Tesettür Ve Blog

İpek Eşarp ve Şallar Nasıl Yıkanmalıdır?

İpek Eşarp ve Şallar Nasıl Yıkanmalıdır?

Tesettürlü bayanların en çok tercih ettikleri şal ve eşarp çeşitlerinden olan ipek şal ve eşarplar şıklık ile birlikte hoş bir görüntünün de oluşmasını sağlıyor. Her zaman büyük ilgi gören ve özellikle önemli günlerde tercih edilen ipek eşarp ve şallar talimatına göre yıkanıp saklanmazsa kısa sürede deforme olabiliyorlar. Bu yüzden ipek eşarp ve şallar kuralına uygun şekilde temizlenmeli ve saklanmalıdır. Bugün sizlere bu konu hakkında bilgi vererek ipek eşarp ve şal temizliği hakkında bilgilere sunacağız.

İpek Eşarp Temizliği Nasıl Olmalı?

Güzel ve zarif olan ve bu özelliklerini ipek eşarp veya şalı kullanan kişiye aktaran ipek baş örtüleri bakım ve yıkanma için çok hassasiyet isteyen bir çeşittir. Genellikle bu tarz örtülerin temizlenmesi kuru temizleme yolu ile yapılıyor olsada ipek şal ve eşarplar evde de kolaylıkla temizlenebiliyor. Temizlik için su ayrıntılara dikkat edilmedi gerekir.

Yıkama

İpek şal veya eşarbı eşarp yıkama sırasında kesinlikle normal deterjan kullanılmaması gerekir. Çünkü bu tarz deterjanlar ipeğin dokusuna zarar vereceği için örtünün kolay şekilde deforme olmasını sağlayacaktır. Bunun yerine özel olarak üretilen ipek şal ve eşarp temizleyici şampuanlar tercih edilmesi gerekir. Eğer şampuan yoksa bunun için saç şampuanı da kullanılabilir.

Yıkama esnasında musluk suyunun kullanılması yine aynı şekilde ipeğe zarar verebilir bu yüzden suyun kaynatılıp soğutulmuş olması daha iyi olacaktır. İdeal ipek şal ve eşarp yıkama sıcaklıklığı elin dayandığı sıcaklık kadardır. Yıkama sonrası ipek örtü bol su ile durulanarak sıkılmadan kendi suyunu salabileceği bir yerde bekletilmesi gerekir. Makinede yıkanacak ise programının ipek olarak belirlenmesi gerekir. Suyunu salmış olan ipek veya şal uygun koşulda mandal vurulmadan asılır.

Leke olursa

İpek şal veya eşarplarda herhangi bir leke olursa ( Genelde fondöten lekesi oluyor) Bunun için öncelikle yağ sökücüler kullanılması gerekir. Özellikle fondöten lekelerinde çok güçlü olan yağ çözücüler lekenin hemen çıkmasını sağlıyor. Fakat leke çıkarmak için ipek örtü kesinlikle çitilenmemesi gerekiyor. Aksi halde ipeğin dokusu zarar görebilir.

İpek Eşarp Veya Şalın Bakımı Nasıl Olmalı?

İpek baş örtülerin bakımı da yıkanması kadar özen isteyen bir iştir.
Örtüyü ütülerken öncelikle ütüyü ipek ayarı varsa o ayara getirilmesi gerekir. Eğer o ayar yoksa ipek örtü üzerine herhangi bir pamuklu bir baş örtüsü yayılması gerekir. Böylece ipek eşarp veya şal zarar görmeyecektir. Ayrıca ütünün altında herhangi bir leke olmaması gerekir.

İpek Eşarp Bağlarken Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

İpek eşarp veya şallarınızı düzgün şekilde yıkar ve bakımını yaparsanız uzun yıllar boyunca bozulmadan kullanabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

İpek şal veya eşarbınızı bağlarken iğne yerine mıknatısları kullanmanız örtünün delinmesini önleyecektir. Bunun için pek çok yerde satılan eşarp mıknatıslarını bulabilirsiniz. Ayrıca kayan tarzda bir ipek eşarp seçtiyseniz eşarbın altında ki aboneye ekstra önem vermeniz gerekir. Bunun için ipek eşarba sıkıca yapışan ve önü silikonlu olan boneler tercih etmeniz gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.