Tesettür Ve Blog

Evde Kar Küresi Yapımı Gliserinsiz

Evde Kar Küresi Yapımı Gliserinsiz

Kar küresi nasıl yapılır?” veya “Kar küresi anaokulu etkinliği çalışmaları nasıl olmalı?” diye düşünüyorsanız bugün sizlere bu konu hakkında detaylı bir makale sunuyoruz.

Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda annelerin de haftanın bir günü okula giderek öğretmen eşliğinde çocuklara yaptırdıkları etkinliklere aile katılımı deniyor. Aile katılımı çocuğun kendini daha rahat hissetmesi açısından ve öğretmeni ile daha derin bağ kurması açısından son derece önemli bir eylem olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

Aile katılımında çocuklara çeşitli etkinlikler yaptırıldığı için bazen anne ve babalar hangi etkinliği yapsam düşüncesi içine giriyor. Aslında etkinlik o kadar kolay ve eğlenceli ki insan hep okula gitmek istiyor. Zaten bu konuda belirli bir kısıtlama olmadığı için siz el becerinize en yatkın hangi etkinliği görüyorsanız onu yapmalısınız.

Kar küresi etkinliği de hem çok kolay hemde çok güzel olan etkinliklerden bir tanesi üstelik düşük bütçe ile bunu kolaylıkla yapacaksınız. Kar küresi etkinliğini isterseniz anaokulu değil de hediyelik olarak da yine arkadaşlarınıza dağıtabilirsiniz. Gelelim şimdi gliserinsiz kar küresi nasıl yapılır kısmına. Bunun için ilk olarak malzemelerden bahsedelim. Malzemelerimiz yukarı da da dediğim gibi elinizde olan ve atmaya kıyamadığınız malzemelerden oluşuyor.

Kar küresi yapımı için malzemeler

 • Kavanoz ( Hatırlatmak isterim ki her boyutta kavanoz kullanılabilir. Ben çocuklara eşit olması nedeni ile mama kavanozlarını tercih ettim)
 • İyi bir yapıştırıcı
 • Kar küresi için küçük objeler
 • Sim
 • İsterseniz gliserin veya olmaya da bilir çok birşey farketmiyor.

Gliserinsiz Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Glisenriniz eczanelerde satılan kulak içi temizlemek için kullanılan tıbbi bir malzemedir. Kar küresi yapımında kullanılmasının nedeni ise suya yoğunluk vererek simlerin daha yavaş hareket etmesi içindir. Zaten çocuklar aceleci oldukları için simlerin hızlı hareket etmesini isteyeceklerdir.

Şimdi dilerseniz kar küresi etkinliğine geçelim. İlk olarak kavanozu temizleyerek kurutuyoruz nemli kalırsa özellikle kapak obje iyi tutunamıyor. İkinci adımda ise kavanozun kapağına yapıştırıcı ile (silikon kullandım) objeyi resimde de gördüğünüz gibi iyice yapıştırıyoruz. Burada yine hatırlatmak isterim silikon diyince gözünü silikon tabancası aramasın ben evde çakmak ile silikonu ısıtıp eriterek o şekilde kullandım.

Üçüncü adıma gelirsek kavanozun içine çeşitli renklerde sim az miktarda döküyoruz. Ben tek gri renkli sim kullandım kar görüntüsü olsun diye. Sizler farklı tonlarda kullanabilirsiniz. Sonra ağız kısmına kadar su doldurdum. Çocukların istekleri ile kavanozun içine boncuk arttılar. Yetişkin için kullanılacak ise boncuk tavsiye etmiyorum.

Ardından kapağın ağzını sıkıca kapatarak etrafını su sızdırmasın diye yapıştırıcı ile kapatıyoruz. Artık kar küreleri hazır. Ben yapmış olduğum etkinlikte tüm çocukların kar küresi aynı olsun diye çam kozalağı kullandım ve üzerine gri sim geldiğinde çam ağacı üzerine kar yağıyormuş görüntüsü oluştu. Dilerseniz kavanozun kapağını kapattıktan sonra oje ile kapağı boyaya bilirsiniz.

Kar Küresi İle Çocuklar Neler Öğrendi?

Kar küresi ana sınıfı etkinliğinde amaç; çocuklara karın nasıl yağdığı onlara göstermekti. Özellikle kar yağdığı dönem yapılırsa çocuk için mevsim döngüsü de kafasına yerleşecektir. Ayrıca bu etkinlikte az da olsa çocuklara el becerisi kazandırıldığı için motor gelişim açısından da son derece önemli bir kazanım daha edinilmiş oldu.

Hem minik parmakları ile simleri ve boncukları kavanoz içine dökerken başarabileceklerine inandılar hemde bu etkinliği çok sevdiler. Bu etkinlik için çocuğunuzun ana sınıfına gitmesine hiç gerek yok sizin gözetiminiz altında çocuğunuz için evde etkinlik oluşturarak ona farklı beceriler de kazandırabilirsiniz.

Veli Öğrenci Etkinlikleri (Aile Katılım Etkinlikleri) Neden Önemli?

Çocuğun ilk öğretmenleri anne ve babası olduğu için; dolayısıyla çocuk tüm bilgilerini onlardan öğreniyor. Aile katılım etkinliklerinde çocuk anne veya babasından ( bazı durumlarda yakın akrabada olabilir) edindiği bilgileri pekiştirme imkanı buluyor. Hem hayatına yeni girmiş öğretmeni ile hemde velisi ile yapmış olduğu etkinlik onun kendine daha çok güvenmesini sağlıyor.

Okulda çocuğunun durumunu merak eden anne ve babalar aile katılım etkinliğine giderek hem merakını gideriyor hemde çocuğu ile farklı bir ortamda işbirliği yapıyor.

Düşük gelirli bazı öğrencilere durumu iyi olan ailelerin sunmuş olduğu etkinliklerde çocuk daha çok olanağa ulaşacağı için; çocuk içinde çok yararlı olacaktır.

Çocuk anne ve babası ile öğretmeninin yan yana işbirliği içinde çalışmasından daha çok keyif alarak kendini güvende hissedecektir .

Yapılan araştırmada okul öncesi eğitimde aile katılımının olması o eğitimin çocukda daha kalıcı olduğunu gösteriyor.

Evde Kar Küresi Yapımı

Yukarıda okul öncesi etkinlik için kullanılan kar küresi yapımını evinizde ekstra masraf yapmadan yapabilirsiniz. Örneğin kavanoz içinde kullanılacak olan objeyi çocuğunuzun sürpriz yumurta içinden çıkan oyuncak ile yapabilirsiniz. Hem evinizde kavanozları değerlendirmiş hemde sevdiklerinize kendi eliniz ile hediye hazırlamış olursunuz. Burada dikkatli olunması gereken konu ise yapıştırıcının iyi olması gerektiğidir. Çünkü su ile sürekli temas içinde olacağı için kolay şekilde kopmalar olabilir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. fatih dedi ki:

  Harika şeyler yapıyorsunuz teşekkürler.

 2. yusuf dedi ki:

  Güzel olmuş

 3. can aktaş dedi ki:

  Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Bende deneyeceğim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.