Tesettür Ve Blog

Nasıl Koltuk Takımı Almalıyım?

Nasıl Koltuk Takımı Almalıyım?

Yeni evlenenler veya evini yenilemek isteyen herkes koltuk takımı alacağı zaman nasıl bir seçenek olacağına karar veremezler. Bu yüzden bugünkü yazımız size kolaylık olması için nasıl koltuk takımı seçmeliyim üzerine olacaktır.

Yeni koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edildiğinde hem hayaliniz de ki koltuk takımını hemde çok sağlam şekilde almış olacaksınız.

Koltuk Takımının Sağlamlığı Ve Rahatlığı Nasıl Anlaşılır?

Koltuk takımının sağlamlığı, boyutu, fiyatı, rengi ve rahatlığı çok önemlidir. Bu yüzden seçilecek olan ürün gerek kataloktan gerekse sorarak incelenmesi gerekir. Koltuk takımının sağlamlığı üç konu altında toplanır. Bunlardan en ilki koltuğun iskelet sisteminde kullanılan ağaç çeşididir. Eğer koltuk takımı gürgen veya kayın gibi ağaçlardan yapılmışsa çok sağlam bir profili vardır demektir. İkinci unsur ise koltuk içinde kullanılan koltuğun süngeridir. Sünger gramaj açısından hafif ve ince ise yine uzak durulması gereken koltuk takımı modelidir. İdeal olan sünger ise ağır ve kalın olanıdır. Üçüncüsü ise koltuk takımının cilasıdır. Cilanın parlak olması kullanım açısından uygun değildir. Bunun yerine mat olan cila şekli tercih edilmesi gerekir.

Koltuk takımının rahatlık açısından incelenmesi ise kumaşın kalitesi ile ilgilidir. Koltuk takımında kullanılan kumaş kolay temizlenen, zor yanan leke tutmayan, terletmeyen ve yumuşak doku özelliklerde olması gerekir. Ayrıca kumaşların birleştirme yerlerinin dişlerinin aynı olması ve birleştirme yerlerinin sağlam şekilde olması estetik görüntü açısından da önemlidir.

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Unsurlar

Ülkemizde ortalama koltuk takımı ömrü yaklaşık olarak sekiz yıldır. Bu yüzden koltuk takımı alırken güvenilir ve sizinle herhangi bir sorunda ilgilecek firmalardan alışveriş yapın. Aksi halde ufak sorunda karşınızda kimseyi bulamayabilirsiniz.

Alacağınız koltuk takımı odanın içine uygun şekilde olması gerekir. Eğer odanıza koltuk takımı uyum sağlamıyorsa bunun yerine köşe takımlarını tercih edebilirsiniz. Genelde küçük tip salonlara koltuk takımları en iyi şekilde uyum sağlarken büyük salonlara tercih köşe takımlarından yana oluyor.

Seçeceğiniz koltuk takımları eğer açılır kapanır şekildeyse; makas sistemine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü makas sistemi sizin koltuk altına birşey koyup alırken bozulabilir. Bu yüzden mobilya seçiminizi yaparken satış işlemi gerçekleşmeden koltuğu sertçe bir iki defa açıp kapatın. Kalitesini anlayacaksınız.

Son dönemlemlerde deri koltuk modelleri çok fazla tercih ediliyor. Fakat gerçek deri olmadıkları için temizliği de çok kolay şekilde sağlanıyor. Deri koltukların en kötü yanı ise evdeki çocuğun veya misafir gelen bir çocuğun tükenmez kalem ile derinin üzerini çizmesidir. Bu gibi durumlarda erken müdahale edilirse temizlenme oranı yüksektir. Fakat biraz zaman geçerse mürekkep derinin kendini koruyan yüzeyinden geçeceği için çok zor şekilde temizlenecektir.

Koltuk Takımlarına Nasıl Yastık Seçilmeli?

Bu tamamen herkesin kendi görüşü ile alakalı bir durum fakat fikir olarak aranılıyor ise; düz koltuklara klasik desenli yastıklar veya son dönemlerde satılan kirpikli gibi fantazi yastıklar kullanılabilir. Ayrıca düz koltuklara özellikle rengarek koltuğun rengine uyumlu yastıklar tercih edilebilir. Eğer koltuk takımı desenli ise o zaman yastıkların düz renkli olması gerekir. Çünkü odanın dekorasyonunda bütün mobilyalar uyumlu olması gerekir. Bu yüzden çok fazla desenli olan oda göz yormaktan başka bir işe yaramayacaktır. Örneğin koltuğun desenine uyumlu halı ve perde gibi. Salonlarda kullanılan koltuk takımları kadife, sonil , viscon, teflonlu kumaşlar olduğu için rahat ve ferah bir ortam oluşmuş olacaktır.

Koltuk Takımı Resim Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.