Tesettür Ve Blog

Gelinlik Tarlatan Çeşitleri

Gelinlik Tarlatan Çeşitleri

Gelinlik seçimi her genç kızın en çok dikkat ettiği konular arasında yer aldığı için, bu konuda ince eleyip sık dokurlar. Gelinlik ve diğer yardımcı aksesuarların seçiminin her aşması hem heyecan verici hemde stresli bir iş olduğu için, sizlerde kendinizi iyi hissettirecek dostlarınız ile bu süreci tamamlamanız daha sağlıklı olacaktır. Bizde bugün size yorucu ve eğlenceli düğün alışverişinde yardımcı olabilmek için gelinlik tarlatan çeşitleri ve tarlatan numaraları gibi konular hakkında bilgiler sunacağız.

Tarlatan Nedir?

Belli bir sertlik almış olan ve abiye gelinlik gibi parçalara kabarık bir görüntü vermek için etek altında kullanılan kumaşa tarlatan veya gelinlik kasnağı denir. Tarlatanın bir çok adı vardır ve diğer adı jüpon olarak da bilinir fakat daha çok tarlatan ismi kullanılmaktadır. Hatta bu isim unutulduğunda gelinliği kabarık gösteren şey diye de tabir edilir.

Gelinlik tarlatan çeşitleri vardır ve onlarında belli özelliklerine göre sıralaması yapılmıştır. Örneğin eskiden yoğun şekilde tel balen kullanılırken günümüzde plastik balenler kullanılmaya başlanmıştır.

Gelinlik Tarlatan Çeşitleri Nelerdir?

Gelinlik tarlatan çeşitleri gelinliğin kabarıklık durumuna göre değişir. Bu isimleri almalarındaki amaç tarlatanın özelliğini ön plana çıkarmaktır. Örneğin tüllü tarlatan tülden yapılmış anlamına gelir.

Tarlatan çeşitleri ise şunlardır.

  • Vual Tarlatan, Patiska,
  • Fırfırlı Tarlatan, Tüllü Tarlatan,
  • Elastik Korsaj Kuyruklu Tarlatan.
  • Tüllü Fırfırlı Tarlatan, Elastik
  • Korsajlı Tarlatan olmak üzere bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Gelinlik Tarlatan Numarası

Tarlatanlar gelinliğe veya herhangi bir sahne kostümüne kabarıklık katarak aynı zamanda estetik bir görüntününde oluşmasını sağlar. Tarlatanlarında iç içe ayrıldıkları çeşitlerinden sonra belli numaraları da vardır. Bu numaralar giyilecek olan kıyafetin ne denli kabarık olacağını simgeler.

Tarlatan numaraları 1’den 5’e kadar olup, 5 en büyük kabarık tarlatan numarası olurken 1 en düşük tarlatan numarasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir unsur daha vardır. Yani her isteyen en büyük numarayı alamaz. Eğer isterse alır almasına da uyumsuz olur. Örneğin giyilecek olan gelinliğin kumaşı zaten çok kabarık bir görüntüde ise bu gelinlik türüne en uygun tarlatan numarası 1 veya 2 olur. Bu tür kabarık gelinlik modeline 5 numaralı tarlatan alınırsa ortaya resmen devasal bir etek kabarıklığı çıkar ve çok itici olur. Tam tersi de olabilir gelinliğin kumaşı çok ince ve sönük ise 5 numaralı tarlatan ile harika kabarık bir görüntü elde edilebilir.

Tarlatan Nerde Satılır?

Tarlatan nerden alınır veya tarlatan nerde satılır gibi bir çok soru aklınızı kurcalıyorsa, bu konuda yapacağınız en güzel yöntem gelinlik satan veya diken dükkanlara uğramaktır. Eğer online olarak internet üzerinden tarlatan almak istiyorsanız bunu sağlayan bir çok web sitesi mevcut. Güvendiğiniz bir internet sitesinden istediğiniz modelde ve numarada tarlatan alabilirsiniz. İnternet üzerinden almak istemiyorsanız ve İstanbul civarında yaşıyorsanız tahtakaleden bu tür malzemeleri rahatlıkla alabilirsiniz. Zaten ucuz birşey olacağı için bütçenizi zorlamayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.