yer alan resim galerisine tıklayarak tüm resimleri görebilirsiniz ) Yani şalınızı resimdeki gibi iki eşit parçaya bölün ve omuzlarınız üzerinde bekletin.

Daha sonra şalınızın sağ taraftan bonenin tam ortasına gelecek şekilde yukarıya doğru topuzunuzun üzerine düzgün kıvrım vererek yerleştirin. Yerleştirme işleminden sonra dikiş diker gibi iğneleyin ki bozulmasın. (Burada kullanılan bone pratik bone adı verilen bonedir. İnternet aracılığıyla aratıp satın alabilirsiniz. )

 

 

 

Sağ kısım halledildikten sonra soldaki şalın parçası yine düzgün kıvrım verilerek topuzun üzerine doğru sağ parçanın üzerinden iğnelenerek sabitlenir. Aynada kendinize baktığınızda tam bir üçgen şeklinin oluşması gerekir.  Sabitlenme işleminden sonra boyun altı kapatılarak bir tur çevrilir. Eğer üst kısmı kaparık model istiyorsanız kapartarak iğneleme yapınız. Resimlere baktığınızda daha iyi şekilde anlayacaksınız.

En son aşamada ise şalınızın arkasının kabarık şekilde olmasını istiyorsanız bu sefer yine kapartarak iğneleme yapmanız gerekiyor. Eğer daha sade yapmak istiyorsanız bastırarak düzgün şekilde şalınızı resimdeki gibi ayarlanız yeterli olacaktır.

Bu modeli özel davetlerde kuaföre gitmeden kendiniz evinizde yapabilirsiniz. Ayrıca şifon şal kullanılarak yapacağınız önü çapraz şal modeli daha hoş ve estetik görünecektir. Özellikle abiye giyileceği zaman mutlaka şifon şal kullanılması gerekir.

Resimler alıntıdır. (Zeynep Topaloğlu ve Merve Kuş)

Resim Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.