Tesettür Ve Blog

Kolay Pile Nasıl Yapılır? (Çatal İle)

Kolay Pile Nasıl Yapılır? (Çatal İle)

Dikiş dikmeyi seven herkes bu tutkusunu hobi haline getirdikten sonra ve yavaş yavaş birşeyler öğrendikten sonra artık kendine kıyafet dikme zamanı gelmiş demektir. Hergün yeni bilgi ile güncellediği bilgilerini kumaş üzerine ince ince işlerken bir yandan da farklı dikim tekniklerini öğrenme çabasında olurlar. Bizlerde bugün sizin işinize çok yarayacak olan bir çalışma ile ilgili bilgiler sunuyoruz. Bugünkü makalemiz “kolay pile (pilise) nasıl yapılır? Bunun üzerine olacaktır.

Pile Nedir? Nasıl Yapılır?

Pili gerçek adı olan halk ağzında ise pile olarak bilinen dikiş bilgisinde; istif yapmaya denir. Yani kumaş üst üste getirilir ve belli bir dikiş payı ile üstten dikilerek alt kısmın açık akordiyon şeklinde olmasıdır. Pileli etek pantolon veya elbise olarak sıklıkla duyduğumuz pileninde kendi arasında çeşitleri bulunur. Örneğin akordiyon, kanun, zikzak veya Amerikan pile gibi. Pilenin en yaygın kullanıldığı yer ise hiç şüphesiz tül perdelerdir. Tül perdelerde çeşit çeşit pile örneği uygulanarak istediğiniz şekil verilir. Ayrıca tüllerde olan pile çeşitleri kendini gösteren gösterişli pile çeşitleridir.

Çatal İle Kolay Pile Nasıl Yapılır?

Pile yapmak özellikle yeni dikiş dikmeye başlayanlar için zor olsada, bunun da basit ve kolay yöntemleri var. Eğer sizde pile aralarını eşit yapamıyorsanız, evinizde her daim bulunan çatal ile bunu deneyin. Üstelik çok kolay hızlı ve pratik oluyor. Şimdi yapılması gerekenleri aşağıda sırası ile paylaşıyoruz resimlerde de kolay şekilde anlayabilirsiniz.

İlk önce resimdeki gibi makineyi açıyoruz ve pile yapılacak olan kumaşı makine altına yerleştiriyoruz. Ardından resimde gördüğünüz gibi çatalın iki ucunu resimdeki gibi kumaşa yerleştirerek çevirip katlıyoruz. Ardından makineye yerleştirip dikiyoruz. Aynı şekilde ikinci pile de de aynısını yapıyoruz ve pile bitmiş oluyor.

Bu şekilde yapmış olduğunuz pileyi ister elbisede isterseniz eteklerde kullanabilirsiniz. Ayrıca bu pile şeklini pantolanlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pileli etek dikimi için tıklayınız.

Normalde pile yapmak için iğneleme yöntemi kullanıyor fakat Kolay yöntem olarak çatalla pile yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca
Pile yapmak için ayrı makineler gerekiyor olsada, siz çatal ile kolay şekilde pile yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.