Tesettür Ve Blog

Kına Gecesinde Nasıl Abiye Giyilir?

Kına Gecesinde Nasıl Abiye Giyilir?

Kına gecesi düğünden bir önceki aşama olduğu için, tıpkı düğün kadar önemlidir. Genç kızın baba evinde bekar olarak geçireceği son günlerden olan ve son derece hüzünlü olan merasimlerden birisi olan kına gecesinin bir diğer önemli özelliği de Türk kültüründe uzun yıllar boyunca yer edinmiş olmasıdır.

Günümüzde ise artık organizasyon şeklini alarak tıpkı düğün gibi bir merasim haline gelen kına gecesinde bindallılar daha çok ön plana çıkmıştır. Fakat bazı yörelerde genç kızlar bindallı giymeden yani kına yakılmadan önce abiye giymektedir.

Bu durum  her yöreye göre değişiklik göstermektedir. Bazı yörelerde ise hiç abiye veya bindallı giyilmeden kına boyunca genç kız gelinlik ile geceyi geçirmekteler. Genç kız için özel ve önemli olan kına gecesinde ne giyineceğine karar veremeyen genç kızlar için bugün sizlere kına gecesinde nasıl abiye giyilir adlı bir makale sunucağız.

Kına Gecesinde Nasıl Abiye Tercih Edilmeli?

Kına gecesinin özel bir gece olduğunu herkes biliyor zaten bu önemli günde giyilecek olan abiye mutlaka bindallı ile uyum sağlamalıdır. Çünkü bindallı zaten belli renkler içinde olduğu için bu renklere yönelik tercih edilen abiye ler daha uyumlu olacaktır. Zaten kına gecesinin asıl rengi kırmızı ve tonları olacağı için farklı bir renk abiye seçilirse kırmızı ile zıt düşecektir. Çünkü kına duvağınız organizasyonun kırmızı hakimiyeti kıyafetiniz ile uyumlu olması daha uygun olacaktır.

Kına gecesinde nasıl abiye giymeliyim?” diye düşünüyorsanız renk konusundan sonra dikkat edeceğiniz ikinci özellik ise abiyenin tasarımı olmalıdır. Çünkü bindallı zaten hem süslü hemde kabarık olacağı için elbisenin veya abiyenin daha sade ve düz olması daha iyi olacaktır. Bu konuda düz ve sade abiyeler sizin için en uygun tercih olacaktır. Tabi  herkesin zevki farklı olacağı için isteyen daha gösterişli ve kabarık abiyeleri tercih edebilir. Bu sizin zevkinize bağlı bir durum.

Kınada Hangi Renkler Kullanılmalı?

Kına gecesinde mor, yeşil, pembe gibi bindallı renkleri seçiliyor olsada gecenin rengi kırmızı ve tonları olacağı için tercihiniz kırmızı bordo şarap rengi gibi renkler olursa daha iyi olacaktır.

Örneğin bordo bindallı ile kırmızı kınalık el içi çiçekler ve kına duvağı  çok hoş duracaktır. Ayrıca kırmızıya çok yakışan altın rengini de unutmamak lazım. Bu ikili hem kına gecenize farklılık hemde Türk geleneklerine uygun olacaktır.

Özellikle aksesuarlar da kullanılan altın rengi ve yaldızlar tam anlamı ile Osmanlı düğün geleneklerini hatırlatacaktır. Zaten Osmanlı döneminde düğün elbisesi yani günümüzdeki “gelinlik” rengi kırmızı bordo gibi renkler içindeydi. Bu tonlara eşlik eden altın rengi ise gelinliğin ihtişamını daha da ön plana çıkarıyordu.

Etiketler:

Yorumlar
  1. fatih pınar dedi ki:

    Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  2. yusuf dedi ki:

    Bizim Ankara yöresinde Bindallı olarak biliniyor.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.