Tesettür Ve Blog

Nasıl Perde Almalıyım?

Nasıl Perde Almalıyım?

Nasıl perde almalıyım başlıklı yazımız içinde perde koltuk uyumu, perde modelleri , perde seçimi nasıl yapılmalı gibi başlıklar altında bilgiler sunacağız.

Nasıl Perde Almalıyım?

Perdeler bir evin adeta elbisesi gibidir. Perdesiz ev çıplak insana benzer tabiri zaten bu yüzden yapılmıştır. Nasıl bir perde alacağınıza karar veremediyseniz önceliğiniz nereye perde olacağınız olsun. Çünkü mutfakta stor perde çok hoş dururken salonda aynı etkiyi vermiyor. Bu yüzden hangi odaya perde alacağınıza ilk başta karar vermeniz gerekiyor. Evin mobilyasını zarar vermeyen özelikte olan perde seçimi evinizin havasını olumlu yönde değiştirecektir.
Eşya seçiminde perde seçiminin de en son yapılması en uygunu olacaktır. Çünkü başta perde alırsanız ona uygun eşya bulmakta zorlanabilirsiniz en son eşyanıza uygun alacağınız perdeler daha uyumlu olacaktır. Perde alma konusunda en çok tercih edilen zebra, stor, tül ve fon perdeler olmak üzere onlarda kendi aralarında ayrılıyor.

Salon için perde seçimi

Nasıl perde almalıyım” sorunuzun cevabı ise başta da belirttiğimiz gibi odaya göre değişir. Salonda klasik mobilyanız varsa buna en uygun perde çeşidi bol piliseli tül perde ve kenarlarına astarlı ve miflonlu dikilmiş jakar bir kumaş çok hoş duracaktır. Ayrıca tül perdelerin kenarlarına tafta veya ipek kumaşlardan pano perdeler yaptırabilirsiniz. Salonda modern mobilyalar kullanıyorsanız perde seçiminde keten tülden hazırlamış ve katlamalı şekilde perde veya panel perde sistemini kullanabilirsiniz. Bunun dışında ise kruvaze tül perdeler ile salonunuza farklılık katabilirsiniz.

Mutfak için perde seçimi

Mutfak perde seçimi aslında en kolay olanıdır. Çünkü burada fazla detay olmadığı için kolaylıkla bu seçim yapılabilir. Mutfak perde seçimi genelde stor perdelerden yana olduğu için ve yakıştığı için ahşap stor veya kumaş stor perdeler mutfak için tercih edilebilir.

Yatak odası perde seçimi

Yatak odası insanların dinlenip ertesi güne hazırlandıkları yer olduğu için bedeni ve ruhu dinlendiren renkler ve detaylar ile oluşturulması gerekir. Yatak odası perdesi için ideal olan perde tipi ise tül perdelerdir. Bu perdelerin görünürlüğünü kapatmak için ise açılır kapanır stor perdeler tercih edilebilir. Tül perde etrafında beğendiğiniz kumaşlardan da bir kanat yaptırabilirsiniz. Perdenin etrafında kullanılan kumaş ile yatak örtüsünün aynı renklerde olması ise yatak odası için hoş bir dekorasyon örneği olacaktır.

Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Perde seçiminde en çok yapılan hatalardan biri modele aldanıp kumaşın kalitesini göz ardı etmek oluyor. Bunun sonucunda ise perdeler kullanışsız ve kısa sürede deformasyon ile sizleri zor durumda bırakıyor. Bu yüzden modelden önce mutlaka kumaşın kalitesi kontrol edilmeli veya bilindik markalardan tercihler yapılmalıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken ise perdelerin aksesuarların renklerinin kolay solması veya incikli boncuklu perdelerin çabuk kopması oluyor. Bunlar aslında perde seçerken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan olduğu için başka bir makalemizde perde alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini uzun uzun anlatacağız. Aşağıda perde modelleri yer alıyor görsellere tıklayarak büyük boyutta görebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.