Tesettür Ve Blog

Ferace Nasıl Yıkanır Ve Ütülenir?

Ferace Nasıl Yıkanır Ve Ütülenir?

Ferace kumaşları yapısı gereği hassas kumaş oldukları için bakımı ve temizliği dikkatli şekilde yapılması gerekir. Bugün sizlere ferace nasıl yıkanır ve ütülenir aynı zamanda ferace kumaşları hakkında bilgiler sunacağız.

Ferace Nedir?

Feracenin ilk çıkış yeri Osmanlı dönemine ait olduğu için, bu dönemlerde dervişlerin ve müslüman kadınların giymiş oldukları genellikle siyah renkli parçalara ferace denir. Feracenin kelime anlamı ise önü açık ferah elbise olup asıl ismi “ferecciye”dir. Günümüzde feraceler çarşaf ve pardesü ortası bir giyim şekli olduğu için tesettürlü bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Ferace Kumaşı Nasıldır?

Feracenin asıl rengi siyahtır fakat herşey nasıl zamanla değişiyor ise feracenin de rengi zamanla değişerek renkli tonlara doğru ilerledi. Özelikle genç kapalı bayanlar tarafından tercih edilen renkli feraceler orta yaş veya daha daha ileriki yaş grubundan bayanlarda siyah ve lacivert gibi koyu renklerde feraceler tercih ediliyor.

Feraceler her türlü renklerde tasarlanıyor olsada her türlü kumaştan dikilemez. Bu konuda dikkatli olunması gerekir. Ülkemizde ferace kumaşı üretilmediği için yurt dışından bu kumaşlar ithal edilerek getirilir. Bunun en büyük nedeni ise bu kumaşların serin tutması, kolay kir almaması ve ütü gerektirmemesi geliyor. İthal kumaş kullanılmadan önce ise çuha, fantazi kumaş veya soft denilen kumaşlar ile ferace üretimi yapılırdı.

Ferace kumaşı konusunda esneklik özelliği olan kumaşları tercih eden tesettürlü bayanlarda azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle esnek yapıda olması ve likralı özelliği olması ile bedenin rahat etmesi nedeni ile tercih edilmektedir. Bu kumaşların yüksek uzama özelliğinin asıl nedeni ise dayanıklı elastik liflerden dokunmuş olmasıdır. İki türde kumaş çeşidi ferace dikimlerinde sıklıkla kullanılır. Bu yüzden hangi tür kumaş içinde rahat edeceğinizi düşünüyorsanız o kumaş ile dikilmiş feraceye tercih ediniz. Son dönemlerin en favori kumaşı ise medine ipegi kumaşıdır.

Ferace Nasıl Yıkanır?

Feracelerin dikimi çok hasas olan kumaşlar ile yapılmaktadır. Bu yüzden ferace temizliği son derece dikkatli şekilde yapılması gerekir. Ferace nasıl yıkanır sorunuzun cevabı ise şimdi geliyor. Eğer elde yıkama durumunuz varsa mutlaka elde yıkamayı tercih ediniz. Ilık su yardımı ile yıkayacağınız feraceleri uzun süre herhangi bir deforme olmadan kullanabilirsiniz.

Feraceyi yıkamak için kullanacağınız su mutlaka ılık olması gerekiyor. Ayrıca sıvı deterjan kullanımı da daha iyi olur. Feraceyi ılık suyun içinde bir müddet beklettikten sonra yıkayıp durulayabilirsiniz.

Eğer makinede yıkamak istiyorsanız mutlaka hasas çamaşırlar kategorisinde yıklayınız. Ferace yıkama konusunda eğer zorlanıyorsanız kuru temizleme ile de bunu halledebilirsiniz.

Ferace; kumaş gereği ütüleme gerektirmez fakat çok uzun süre kullanılmadığında ufak tefek kırışıklar olabilir. Bu kırışıklar ütü yardımı ile kolayca düzeltilir. Burada da dikkatli olunması gerekiyor, ütünün sıcaklığı da yüksek olmamalıdır. Düşük ısıda ve tersten ferace ütülenmesi gerekiyor. Çünkü feraceler genelde taşlı ve süslü oldukları için bu işlemlerin zarar görmemesi adına tersten ve düşük ısıda ütü yapılması gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Kader dedi ki:

    Teşekkürler.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.