Tesettür Ve Blog

Eşarp Nasıl İğnelenir?

Eşarp Nasıl İğnelenir?

Eşarp veya şal iğneleme; son zamanlarda yeni kapanan bayanlar tarafından çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Çünkü eğer eşarp iğneleme düzgün yapılmazsa eşarbı deleceği için eşarp kısa sürede yıpranıp bir kenara atılacaktır. Sizde eğer eşarp veya şalınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bugün sizlere eşarp nasıl iğnelenir bu konuda bilgiler sunacağız.

Eşarp İğnelemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşarp veya şal iğneleme aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlara dikkat edilmezse eğer eşarp hem çok kolay bozulur hemde kolay yıpranır bu yüzden aşağıdaki yöntemler ile iğneleme yapınız.

İğneleme esnasında ilk olarak bone üzerine eşarbı yerleştirdikten sonra çene altından kancalı iğne dediğimiz iğne ile sıkma yapmadan iğneleyin. Dikkatli olun çene sürekli hareket edeceği için burayı çok sıkı yaparsanız doğru düzgün konuşup yemek yiyemezsiniz.

Eşarp iğneleme için kullanacağınız iğnelerin kalınlıkları da çok önemli. Resim de gördüğünüz incelikte olan iğneleri kullanırsanız eşarp ve ya şalınız en az şekilde zarar görecektir. Kalın iğneler eşarplarda çok büyük delikler oluşturduğu için çok kolay yıpranıyor. Ayrıca eskiden kullanılan uçlarında renkli minik toplar olan iğnelerde popülerliklerini yitirdikleri için resimdeki iğneler eşarp ve şal iğneleme için ideal seçim olacaktır.

Eşarbınızı çıkardığınızda iğneleri üzerinde bırakmayın. Bunu çoğu bayan yapıyor olsada son derece yanlış bir durum. Çünkü iğneler siz görmeden yere düşüp birinin ayağına batabilir. Bunun dışında ise eşarın üzerinde kalan iğneler yine eşarbı yırtabilir.

Eşarp İğnesi Nasıl Takılır?

Eşarp iğnesi takmak aslında çok kolay bir yöntemdir. Sadece dikkat edilmesi gereken iğnenin direkt olarak boneden kafa derisine geçirilmemesi gerektiğidir. Yani bazı bayanlar eşarp iğnesini dikey şekilde kafa derisine temas edecek şekilde takıyorlar ki bu son derece yanlış bir durumdur.

Peki eşarp nasıl iğnelenir diye soruyorsanız eğer cevabı resimde de gördüğünüz gibi bone üzerine yerleştirilen ve düzeltilen eşarbı boneye sabitliyoruz. Böylece eşarp kaymamış oluyor. Yani yapmanız gereken ince olan iğneyi tıpkı dikiş diker gibi eşarp veya şalın üzerinden boneye sabitlemektir. Eşarp iğneleme işlemi resimlerden gördüğünüz gibi çok kolay ayrıca iğneleme işlemini kafanızın iki tarafından eşit olacak şekilde yapmanız gerekiyor. Böylece hem eşarbınız düzenli olur hemde kaymaz.

Eşarp İğneleme Mi Yoksa Eşarp Mıknatısı Mı Kullanılmalı?

Eşarp iğneleme geleneksel ve eski bir yöntemdir. Son dönemlerde yıldızı parlayan eşarp miknatısları eşarp iğnelemenin yerini aldığı için pek tercih edilmiyor. Eşarp mıknatıslarının olumlu yönleri olsa da bence en sağlam yöntem eşarp iğneleri ile yapılan baş örtüleridir. Çünkü mıknatısların kaliteli olanlarını bulmak lazım aksi halde eşarp açılabilir. Eşarp mıknatısları daha çok eşarp veya şala görsellik katmak için kullanılıyor. (Bu fikir tamamen benim görüşümdür. Siz hangisinde rahat ediyorsanız onu tercih ediniz.)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.