Tesettür Ve Blog

İpek Şal Nasıl Temizlenir ?

İpek Şal Nasıl Temizlenir ?

İpekden üretilen parçalar çok kıymetli ve özel oldukları için herkes ipek olan kıyafetini doğal olarak çok özenerek kullanıyor . Bu parçalar arasında ise kapalı kadınlar tarafından en çok kullanılanı ipek şallar ve eşarplar olduğu için bugün sizlere ipek şal nasıl temizlenir hakkında bilgiler sunacağız. Ayrıca makinede zarar görmüş şal veya fondöten lekesi nasıl çıkar gibi başlıklar da yine yazımız içinde olacaktır.

İpek Şaldan Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Çok severek kullandığınız ipek şalınıza fondöten lekesi bulaştıysa ne yapmanız gerekiyor. Böyle bir durumda ilk olarak yapmanız gereken sakin davranmak ve şalınızı hemen çıkararak ılık bir suya bastırmakdır. Çünkü ipek şaldan fondöten lekesi nasıl çıkar sorusu her ipek şal kullanan bayanın ortak sorunu olduğu için çözümünü de üretmişlerdir artık. Şimdi adım adım şaldan fondöten lekesi çıkarmayı inceleyim.

 • İlk olarak suya bastırın diye yukarıda hatırlatmıştık. Bunun için kaynamış ve soğumuş olan ılık su kullanmanız uygun olacaktır. Çünkü musluk suyunda bulunan klor malesef ipek şalın dokusuna zarar verebilir. Bu yüzden içme suyu sizin için ideal seçim olacaktır. Belli süre suyu içinde bekledikten sonra lekenin çıktığını göreceksiniz.
 • İkinci ve en güçlü yöntemlerden biriside güçlü yağ çözücü kullanmaktır. Çünkü ipek şalların dokusunda herhangi bir deformasyon olmaması için çitilenmemesi gerekiyor. Bu yüzden fondöten lekesi gibi güçlü lekelerde ondan daha güçlü olan temizleyiciler kullanılması gerekiyor.
 • Diğer bir yöntem ise ipek ürünler için özel olarak üretilen ürünlerden kullanmaktır. Bu ürünler de yine ipeğin dokusuna zarar vermeden kolaylıkla lekeyi söküp atar. Bu ürünlerin kullanımı üzerinde yazılı olacaktır bu yüzden okuyarak kullanmanız uygun olacaktır. Ayrıca ipek şaldan ter lekesi de yine bu yöntemler ile çıkabilir.

İpek Eşarp Ve Şallar Nasıl Temizlenmesi Gerekiyor ?

İpek şal ve eşarplar diğer ipek olan ürünler gibi hassas olduğu için temizleme işleminin çok dikkatli şekilde olması gerekiyor. Bu konuda üretici firmalar kuru temizleme yöntemi ile temizlenmesi gerektiğini savunuyor olsa da bu durum hem zaman kaybı hemde masraflı olacağı için evde ipek şal ve eşarp temizliği yapılması uygun olacaktır. Evde temizliği yaparken kesinlikle makineye atılmaması gerekiyor aksi halde ipekden eser kalmayacaktır. Şimdi ipek şal ve eşarp temizliği nasıl yapılır bunu inceleyelim.

 • İpek şal ve eşarplar mutlaka elde çitilenmeden yıkanması ayrıca kesinlikle başka kıyafetler ile birlikte yıkanmaması gerekiyor.
 • Çok soğuk ve çok sıcak olmayan su içinde özel ipek şampuanı ile temizliğini yapmaya özen gösterin genel amaçlı deterjanlar ipeğin ipliklerine zarar verebileceği için mutlaka özel şampuan ile yıkanması gerekiyor.
 • Eğer birden fazla şalınız var ve hepsini birlikte yıkamak istiyorsanız her biri için farklı su kullanarak temizliğini yapın. Bu arada amaç size vakit ve israf yaptırmak değil de İpek şal ve eşarplardan gelebilecek boyanın diğer ipek parçaya bulaşması engellenmektedir.
 • Yıkama işlemi bittikten sonra iyice durulayın ve sıkmadan çırparak fazla suyunu alın. Eğer sıkarsanız ipek zarar görebilir.
 • Daha sonra güneş görmeyen bir zemin de geniş şekilde açarak kurutma işlemini yapınız. Nemli iken tersten ütülerseniz ipek şal ve eşarbınız daha parlak olacaktır.

İpek Şal Veya Eşarp Makinede Yıkanır Mı?

Günlük koşturma içinde kaldıysanız ve ipek şal veya eşarp temizliği makinede yıkamak istiyorsanız durup tekrar düşünün. Çünkü bu tip parçalar makinelerde çok fazla zarar görerek kısa sürede tüm özelliklerini kaybederler sonucunda ise size yine yeni bir şal almak kalır. Eğer makinenizde elde yıkama programı varsa çok zor durumda kaldıysanız en düşük derecede tercih edin. Aksi halde hem cebinize hemde vaktinize yazık olur.

İpek Şal Makinede Zarar Gördüyse Ne yapılır?

Şalınızı bilmeden makineye attıysanız ve ipliklerindeki bozulmalar çok ciddi şekilde görünüyorsa yapmanız gereken bazı püf noktalar var bu püf noktalar ile şal eski haline tam olarak dönmese de yine kullanılabilir durumda olur. Şimdi bunları inceleyelim:

 • Şalınızı makineden çıkardıktan sonra eğer etrafınızda kuru temizleme varsa hiç vakit kaybetmeden ona giderek yardım alın. Bu şekilde şaka yerleşecek olan kırışıklık önlenmiş olur.
 • Eğer kuru temizlemeye gitmeye vaktiniz yoksa yine ipek şalı veya eşarbı makineden çıkarır çıkarmaz tekrar yukarıda bahsettiğimiz yıkama şeklinde yıkayarak koruma altına alın.
 • Şalın yıkama suyuna bir miktar sirke katarsanız dokuda meydana gelmiş olan renk kaybını geri kazabilirsiniz. Çünkü sirkenin böyle bir etkisi vardır özellikle ipekten üretilen parçalara parlaklık kazandırır.
 • Yıkama işlemi bittikten sonra yukarıda ki adımları takip ederek kurutma ve ütüleme işlemine geçerseniz şalınız biraz olsun kurtarılmış olabilir. Bu adımlar asma yerine geniş yüzeylerde serme işlemi ve nemli iken ütüleme işlemidir. Zaten yukarıda ki başlıklardan ipek şal ve eşarp temizliği kısmına baktığınızda detaylı şekilde göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Yusuf dedi ki:

  Keşke farklı konularda bloğunun olsaydı yorum yapma şansımız daha fazla olurdu

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.