Tesettür Ve Blog

Gri Salon Dekorasyonu

Gri Salon Dekorasyonu

Gri renk nötr renk grubu içinde yer aldığı için uyum sağladığı çok fazla renk vardır. Özellikle son dönemlerin en popüler renklerinden olan ve salonlarda sıklıkla tercih edilen gri renk; renk konusunda kararsızlık yaşayanların en büyük kurtarıcı rengi oluyor. Bugün sizlere salonlarda kullanılan ve renk geçişlerini yumuşatan gri salon dekorasyonu halkında bilgiler sunacağız.

Gri İle Uyumlu Renkler

Gri renk gerek kıyafet kombinlerinde gerekse ev dekorasyonunda sıklıkla tercih ediliyor. Çok fazla renk ile olan uyumu ve renk geçişlerini yumuşatması nedeni ile tercih edilen grininde bir çok tonu vardır. Özellikle bayanların kıyafet kombinlerinde başvurdukları simli gri rengi; kıyafetin en güzel tamamlayıcısı oluyor.

Sadece kıyafet değil elbette ev dekorasyonunda ve iş yeri dekorasyonunda başvurulan gri tonu; ortamın sert havasının vurgusunu değiştirirerek daha yumuşak bir hal almasını sağlıyor.

Gri renk bu yüzden önemli olduğu kadar özel bir renktirde. Her ortama uyum sağlar ve renkleri birbirine bağlar. Bu yüzden de ev dekorasyonunda gri çok fazla tercih ediliyor. Grinin ev dekorasyonunda en çok uyumlu olduğu renkler ise; mavi, kırmızı, pembe, mor, sarı ve yeşildir. Tabiki tüm renklerin bir tonu mutlaka birbirine uyum sağlar, önemli olan bu renkleri renk kartelası üzerinde belirlemektir.

Renk kartelası üzerinde renk uyumunu sağlamak için kartelayı evinizde, evinizin ışık alma derecesi ile belirleyin. Aksi halde dükkanda beğenip sipariş verdiğiniz ton evinizde aynı etkiyi göstermeyecektir. Çünkü her ortamın ışık alma durumu farklıdır. Gri renkte ışık alma durumuna göre farklılık gösterdiği için gri salon dekorasyonunda mutlaka bu kurala uymaya çalışın.

Gri Salon Dekorasyonu

Gri salon dekorasyonunda en önemli ayrıntı; gri rengi hangi alanda kullanmış olduğunuzdur. Yani eğer koltuklarınızda gri tonu kullandınız ve perde halı seçimi için renk arayışı içindeyseniz mutlaka koltukların uyumu için bordo, lila veya bu renkler gibi canlı renklerin yan renkleri ile dekorasyonu tamamlayın. Eğer kullandığınız gri koltuk değilde halı veya mobilya için ise, koltuk seçimini canlı renkler veya canlı renklerin yanında ara renkleri kullanın. Çünkü gri zaten yukarıda da dediğimiz gibi bütün renkler ile uyumludur. Bu yüzden rahatlıkla kullanılabilir.

Grinin kullanılan tonuda önemlidir. Çünkü çok açık ton ve koyu ton arasında renk geçişleri önemlidir. Örneğin açık gri parke üzerinde kullanılan renkli halı ve koyu gri üzerinde kullanılan renkli halı çok fark edecektir.

Ayrıca gri rengi duvar boyası olarak kullanmak istiyorsanız; koyu tonlar yerine açık tonlar ile ortamın düzeni sağlanmalıdır. Ev dekorasyonunda gri kullanımı kolay bir renk olduğu için sadece çok fazla renge yer vermemeye dikkat edin. Örneğin iki zıt renk yanında gri ile kolay şekilde uyum sağlayabilirsiniz. Fakat bu renk grubu iki üzerinde olursa hem uyumsuzluk çok fazla olur hemde gri rengi tüm özelliğini yitirmiş olur.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Anonim anne dedi ki:

    Gri her yere yakışan bir renk. Bayılırım. Gerek Kıyafet gerek dekorasyon nokta atışı yaniii. Emeğinize sağlık güzel yazı:)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.