Tesettür Ve Blog

Mor Koltuğa Ne Renk Perde Kullanılmalı?

Mor Koltuğa Ne Renk Perde Kullanılmalı?

Mor renk bayanların tutkun olduğu renkler arasında yer alır ve kıyafetten ev dekorasyonuna kadar geniş çaplı bu rengi kullanırlar. Mor renk sıcak renkler arasında yer almaz bu yüzden dalga boyu uzun değildir ve dikkat çekmez. Soğuk bir renk olan mor ev dekorasyonunda da çok şık dekorasyon örnekleri oluşturuyor. İster koltuk ister perde isterseniz halı da kullanacağınız mor renk evinize şık ve estetik bir görünüm kazandıracaktır. Bu yüzden bugün sizlere mor koltuk takımına uygun perde ve halı seçimi hakkında bilgiler sunacağız.

Mor Renk İle Uyumlu Renkler

Mor rengin sarı ile uyumu her zaman dikkat çekmiştir. Fakat sarı renk gözün ilk algıladığı ve sıcak bir renk olduğu için ev dekorasyonunda mor ile birlikte kullanılması renk yorgunluğuna neden olabilir. Özellikle güneş sarısı gibi çok canlı bir sarının kullanılmasına çok dikkat edilmesi gerekir.

Mor ile uyumlu renkler beyaz, ekru, bej, füme, altın sarısı, metalik gri ve saman rengidir. Bu renklerin özellikleri nedeni ile morun uyumu salonunuza hoş bir hava katacaktır. Ayrıca aksesuarlarda kullanacağınız bu renkler hem evin dekorunu daha ön plana çıkaracak hemde renk geçişleri daha uyumlu olacaktır.

Mor Koltuklara Ne Renk Perde Kullanılmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mor renkli koltuklara beyaz, ekru, bej, füme, altın sarısı, metalik gri ve saman rengi kullanılabilir. Fakat seçilecek perdenin özellikleri de rengin yoğunluğunu etkileyecektir. Örneğin düz perde üzerine metalik gri çok hoş dururken bu etkiyi beyaz üzerine gri desenlerde yakalayamazsınız. Bu yüzden seçmiş olduğunuz perdeyi iyi şekilde belirlemeli ve rengine daha sonra karar vermelisiniz.

Eğer perdenizi düz değilde desenli istiyorsanız mor koltuklara en uyumlu desen; beyaz veya krem üzerine desenli olan bir ton olması gerekir. Örneğin beyaz üzerine mor desen gibi.

Perde seçimini etkileyen faktörler arasında halı rengi ve salondaki mobilyaların da uyumu etkilidir. Bir salonda renk patlaması yaşanmaması için uyumlu renklerin bir arada olması ve en fazla 3 rengin bir arada kullanılması gerekir. Bu renklerde mutlaka nötr renklerden olmalı ve iki canlı rengin geçişini yumuşatmalıdır.

Mor Koltuklara Halı Seçimi

Genelde bayanlar bu tip canlı renkleri salonlarında kullandıklarında halı rengi olarak krem ve tonlarına giderler. Fakat her zaman krem rengi halı kullanmak iyi sonuçlar vermez bunun yerine biraz daha cesur davranarak farklı renklere de yönelebilirsiniz. Örneğin mor koltuklara mor renkli perde kullandıysanız halı rengi açık gri, altın rengi, bej, pudra rengi kullanılabilir. Fakat halıyı desenli istiyorsanız yine açık renkli bir halı üzerine simli işlemeli desenler kullanabilirsiniz. Renkli koltuklarda desen olarak genelde çiçek desenli halılar tercih ediliyor ve mor koltukların gösterişini biraz daha ön plana çıkarıyor.

Mor Koltuklara Ne Renk Perde Seçilmeli Resim Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.