Tesettür Ve Blog

İpek Şal Ve Eşarp Nasıl Sertleştirilir?

İpek Şal Ve Eşarp Nasıl Sertleştirilir?

Tesettür giyimde en çok dikkat edilen ayrıntılardan birisi de hiç şüphesiz örtünmedir. Örtünmenin dinimize uygun olması ve dinimizin emrettiği şekilde olması da tesettür giyimin yıldız parçaları arasındadır. Gerek eşarp gerekse şal ile kullanımı eğer dinimizin emrettiği şekilde oluyorsa örtünme şeklinde dinimizce bir sorun olmaz, fakat tersi durumda oluşur. O yüzden dikkatli ve dinimizin emrettiği şekilde örtünmeliyiz. Bugün sizlere örtünme araçlarından olan ve Son dönemlerde çok fazla kullanılmaya başlayan ipek şallar ve ipek şallar / eşarpların sertleştirilmesi hakkında bilgiler sunacağız.

İpek Şallar Ve Eşarplar Nasıl Sertleştirilir?

Aslında çoğu insan yumuşatıcı kullanarak çamaşırlarını yumuşatmaya çalışırken biz sizlere tam tersini yani çamaşır sertleştirme yöntemini öğreteceğiz. Bunun diğer adı ise kolalama yöntemidir. Kolalama yönteminin prensibi istenilen eşyanın sertleştirilmesi esasına dayandığı için özelikle sert kullanılmak istenen eşyalarda çok iyi sonuç veriyor. Şimdi dilerseniz ipek şal ve eşarp nasıl sertleştirilir sorusunu cevaplayalım.

İpek şal ve eşarpların kolalanması için gerekli olan malzeme nişasta ve bir bardak sudur. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı nişastayı koyun ve ocağa alın. Hafif kaynama noktasına gelince ocağı kapatın ve soğumaya bırakın. Yani suyun içindeki nişasta kıvam almaya başlayınca ocaktan alın ki çok katılaşmasın.

Şimdi sıra geldi uygulama kısmına aslında bu yöntem iki şekilde yapılıyor. Birinci yöntem klasik yöntemlerden olduğu için daha basit gelebilir. Bu yöntemde soğumuş olan nişastalı suyun içine sertleşmesini istediğiniz şal veya eşarbı düzgün ve eşit olacak şekilde yerleştiriyorsunuz. Amaç şalın her tarafının bu su ile ıslanmış olmasıdır. Yaklaşık 2 dakika beklettikten sonra şalı çıkarıp iyice silkeleyip kuruluyorsunuz. (Bu esnada eğer ütüleyebilirseniz sonuç daha iyi olacaktır. )

İpek şal ve eşarp sertleştirmede ikinci yöntem ise, nişastalı suyun bir sprey şişesi içine durdurulması ile oluyor. Yani bir boş sprey şişesi içine koyacağınız nişastalı suyu ipek şal ve eşarplarınıza püskürterek kullanıyor olacaksınız. Daha sonra ütüleyerek ipek eşarp veya şallarınızı kullanabilirsiniz.

Şal veya eşarp kolalama yönteminde eğer nişastanın miktarı az veya çok gelirse duruma göre kendinizde ayarlama yapabilirsiniz. Örneğin bir tatlı kaşığı yerine bir çay kaşığı nişasta kullanarak daha az sertlik sağlayabilirsiniz.

İpek şal ve eşarp sertleştirme yöntemleri arasında doğal bir yöntem daha bulunuyor bu yöntem ise tuzlu su yöntemidir. Bu yöntemde ipek şal veya eşarp temizlenir ve en son aşamada 1 litre suyun içine iki yemek kaşığı tuz koyularak tuz eritilir. Temizlenmiş olan şal bu suyun içine koyulur ve beş dakika bekletilir ardından durulamadan asılarak kurutulur. Bu yöntemde şal ve eşarp sertleştirme yöntemleri arasında sıklıkla kullanılır. Tuz ve suyun miktarı isteğe göre azaltılıp artırılabilir.

Doğal yöntemlerin dışında birde ipek şal sertleştirici spreyler var eğer bunları kullanmak istiyorsanız internet üzerinden veya kozmetik ürünleri satan yerlerden satın alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.