Tesettür Ve Blog

Nişan Bohçası Nasıl Süslenir?

Nişan Bohçası Nasıl Süslenir?

Nişan bohçası kültürümüzde çok eskiden beri olan ve kız – erkek ailelenin karşılıklı hediyeleşme geleneği olarak sürdürülen bir adettir. Gelin bohçası veya nişan bohçası olarak da tabir edilen bu gelenek; bir nevi evlilik için erkenden hazırlıkların başlaması anlamına da gelir. Çünkü bohçanın içeriğine bakıldığında zaten evliliğe yönelik eşyaların olduğu görülmektedir.

Bu durum yöreden yöreye de değişiklik gösterebilir herkes kendi yöresine ait adetleri yerine getirdiği için gelin bohçası da o adetlere göre hazırlanır. Hazırlanan bohçalarında en güzeli en süslüsü olması için adeta aileler birbiri ile yarışır. Bugün sizlere yardımcı olabilmek için nişan bohçası nasıl süslenir bu konuda bilgiler sunacağız.

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin bohçası hazırlamak için ilk öncelik gelin bohçası içinde ne olması gerektiğini bilmektir. Çünkü bohça hazırlanırken her yöreye göre içeriği değişiklik gösterir. Genel anlamda bohça içerisinde ne olması gerektiğini internet sayfalarından rahatlıkla bulabilirsiniz. Bizim konumuz nişan bohçası süsleme olduğu için o konulara da sonra değineceğiz.

Nişan bohçası süslemek için size gerekli olan süsleme malzemeleri,( kumaş kurdele, çicekler, yapıştırıcı, aklınıza gelen tüm süsleme ürünleri kullanılabilir). tutkal, makastır. Malzemeleri hazırlamadan önce kendinize gelin bohçası süsleme örneği bulun ki, ona göre malzeme alasınız.

Eskiden her gelinin bir sandığı vardı ve o sandık baba evinden koca evine giderdi. Son dönemlerde ise sandık yerine daha kullanışlı olması nedeni ile valizlerin kullanıldığı görüyoruz. Bu sefer nişan bohçası süslemeleri valizler üzerinden yapılıyor. Bu durum yine gelinin keyfine kalmış bir durum hangisini istiyorsa onu kullanabilir. Valizler nişan bohçası için rahatlıkla kullanılabilir.

Öyle fazla ücretli süslü büslü valizler yerine düz valiz alarak da kendiniz şık bir şekilde süsleyebilirsiniz. Önemli olan sizin süsleme şekliniz. Genel olarak gelin bohçası süslemelerinde tül, kurdele ve çicek kullanılıyor. Sizlerde örnek resimlere bakarak süsleme yapabilirsiniz.

Gelin Bohçası Süsleme Örneği

Gelin bohçası süsleme örneğine geçmeden önce basit bir süsleme tekniğini sizlere sunmak istiyorum. Bunun için kurdele ve tül yeterli olacaktır. Bohçanızı tül yardımı ile yukarıya doğru kaplayın ağzını kurdele ile sıkıca bağlayarak tülün uçlarını geriye doğru kıvırın veya uzun kurdele bırakarak renkli saçaklı olmasını sağlayın. Tıpkı çuval ağzını ip ile bağlar gibi yapın. Hem basit hemde şık bir gelin bohçası örneği olacaktır.

Aşağıda yer alan model sepet içine yapılan bir nişan bohçası örneğini oluşturuyor. Sizler daha şık ve gösterişli bir bohçanız olsun istiyorsanız bu modeli kullanabilirsiniz. Tabi sepetin boyutları orta boy civarı olduğu için isterseniz sepeti büyütüp küçültebilirsiniz. Şimdi nişan bohçası nasıl yapılır inceleyelim.

Resimde gördüğünüz gibi bir tepsiye taban yapmak için gazete ve dergi kağıtları koyularak dolgu yapılıyor. Eğer sizin malzemeniz fazla ise hiç dolgu yapmadan kumaşla veya alüminyum folyo ile kaplayın.

Ardından malzemeyi tepsinin içine düzgün dağılmayacak şekilde yerleştirin ve üzerini şeffaf bir kağıtla kaplayın. Bu malzeme de kırtasiyelerde rahatlıkla bulunabilir. Ardından renkli simli kurdele ile tepsiyi güzelce resimdeki gibi sarın. Tutkal kullanarak sabitleyin. Daha sonra yine resimde gördüğünüz gibi kurdele üzerine renkli ipler ve tül ile kurdele yapın. En son kurdelenin üzerine çiçek yerleştirin. Tepesinin etrafını güzelce süsleyerek gitmeye hazır edin. Bu kadar ayrıntı ile uğraşmak istemiyorsanız; bohçayı tül ile güzelce sarın ve ağzını kurdele ile bağlayarak fiyonk yapın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.