Tesettür Ve Blog

Kolay Cep Dikimi Aplike Cep

Kolay Cep Dikimi Aplike Cep

Cepler; bir kıyafeti süsleyen veya eşya taşımak için giyside kullanılan ufak detaylardır. Araştırmalar sonucunda insanların alışveriş esnasında daha çok cepli kıyafetler yönünde tercih yaptıklarını ve özellikle bu kıyafetleri tercih ettikleri görülmektedir. Bugün sizlere cep dikimi hakkında bilgiler sunacağız böylece kıyafetinizde cep olmasa bile kolay cep dikimi ile bu işlevi kolayca yapabilceksiniz. Unutmadan hatırlatmak isterim ki; bu kolay cep dikimi (diğer adıyla aplike cep dikimi) ister elde isterseniz makinede rahatlıkla yapabilirsiniz.

Aplike Cep Dikimi

Ceplerin günlük hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığı herkes bilir. Bazen para taşımak bazen farklı amaçla ufak eşyayı taşımak için kullandığımız cepler; bazende kıyafet üzerindeki kusuru kapatmak içinde kullanılabiliyor. Örneğin çok sevdiğiniz bluzunuz üzerinde bir delik oluştuysa ve atmak istemiyorsanız küçük bir hile ile orayı kapatabileceğiniz gibi küçük bir cep yaparak da bunu sağlayabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan aplike cep dikimi aşamalarına geçelim.

Aplike cep dikimi için gerekli malzemeler normal dikiş için kullanılan ile aynıdır. Yani gerekli uzunlukta kumaş parçası ve dikiş makinesidir. Elde dikmek isteyen kişiler için ise tabiki iğne iplik malzemelerinden ibarettir.

Kolay cep dikimi için  ilk olarak kumaşı resimde gördüğünüz gibi 1 cm’lik kısımdan içe doğru katlıyoruz ve ütü yardımı ile ütü çizgisi dediğimiz şekilde oluşturuyoruz. Ardından tekrar 1 parmak kalınlığında kumaşı tekrar içe doğru katlayarak tekrar ütü yapıyoruz ve kat sabit kalıyor.

Kat yaptığımız kumaşın en uç kısmına çima dediğimiz bir tür süsleme diksi atıyoruz. (Çima nedir diyenler için; süs dikişi diyebiliriz. Çünkü cebin bu kısmı dışarıda kalacağı için daha estetik görünmesi iyi olacaktır.)

Şimdi sıra geldi ütü şablonu yerleştirmeye bunu kendimiz evde rahatlıkla yapabiliriz. Çünkü bu şablon orantılı şekilde cep yapmamızı sağlayacaktır. Evdeki herhangi bir aplike cep den de bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Ütü şablonu resimde gördünüz gibi aplike cep dikimi için kumaşın ağız kısmından kumaş üzerine yerleştiriyoruz.

Daha sonra kumaşın kalan kısımlarını şablonun üzerine katlayarak ütülüyoruz ve cep şablonu oluşmuş oluyor. Şimdi sıra geldi en önemli kısıma, şablonu kıyafet üzerine dikkatli şekilde yerleştirerek işaretleme yapıyoruz ki cep tam yerine gelsin.

İşaretleme yaptıktan sonra ister elde isterseniz makinede aplike cep dikimi için kumaşı kıyafet üzerine dikiyoruz.  Ardından yine daha süslü görünmesi için çima dediğimiz süslü dikiş ile işlemi bitiriyoruz. Eğer fermuarlı bir model istiyorsanız. Gizli fermuar yöntemi ile dikim yapabilirsiniz.

Aplike cepleri kolay dikildiği gibi kullanışlı modelde oluyor. Çünkü rahatlıkla sadece işlevselliği kullanılarak küçük parça şeklinde eşyalar taşıyabiliyor. Özellikle fermuarlı modellerde bozuk para veya anahtarlık taşımak en avantajlı yönü oluyor. Günlük hayatta kullanılan kıyafetlerde cepler çok önemli olduğu için eğer cepsiz kıyafet alırsanız kolay cep dikimi ile rahatlıkla bunu yapabilirsiniz.

Resimler alıntıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.