Tesettür Ve Blog

Kapanmak İstiyorum Nasıl Başlamalıyım?

Kapanmak İstiyorum Nasıl Başlamalıyım?

Kapanmak istiyorum nasıl giyinmeliyim , kapanmak istiyorum nasıl başlamalıyım veya kapanmak istiyorum ne yapmalıyım gibi sorular her kapanmaya niyet etmiş kişilerin ortak sorunları arasında yer alıyor. Aslında kapanmayı istemek zaten ilk adım olduğu için emin olun devamı çorap söküğü gibi gelecektir. Şimdi kapanmak isteyipte önünde sorun görenlere yönelik bugün sizlere Bu konular hakkında bilgiler sunacağız.

Kapanmak İstiyorum Nasıl Başlamalıyım?

Kapanmak isteyipte giyim konusunda kararsız kalan bayanlar genelde tesettür giyim sitelerinden veya çevresinde bu konularda bilgisi olan kişilerden yardım alarak bunu gerçekleştiriyor. “Tesettür giyim” denildiğinde bu konu Kuranı Kerim’de belli ve kesin ölçülerde belirtilmiş olduğu için mutlaka bu şekilde giyinilmesi gerekiyor.

Günümüzde tesettür giyim adı altında satılan kıyafetlerin çoğu malesef Kuranı Kerim’de anlatıldığı gibi olmuyor. ( Bu konu dini fetvaya girdiği için ve bende hoca olmadığım için sizlere yanlış bilgi vermekten korkarım bu yüzden. Bu konunun iyi şekilde dini sayfalardan araştırılması gerekiyor.) Özellikle tesettür giyim sektörünün son yıllarda aşırı şekilde gelişmesi farklı giyim şekillerinin de ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. kapanmak isteyipte nereden başlayacağını bilmeyenler ilk olarak eşarp bağlama yöntemlerini öğrenmesi gerekiyor.

Cümlemizi toparlarsak eğer kapanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen bir kişi ilk olarak örtünmeyi öğrenmesi gerekiyor. Böylece en önemli ayrıntı geçilmiş olacaktır. Örtünme şekli her kişinin zevkine göre farklılık göstereceği için bir çok internet sayfasında bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer şal bağlamanın püf noktaları nelerdir diye merak ediyorsanız buraya tıklayınız. Yine eşarp bağlamanın püf noktaları için tıklayın.

Kapanmanın ilk adımını geçtikten sonra sıra gelir kapalı giyeme uygun kıyafetler giymeye. Örneğin dolabınız da kot pantolonlar varsa bunları ihtiyacı olan kişilere vererek işleme başayabilirsiniz. Eğer şal bağlamakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız şal nasıl bağlanır adlı yazımıza bakabilirsiniz. Kapalı giyim için dalobınızda köklü değişimler olacağı için bütçenizi de buna iyi şekilde ayarlamanız gerekiyor. Zaten bakıldığında tesettür giyim nedense pahalı oluyor. Tabi internet üzerinden alışveriş yaparsanız uygun kıyafetler bulabilirsiniz. Bazen sezon sonların da yine çok uyguna istediğiniz kıyafetleri mağazalardan alabilirsiniz. Kapanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen kişi bu adımlar ile kolaylıkla bunu sağlayacaktır.

Kapanmak İstiyorum Nasıl Giyinmeliyim?

Bunu yukarı da dediğimiz gibi bu konular fetva durumuna geçer. O yüzden lütfen dini kaynağı sağlam olan yerlerden iyi şekilde araştırma yapınız.

Yanlış tesettür giyim şekli. Doğru tesettür giyim şekli

Genel olarak dinimizin emrettiği örtünme şekli vücut hatları belli olmayacak şekilde şeffaf olmayan dikkat çekmeyen parçaların tesettür giyimde kullanılması gerektiğidir. Yani bir bayan dış elbisesi olmadan dışarı çıkması uygun değildir. Aynı şekilde vücuduna yapışan ve belli eden kıyafetlerden de uzak durması gerekiyor. Özellikle deve hörgücü şeklinde yapılan topuzlardan mutlaka uzak durunuz çünkü bu dinimizde kesinlikle yasaktır.

Özellikle son dönemlerde moda haline gelen ve bone kullanmadan baş bağlama şekilleri de yine uzak durmamız gereken durumlar arasında yer alıyor. Aslında bu bağlama şekli niye bu talep gördü onuda anlamış değiliz. Çünkü gerçekten çok kötü duruyor ve Özellikle saçlar önden eşarp altından çıkıyor. Bu duruma çok eskilerden Türk sinemasından aşinayız aslında. O dönemlerde dışarı çıkmak isteyen bayan hemen bir eşarp alır önden bir düğüm atar ve dışarıya o şekilde çıkardı saçların yarısı görünür halde olurdu. Belkide o dönemde aksesuar niyetine kullanılırdı türbanlar kim bilir…

Kapanmak İstiyorum Ama Çevremden Utanıyorum / Çekiniyorum

Kapanmak isteyipte buna bahane arayan kişilerden olmak istemiyorsanız sizde en kısa süre de bunu gerçekleştiriniz. Düşünün ki bu kapanmayı kim için yapıyorum kimden neden utanıyorum. Zaten bunun cevabını doğru olarak bulduğunuz zaman utanmanıza gerek kalmayacak.

Çevrenizden utanmanız Allah’ın emri olan kapanmayı hafifletmez. Bu yüzden bırakın kim ne derse desin kim ne düşünürse düşünsün siz Allah’ın emrini yerine getirin. Ayrıca çevrenizde insanlar bu konudan dolayı neden size karışsınlar ki? Herkesin tercihi tabi ki de kendisine.

Ayrıca tesettüre girmek istiyorum fakat tekrar açılırım diye korkan bayanlar; sizlerde hele bir adım atarak tesettüre girin sonra zaten istesenizde çıkmazsınız zaten. Çünkü tesettür sevgisini yaşayıp onun sevgisini hissederek o şekilde kendinize bir yön çizeceksiniz.

Kapanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kapanmak istiyorum ne yapmalıyım sorusunun cevabını yukarı da bulabilirsiniz. Çok fazla dini konulara girmeden bu konular hakkında bildiğim bilgileri sizlere paylaştım. Tabi ki bu kadar az değil bilgilerim fakat yukarı da da dediğim gibi bunlar hassas konular ve belki bir konuyu yanlış biliyorum sonucunda sizi de yanlış yönlendirmek istemem. Çünkü hem günah hemde vebaldir.

Kapanmak İsteyenlere tavsiye olarak ilk önce kapanmak nedir neden kapanılır gibi konuların iyi ve doğru şekilde bilinmesi gerekiyor.

Ayrıca giyim şekli komple değişeceği için hem ucuz giyim yerleri bulunmalı hemde biraz para biriktirilmesi gerekiyor.

İlk olarak şal bağlama eşarp bağlama gibi kolay bağlama şekillerinin bilinmesi gerekiyor. Sonra el alışkanlığı olacağı için hemen baş yapılarak dışarı çıkılabilir.

Etrafınız da size yardımcı olacak kapalı bayanlardan mutlaka yardım isteyin böylece hem daha uygun hemde daha kaliteli kıyafetler almış olursunuz. Şimdilik tavsiyeler bu kadar yakın zamanda bu konu ile ilgili geniş bilgiler sunacağım.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Yusuf dedi ki:

  Kapanmak nedir ne için kapatılır bunun anlamını çok iyi bilmek gerekiyor Allah’ın emri için yoksa öylesine mi?

  1. Seyma dedi ki:

   Haklısınız gerçekten önce iyi bilinmeli ki; kişi yanlış yönlenmesin.

 2. sevda dedi ki:

  kapanman icin ilk once kalbinde İslamin olmasi gerekir. namaz kilmadan tesettur agir gelir. islamin diger sartlarini birakip tesetture girmek te kurtarmaz.

 3. Seyma dedi ki:

  Sevda Hanım bunlar hassas konular biz bilemizyiz neyin ne olduğunu Ancak Rabbimiz bilir. Belki tesettüre giren bir kişi kısa süre sonra namazada başlayacaktır. O yüzden herkesin tercihi kendinedir ister önce namaz kılıp örtünür, isterse önce örtünüp sonrada namaza başlar. Bu şekilde biz sadece bilgi paylaşmak istedik. Teşekkür ederim.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.