Tesettür Ve Blog

Omuzları Kapatan Eşarp Modelleri

21.03.2018

Tesettür giyimde amaç dikkat çekmemek olduğu için omuzları kapatan eşarp modelleri, diğer eşarplardan ayrılarak amacına ulaşıyor. Kapalı bayanların en çok zorlandığı konulardan olan eşarp bağlama gün geçdikçe kolaylaşıyor olsada kumaşın küçülmesi ve boyun kısmının görünmesi tesettür giyime aykırı oluyor.

Bu yüzden eğer tesettürlü iseniz lütfen dinimizin emrettiği ölçüde örtününüz. (Fetva vermek haddime değil sadece din kardeşlerimi uyarmak istedim.) Bugün sizlere omuzları kapatan eşarp modelleri ve büyük eşarp nasıl bağlanır bu konular hakkında bilgiler sunacağız.

Omuzları Kapatan Eşarp Ve Şal Modelleri

Dinimizin emrettiği baş kapama ölçüsü eşarbın (baş örtüsü ) göğüs hizasından aşağıya doğru sarkıtma ile oluşuyor. Bu şekilde örtünmeyi de omuzları kapatan eşarp veya şal modelleri çok güzel şekilde sağlıyor. Bu eşarp modelleri de istenilen renk ve desende kolaylıkla bulunabiliyor.

Omuzları kapatan eşarplar ile boyun altı kolaylıkla kapandığı için boyun kısmı görünmüyor aynı zamanda ense kısmında yine pay kaldığı için o bölgede sorunsuz şekilde kapanıyor. Tabi ki büyük bir topuz yapılmadığı sürece.

Omuzları kapatan eşapların istenilen desende ve renk de olanlarını bulmak çok kolay.  Bu konuda en çok talep  siyah büyük eşarp modelleri de olduğu için, bu rengin satışının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Zaten siyah renk bütün renkler ile uyumlu olduğu için her türlü ferace ve pardesü üzerine rahatlıkla kullanılabilir.

Büyük Eşarp Nasıl Yapılır?

Tesettür giyimde eşarp bağlama işlemi özel olduğu kadar ayrıcalıklıdırda. Çünkü sadece kapalı giyim şekline özgü yapılan bir işlem dir.

Büyük eşarp yapma işlemi de, sanıldığı kadar zor değildir. Sadece eşarp bağlama işleminin bilinmesi genel olarak yetiyor. Yani büyük boy omuzları kapatan eşarp bone ve iğnelerin olması büyük eşarp yapmak için yeterlidir.

Büyük eşarp nasıl yapılır kısmına geldiğimizde ilk olarak bonenin kafaya yerleştirilmesi ile başlıyoruz. Daha sonra eşarp az şekilde üçgen yapılarak kafaya oturtulur ve önden göğüsden sarkacak şekilde ayarlanarak çene altından iğnelenir. Daha sonra çeşitli düzenlemeler yapılır ve eşarp boneye iğneler ile sabitlenir. (Eşarp nasıl iğnelenir öğrenmek için tıklayın. ) Omuzları kapatan eşarp ile gördüğünüz gibi kolay şekil de bir örtünme sağlamış oldunuz.

Medine ipeği büyük eşarplar olarak da bilinen büyük eşarplar; aslında aynı değildir. Boyutları aynı olabilir fakat kumaşın kalitesi farklı olduğu için medine ipegi büyük eşarplar daha kalitelidirler. Bu yüzden alışveriş yaparken bu ayrıntıya dikkat ediniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.