Tesettür Ve Blog

Kolay Etek Dikimi

Kolay Etek Dikimi

Her insanın kendini rahatlatan ve boş zamanlarını değerlendirdiği bir hobisi vardır. Bu hobiler gerek insanın stresini azaltması, gerekse sevilerek yapılıyor olması işin daha iyi şekilde ilerlemesini sağlar. Benimde sizler gibi hobim olarak yıllardır içimde olan dikiş dikme arzusu vardı. Bu hobimi geliştirmek adına hızlandırmayı düşündüm. Bu yüzden öğrenmeyi de hızlandırarak dikiş işlemini hızlandırma yoluna gittim ve basit şekilde kıyafetler dikmeye başladım. Bugün sizlere basit kolay bir etek dikimi hakkında bilgiler sunacağım.

Kolay Etek Dikimi Nasıl Olur?

Çok kolay olan bu yönetimi isterseniz el yapımı etek dikimi haline de kolaylıkla çevirebilirsiniz. Çünkü özet geçmek gerekirse kumaş üzerine uzun eteğinizi yerleştirmek ve sonunda dikmek ile bitiyor. Şimdi dilerseniz kolay etek dikimine geçelim.

Kolay etek dikimi resimli olduğu zaman daha kolay akıllarda kalıyor bu yüzden elimden geldiğince resim koydum. İşleme başlamadan önce gerekli malzemeler ise şöyledir; uygun uzunlukta kumaş, bedeninize uyan etek, makas ve çizmek için isterseniz sabun parçası.

İşlem basamakları ilk olarak kumaşı ve eteğinizi ütüleyin ki herhangi bir sorun olmasın. Daha sonra kumaşı düz bir zemine düzgün şekilde açarak yerleştirin. Ardından üzerine resimde gördüğünüz gibi eteği de yerleştirerek kayma olmaması için kenarlarından iğneleyin.

Sabun parçası ile dikiş payı ayırarak (bu genelde bir parmak kalınlığında olur) eteğin etrafını çizin ve makas yardımı ile kesin. Eteğin beli için lastik kısmını kesmeyi unutmayın. Bele lastik nasıl dikilir tıklayarak daha ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz.

Dikim için klasik şekilde iğnelediginiz yerden dikim yapabilirsiniz. Bel lastiğini bele dikmek için ilk önce lastik ile kumaşı birbirine dikin ardından bu kumaşı etek bel kısmına dikerek birleştirin. İşlem bitti kolay etek dikimi bu kadar kolay.

El Yapımı Etek Dikimi

Elde etek dikmek de çok kolay eğer eliniz dikime yatkınsa bunu kolaylıkla halledebilirsiniz. Yukarıda ki gibi bütün işlemler yapılıyor tek fark dikiş makinesi yerine elinizde dikiyor olmamızdır. El yapımı etek dikimi özellikle penye kumaşlarda çok rahat oluyor. Kalın ve saten kumaşlarda biraz daha zorlanabilirsiniz.

Dikiş makinesinde dikkat edilerek dikim yapılırsa makineyi uzun yıllar kullanabilirsiniz. Yukarıda kolay etek dikimini resimli olarak anlatmaya çalıştık. Bu şekilde hiçbir dikim bilginiz olmasa bile makinenizi dikkatli kullanarak yavaş yavaş dikiş tekniklerini öğrenebilirsiniz.

İlk olarak makinede uygun iğneleri kullananın. Örneğin çok kalın kumaşlarda en ince iğneyi kullanmak iğneyi kırmaya neden olur. Aynı şekilde ince kumaşlarda kalın iğne kullanmakta yine sıkıntı oluşturacaktır.

Kaliteli iplikler kullanmaya dikkat edin. Bu hem sizin sürekli iplik geçirmenizi ortadan kaldıracak hemde makineye zarar vermeyecektir.

Makineyi ara sıra temizleyin. Çünkü kumaşlardan toz ve kir buluşacağı için zamanla makinenin hasarlanmasına neden olacaktır. Makineyi belli aralıklar ile yağlamakta yine makinenin ömrünü uzatacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.