Tesettür Ve Blog

Duvar Rengi Ve Mobilya Uyumu

Duvar Rengi Ve Mobilya Uyumu

Ev dekorasyonunda doğru renklerin bir araya getirilmesi için uzman olmaya gerek yok sadece renklerin özellikleri bilinmesi ve hangi renk hangi renge uyumludur bilinmesi gerekir. Evi dekore ederken mobilya ve boyanın renk dengesi herkes için önemli bir durumdur. Aksi takdirde uyumsuz renklerin bir araya gelmesi ile boğucu ve renk kargaşası olması kaçınılmaz olur. Bu yüzden bugün sizlere duvar rengi ile mobilya uyumundan bilgiler sunacağız.

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonunda ki renk uyumu kıyafet kombinlerine benzer nasıl ki kombinlerde zıt renk kullanılsa bile renk geçişleri yumuşak olur ev dekorasyonlarında da durum aynıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken doğru renk tonlarının bir arada kullanılmasıdır. Bu kural ev dekorasyonlarında en önemli kural olma özelliği taşıdığı için diğer kurallara yön verir. Diğer kuralları ise uyumlu renkler, döşeme duvar uyumu, perde halı uyumu, mobilya duvar uyumu diye uzayıp gider.

Dekorasyonda renk uyumu için odanın şekli de çok önemlidir. Odanın geniş, dar, ferah veya parlak görünmesi tamamen seçilen duvar rengi döşeme ve mobilya ile alakalıdır. Bu yüzden seçilecek rengin özelliği iyi bilinmesi gerekir. Küçük bir odanın daha geniş ve ferah görünmesi için duvar rengi döşemesi mobilyası mutlaka açık renklerin uyumlu şekilde kullanılması ile olması gerekir. Tersi olan durumda ise yani geniş odalarda veya salonlarda ise koyu renklerin bir arada uyumlu şekilde kullanılması ile olur.

Dekorasyonda Duvar Rengi Ve Mobilya Uyumu Nasıl Olmalı?

Salon bir evin vitrin görevini gördüğü için ilk olarak dekorasyona buradan başlanır her yer uyumlu şekilde yerleştirilir ve renklerin birbirine zıt düşmesi engellenir. Koltuk takımlarının duvarların mobilyaların renkleri özel seçilerek döşenir. Duvar rengi ve mobilya uyumu  ise en çok dikkat çeken ayrıntı olur ve bunların renk dengesi iyi şekilde ayarlanır. 

Duvar boyası ve mobilya uyumunda renklerin birbirine uyum sağlaması gerekir. Genel olarak evlerde duvar boyası olarak kum beji kullanıldığı için renkli mobilyalar ile uyumu güzel oluyor. Örneğin krem rengi duvara pembe veya bordo renkli koltuk takımları muhteşem olacaktır. Duvar rengi koyu olursa bu sefer mobilyanın açık tonlarda olması gerekir. Aksi halde çok yoğun ve ferah olmayan bir oda oluşmuş olur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gününüzde geleneksel ev tasarımlarında kum beji duvar boyası kullanılıyor. Fakat modern dekorasyonlarda ise duvar rengi gri ve tonlarına kendini bırakarak farklı bir dekorasyon şekline imza atıyor. Gri zaten tüm renkler ile uyumlu olduğu için mobilyada uyumsuzluk söz konusu olmuyor.

Duvar rengi ile mobilya uyumunda özellikle koltuk takımlarında renk dengesi kolay şekilde yapılabilir örneğin duvar rengi koyu ise açık tonlarda mobilya seçimi yapılır. Duvar boya rengi bordo, mavi, pembe, mor, koyu sarı olursa mobilya rengi beyaz, krem veya bej rengi gibi açık tonlarda olması uygun olur. Fakat duvar rengi beyaz, gri, krem, bej, saman rengi gibi açık tonlarda ise her türlü renkli mobilya rahatlık ile kullanılabilir. Düz ve açık renkli koltuk takımı seçerseniz bunu duvar ile uyumlu hale getirmek için koltuğun kirlentlerini duvar renginde seçebilirsiniz.

Duvar rengi ve mobilya uyumu resim galerisi

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.