Tesettür Ve Blog

Dikiş Makinesi İğnesi Neden Kırılır?

Dikiş Makinesi İğnesi Neden Kırılır?

Dikiş makinesinin en çok kullanılan kısmı hiç şüphesiz iğnelerdir. Bu yüzden iğneler çok dikkatli şekilde kullanılmalı ve uzun süre kullanıldıktan sonra, değiştirilmelidir. Çünkü uzun süre kullanım sonrası iğnelerde körelme ve kırılma durumları çok yaşanıyor. Eğer dikiş makinanızın iğnesi herhangi bir nedene bağlı yeni aldığınız halde kırıldıysa yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bugün sizlere dikiş makinesi iğne kırılması hakkında bilgiler sunacağız.

Dikiş Makinesi İğne Kırılma Nedenleri

Kumaşı çekiştirmeyin:

Dikiş makinenizda dikim yaparken; eğer kumaşı çekerseniz iğne bükülerek zamanla kırılabilir. Bu yüzden dikiş esnasında kumaşı rahat bırakın ve yavaş yavaş makineye verin. Böylece sorunsuz şekilde iğnenizi uzun süre kullanabilirsiniz.

İğneyi düzgün takın:

İğneyi makineye taktığınızda; iğnenin gevşek olmadığına dikkat edin. Ayrıca iğnenin çok aşırı sıkı da olmaması gerekir. Dikiş makinesine iğne nasıl takılır öğrenmek için tıklayın.

Kumaşın kalınlığında iğne seçin.

İğneler ince kumaş veya kalın kumaş gibi özelliklerine göre sınıflanmıştır. Bu yüzden kumaşın cinsine göre mutlaka iğne kullanılması gerekir. Örneğin saten gibi ince kumaşlarda en ince iğne kullanılır. Bu çok önemli konu olduğu için kumaşın düzgün dikilmesi de seçilecek iğne ile alakalı olacaktır.

İpliğe dikkat edin:

Dikiş makınesinde kullanılan ipliklerde iğneler gibi kumaşa göre ayarlanır. Ucuz kumaşlarda yine ucuz iplik kullanırken kaliteli kumaşlarda mutlaka kaliteli iplikler kullanın. Ayrıca ipliklerde düğüm olmamasına da dikkat edin. Çünkü ipliklerde olan düğünler iğnenin içinden geçerken, hızında etkisi ile iğnede kırılma oluşturabilir.

Baskı ayağına dikkat:

Baskı ayağınında düzgün şekilde takılması gerekir. Çünkü baskı ayağında ki basınç iğneyi de etkileyecektir. Ayrıca baskı ayağının da uygun sıkılıkta takılması gerekiyor.

İğne kelepçesi vidasına dikkat:

İğne kelepçesi vidasının durumu da dikim için önemlidir. Burada sorun olması dikiş makinasının iğnesinin kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden iğne kelepçe vidasının mutlaka gevşek olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Toplu iğneler makinanın iğnesini kırabilir:

Kumaşın sabitlenmesi için kullanılan iğneler, dikiş makinasının altına geldiğinde zamanla kırılmalar meydana gelebilir. Bu yüzden dikim yaparken iğneleri dikiş makinası iğnesi altına getirmemeye özen gösterin.

Dikiş makinesinde işiniz bittiğinde:

Dikiş makinenizde işiniz bittiğinde iğneyi yukarı kaldırmadan asla kumaşı çekmeyin. Aksi halde iğne direkt kırılabilir. Ayrıca dikiş esnasında kumaş sıkıştığında yine iğneyi yukarı kaldırmadan kumaşı altından çekmeyin. Bu durum hem makinaya hem iğneye hemde kumaşa zarar verir.

Ayrıca dikiş makinasının iğne kırılmalarını önlemek için; iğneleri makinaya takarken dikkatli şekilde takmaya özen gösterin. Böylece iğneler hiç darbe almayacakları için daha uzun ömürlü şekilde kullanılacaktır. Makinayı belli aralıklarda yağlayın ve bakımını yapın. Unutmayın ki makine içinde biriken kir evet tozlar zamanla dikiş makinesinin  zarar görmesine neden olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Tuğba çalık dedi ki:

    Arkadaşlar dikiş makinesini kullanmak istiyorum için ama iğnenin deliği küçük geçiremiyorum uygun iğne bulabilirmiyim

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.