Tesettür Ve Blog

Huzur Veren Duvar Renkleri

Huzur Veren Duvar Renkleri

Renkler insan psikolojisini ciddi anlamda etkilediği için özellikle ev dekorasyonlarında çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü seçilen renk ev içinde fazla ve yanlış şekilde kullanıldığında sinirlilik veya huzursuzluk gibi etkileri olabiliyor. Renklerin beyin üzerinde bıraktığı etki nedeni ile uzun yıllardır renk terapileri ile birlikte çeşitli hastalıkların tedavisi mümkün olmuştur. Bu yüzden renkler insanlara psikolojik yönden olumlu veya olumsuz yansımalar bırakarak ruh halini de değiştiriyor. Bugün sizlere evinizde huzur veren duvar renkleri hakkında bilgiler sunacağız.

Mavi

Huzur veren renklerin en önemlilerinden olan mavi renk aynı zamanda özgürlüğü de simgeler. Mavi, rahatlatıcı bir renk olduğu için kişinin huzurlu ve sakin olmasını sağlar. Mavi renk denizin ve gökyüzünün de simgesi olduğu için insanlar arasında çok sevilen bir renktir. Sağlık içinde bir çok özelliği bulunur örneğin kan basıncını düşürür ve kalp atışlarını normale dönmesine yardımcı olur. Bu huzur veren rengi banyo ve yatak odası duvarlarında kullanarak kendinizi huzur dolu ve mutlu hissedebilirsiniz. Fakat kullanılacak tonun iyi ayarlanması gerekir. Örneğin mavinin koyu tonları sizi depresif bir hale sokabilir bu yüzden açık mavi tonları huzur için en önemli tonlarıdır. Örnek vermek gerekirse gökyüzü açık pırıl pırıl olduğunda huzurlu sevinçli oluruz içimiz içinize sığmaz adeta. Fakat gökyüzü karardığında bir sıkıntı ve karamsarlık çöker içinize. Bu yüzden duvar renginde mavinin tonu iyi ayarlanması gerekir. Mavinin huzur veren yönünden yararlanmak için gökyüzü mavisi, bebek mavisi, toz mavi, camgöbeği mavisi, turkuaz renkleri olmalıdır.

Yeşil

Tabiatın rengi olan yeşil huzur veren renkler grubunda yer alır. Tazeleyici, huzur verici ve rahatlatıcı etkisi olduğundan dolayı çok fazla tercih edilerek duvar boyamada kullanılır.
Girişlerde yeşil renk kullanılması girilen ortama güven duymayı ve rahatlamayı sağlar. Bunun en güzel örneğini ise hastanelerde görüyoruz. Hastalar ameliyata girmeden yeşil renkli önlükler giydirilerek hastanın huzurlu olmasını ve sakinleşmesini sağlarlar. Yeşilin bu denli hoş olmasından dolayı evin tüm mekanlarında kullanılabilir. Fakat koyu tonlardan kaçınılması gerekir. Açık renklerden yosun yeşili, fıstık yeşili, yonca yeşili, nil yeşili, mint yeşili gibi tonlar seçilebilir.

Lila Ve Lavanta Rengi

Mor rengin alt tonlarından olan lavanta ve lila renkleri farkındalık ve rahatlatıcı etkisi vardır. Bu renklerin içerisinde birazda huzur verme özellikleri bulunur. Bu yüzden duvar renkleri arasında bu renkleride kullanabilirsiniz. Lila ve lavanta renklerine ilaveten leylak rengi de eklenebilir.

Toz Pembe

Narin renkler arasında en çok sevilen toz pembenin ciddi bir sakinleştirici olma özelliği vardır. Araştırmalarda kalp yumuşatmaya ve huzur vermeye en yatkın renklerden biri seçilen toz pembe rengi aynı zamanda romatikliği de simgeler. Pembe rengin rahatlatıcı etkisine örnek olarak bir hapishanede kapı ve pencere demirleri pembeye boyanmış ve mahkumların sinirli hallerinin yumuşayarak kaybolduğu izlenmiştir. Bu yüzden bu rengi evinizin duvarlarında kullanabilirsiniz. Toz pembe renginin çok açık tonları da aynı etkiyi gösterir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.