Tesettür Ve Blog

İnatçı Pişik Nasıl Geçer? Bebeğim Pişik Oldu Ne Yapmalıyım?

İnatçı Pişik Nasıl Geçer? Bebeğim Pişik Oldu Ne Yapmalıyım?


Bebekler Dünyaya geldikleri andan itibaren özel ilgi ve bakım istemeye başlarlar. Hassas ciltleri en ufak sorunda tahriş olur ve bu durum bebeğin canını çok fazla yakar. Bebek; kendini ifade edemediği için de ebeveyni tarafından anlaşılmayı bekler. Fakat bazen öyle sorunlar olur ki ne yapılsa geçmez ve bebeği bu durum çok huzursuz eder.
Bebeklik döneminin en sorunlu problemlerinden biri hiç şüphesiz pişiklerdir ve uygun dönemde tedavi edilmezse sorun daha ciddi boyutlara kadar tırmanıyor.

Bebeğin cildinde hatta özellikle popo kısmında meydana gelen ve kızarıklık ile kendini gösteren pişikler; idrarında etkisi ile daha geniş yüzeylere kadar yayılıyor. İdrar içinde bulunan bakteriler belli bir süre geçtikten sonra hızlı şekilde çoğalıyor ve idrarın da etkisi ile pişikli bölgeyi yakıyor. Böylece bebeklerde pişik çok daha kötü hale gelerek tedavisi de zorlaşıyor. Peki bebek pişik olduğunda ne yapılmalı şimdi bu konuyu inceleyelim. 


Bebek Pişik Olduğunda Ne yapılmalı? 


Pişik bebeklik çağında çok sık rastlanılan durum olduğu için tedavisi de çok fazla şekilde vardır. Örneğin uygun nemlemdirici ile de pişip tedavisi yapılabilir veya nemledirici yerine doğal ürünler kullanabilirsiniz. Bebeğiniz pişik olduğunda aşağıdaki adımları uygularsanız kısa sürede pişik geçtiğini göreceksiniz. 

 • Bebeğiniz pişik olduğunda ilk olarak pişiği tanımalısınız. Örneğin pişik zannettiğiniz şey egzama veya mantar olabilir. Bu yüzden mutlaka iyi şekilde bilgi edinmelisiniz. 
 • Bebeğinizin pişikli bölgesini mutlaka havalandırın. Günlük olarak 2 veya 3 saat bebek bezi olmadan durması uygun olacaktır. Zaten piyasada çok fazla alt değiştirme bezleri bulunduğu için bebeğiniz küçük ise üzerine yatırarak bu şekilde cildini havalandirabilirsiniz. 
 • Bebeğin poposunu, her altını değiştirdiğinizde mutlaka ılık zeytinyağlı sabun ile yıkayın. 
 • Eğer kakasını bebek yaptıysa vakit kaybetmeden mutlaka hemen bezini değiştirin. Bu dönem içerisinde islak mendil kullanmayın. 
 • Bebeğiniz pişik olduğu sürede ona mandalina gibi asit içeren besinler vermeyiniz. 
 • Evinizde sızma doğal zeytinyağı varsa altını değiştirikten  sonra zeytinyağı sürün
 • Eğer besin alerjisine bağlı pişik oluştuysa o besini bebeğinize vermeyin. Ayrıca sizde tüketmeyin.
 • Bebek bezleri de bazen bebeğin cildi ile uyumsuz olarak pişik oluşturur bu durumda derhal bezi değiştirerek farklı markaya yönelin. 

İnatçı Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

Normal pişiğin yanı sıra inatçı pişiklerde bulunmaktadır. Hatta bazı anneler egzama ile pişiği veya mantarı karıştırdıkları için pişik tedavisini ısrarla uygularlar ve sonuç alamazlar.  Bu üç hastalığı birbirine karıştıranlar için; pişik yayıldığı bölgede sadece çok aşırı kızarıklık ile kendini gösterir, egzama ise oluştuğu bölgede deriyi bir miktar havaya kaldırır ve daha az kızarıktır fakat kaşıntılıdır, mantar ise hem beyaz kabukları vardır hemde daha küçük boyutlardadır.

Eğer bebeğiniz egzama veya mantar olmadıysa aşağıdaki inatçı pişiklerde kullanılan yöntemi kullanarak kısa sürede bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. 

Bebeğinizin her altını açtığınızda mutlaka sabunlu su ile yıkayın. Sabun zeytinyağlı olursa daha iyi sonuç verecektir. Daha sonra sızma zeytinyağını biraz ısıtarak asidini alın ve ılındıktan sonra her alt değiştirme sonrasında sorunlu bölgeye sürün. Bebeğinizin bezini mümkünse uzun süre bağlamadan tutun. Bu süre içinde kesinlikle ıslak mendil kullanmayın ve cildine kozmetik ürünleri sürmeyin. Eğer çok zor durumda kalırsanız bebeğin altını değiştirirken ıslak pamuk kullanabilirsiniz. 

Pişik Neden Oluşur?

Bebeklerde çok yaygın şekilde görülen pişiğin çok fazla nedeni vardır. Bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Bezin uzun süre değiştirilmemiş olması, 
 • Kalitesiz ıslak mendil kullanımı, 
 • Besin alerjisi, 
 • Bez alerjisi 
 • Naylonsu denilen polyester kıyafet kullanımı, 
 • Yanlış nemlendirici kullanma, 
 • Islak mendili alt değiştirme esnasında popoya çok sert şekilde sürtme, 
 • Çok sıcak ve nemli havalar bebeklerde pişik oluşmasına neden olur. 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.