Tesettür Ve Blog

Lastikli Halı Örtüsü Nasıl Dikilir?

Lastikli Halı Örtüsü Nasıl Dikilir?

Lastikli halı örtüleri; son yılların en güzel halı koruyucu parçaları oluyor. Özellikle çocuklu ailelerde yaşanan ufak tefek ev kazaları, halıların çok kolay şekilde kirlenmesine ve zamanla yıpranmasına neden oluyor. Bugün özellikle küçük çocuklu ailelerin kurtarıcı eşyalarından olan lastikli halı örtüsü evde nasıl dikilir bu konuda bilgiler sunacağız.

Evde Lastikli Halı Örtüsü Nasıl Dikilir?

Evde lastikli halı örtüsü dikmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Bunu yeni dikim işlerine başlayan bir kişide kolaylıkla yapacaktır. (Ben kendim henüz bu dikimi gerçekleştiremedim fakat diken kişinin yanında durarak nasıl diktiğini gördüm. ) Şimdi evde lastikli halı örtüsü dikimi için  ayrıntılarına geçelim. Resimler lastikli çarşaf dikimi görüntüsüne aittir fakat lastikli halı örtüsü dikimi ile araların da hiç bir fark yoktur. O yüzden bu yöntemle evde rahatlıkla ve çok ucuza lastikli hali örtünüzü dikmiş olacaksınız.

Lastikli halı örtüsü dikimi için gerekli olan malzemeler

  • Halı örtüsü için kumaş
  • Halıyı kaplıcak kadar lastik
  • Dikiş makinesi veya iğne iplik

Şimdi lastikli halı örtüsünün dikimi için neler yapmalıyız bu konuya geçelim. Bunun için ilk olarak halınızdan daha büyük boyutta istediğiniz halı örtüsü alarak halınızın altına serin. Resimdeki gibi olması gerekiyor. ( resimdeki lastikli çarşaf olduğu ve yatak olduğu için şaşırmayın. ) Hali örtüsü alırken yıkayabilir özellikte olanı tercih ederseniz daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Şimdi halı örtüsünü resimde gördüğünüz gibi yani kenarları dikime uygun olacak şekilde kesin ve kenara alın.

Daha sonra kestiğiniz halıyı yine kenarlarından birleştirerek dikiyoruz. Çünkü bu şekilde yaparak kenarların daha iyi şekilde sabitlenmesini sağlıyoruz.

Dikim işleminden sonra halı örtüsü zaten kutu şeklinde olacağı için kenarlarına lastik geçirerek ve veya lastik dikerek kolaylıkla bir lastikli halı örtüsü elde etmiş olacaksınız. Hazır olan lastikli halı örtüsünü halı üzerine gerdirerek halının etrafını güzelce kaplayın.

Halı Örtüsü Kumaşı Nerden Alınır?

Kumaş çeşitleri ve modelleri çok fazla olduğu için dijital baskıdan normal baskılı modellere kadar bir çok seçeneği bulabilirsiniz. Bu örtüleri satan yerler genelde toptancılar olduğu için genelde kumaş satan toptancılar da veya internette bulabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız eğer güvenilir sitelerden almaya özen gösterin.  Özellikle İstanbul da yaşıyorsanız Eminönü sizin için en ideal alın yeri olacaktır.

Ayrıca kumaş örtülerinin zamanla difdiklenme özelliği olduğu için aldığınız halı örtüsünün kaliteli olmasına özen gösterin. Aksi halde hali örtüsünü kısa sürede yıpratabilirsiniz.

Lastikli halı örtülerini sadece çocuklu ev kadınları tercih etmiyor elbette. Her aile ortamına uyum sağlayan desende olan örtüler evin estetik olarakda farklı görünmesini sağlıyor. Son dönemlerde en çok popüler olan lastikli halı örtüsü modeli 3D baskılı halı örtüleri oluyor. Hem şık hemde gösterişli olan bu modeller eve farklı bir hava katarken halıyı da dış etkenelere karşı da koruyor. Tabiki yine kalite önemli olduğu için tüm Kumaş çeşitlerinde en çok kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.