Tesettür Ve Blog

Eşarp ve Şal

Tesettür giyimin en önemli araçlarından olan şal ve eşarplar her zaman bu özelliklerini koruyarak yeni tasarımlar ile buluşuyor. Her sezon farklı farklı tasarımlar ile buluşan şal ve eşarp modelleri gün geçdikçe daha da güzel moda trendleri ile karşımıza çıkıyor. Şal bağlama veya eşarp bağlama arasında kararsız kalan bayanlara yönelik oluşturduğumuz yazımızda iki örtünme aracınında özelliklerini bulacaksınız. Böylece istediğiniz örtünme şeklini belirleyeceksiniz.

Eşarp modelleri çok eskiden beri kullanılan ve modasını hiç kaybetmeyen modeller arasında yer alır. Fakat dezavantajı olarak kaygan yapıda olması ve çok fazla desene sahip olması nedeni ile çok tercih edilmiyor. Eşarp modelleri bu yönden eksik kaldığı için yerini son yılların adeta moda akımı olan şallara bırakıyor.

Eşarp desenleri aslında bu denli yoğun kullanılmasa diğer kıyafetler ile de kombin oluşturacağı için yine popülerliğini sürdürebilirdi. Sade olan eşarplar da var ama onlarda şalın yerini tutmadığı için tercih edilmiyor. Fakat abiye üstü olarak bakıldığında hala çoğunluğun eşarpları tercih ettiğini görüyoruz. Özellikle 2010 yıllara damgasını vuran ve eşarp üzerinde ikici bir eşarp ile oluşturulan farklı tasarımlar hoş ve güzel bir görüntü oluşturuyordu. Herşeyin bir bitiş tarihi olduğu için Bu eşarp tasarımları da artık yerini daha sade ve gösterişsiz şallara bırakıyor.

Şal modelleri yapısı gereği daha fazla kıyafet ile kombin yapılıyor bu yüzden de çok fazla tercih ediliyor. Özellikle genç kesim tarafından tercih edilen şal modelleri hem sportif bir şıklık hemde özel davetlerin tamamlayıcı unsuru oluyor. Çok fazla modeli bulunan şal modelleri her geçen gün yeni bir şal bağlama şekli ile karşınıza çıkıyor. Bu denli önemli olan bir örtünme aracı olarak da popülerliğini sürüdürüyor.

Modellerinin bol olması ve her türlü kıyafete de rahat şekilde uyum sağlaması nedeni ile eşarplardan daha çok kullanılan şallar ülkemize gelen yabancı turistlerin örtünme şekli ile de iyice benimsediğini görüyoruz. Özellikle Arap turistlerin örtünme şekillerine bakılarak bağlanan Arap model şal yapımı son zamanlarda oldukça popüler oldu. Her nekadar bu şekilde örtünmelere heves edilsede su anda tüm Dünyada Türk eşarp ve şal bağlama şekilleri uygulanıyor. Çünkü ülkemizdeki tesettür giyim tüm dünya ülkeleri tarafından takip ediliyor.