Tesettür Ve Blog

Dikiş Makinasında Overlok Nasıl Yapılır?

Dikiş Makinasında Overlok Nasıl Yapılır?

Dikiş tekniklerinde, yeni dikiş dikmeye başlayanlara yönelik yazılar oluşturmaya devam ediyoruz. Bugünkü konumuz ise overlok ayağı olmadan dikiş makinası ile nasıl overlok yapacağınız üzerine olacaktır.

Dikiş makinasına overlok ayağı almak yerine aşağıda ki yöntemleri uygulayarak da çok güzel overlok yapabilirsiniz. Böylece hem daha ekonomik şekilde makinanız olur hemde çok fonksiyonel şekilde kullanabilirsiniz. Benim kullanmış olduğum makina Singer Promise 1408 olup, son derece kullanışlı bir makinadır. Hiçbir dikiş ayağı olmasa da istediğim dikimi bu şekilde özelliklerinden yararlanarak yapıyorum. Örneğin elbise üzerine desen yapmak istiyorsam makinanın desen özelliklerinden yararlanarak kolayca bunu yapıyorum.

Dikiş Makinasında Zikzak Dikiş

Dikiş makinasında zikzak dikiş, aslında overlok yapmak ile aynı durum. Overlok makinasından tek eksik yönü ise, dikiş makinasının kumaşı kesmeme yönüdür. Usta makinacılar çok iyi bilir bu işlemi fakat ben bugün bilmeyenlerin veya yeni dikiş dikmeye başlayanların zorlandığı bu konuda detayli bilgiler vererek dikiş makinasinda overlok nasıl yapılır net şekilde anlatıyor olacağım.

Dikiş makinasında zikzak dikiş yapmak için makina üzerinde bulunan iki ayar yeri ile oynamanız gerekiyor. Bunlardan birincisi aşağıda resim de de gördüğünüz gibi dikim özelliklerinin olduğu bölüm. Burada dikiş aralığını belirleyebileceğiniz gibi, bu desenler ile dikeceğiniz kıyafetin üzerine desenler çizerek farklılık katabilirsiniz. Her neyse konumuza dönelim. Bu desenlerden istediğinizi seçebilirsiniz en iyi overlok özelliğini olmasını istiyorsanız resimdekini işaretlemeniz yeterli.

Dikiş makinasında overlok yapmak için (zikzak dikiş ) ikinci adım ise tansiyon ayarı ile oynamak. Tansiyon ayarı normalde 3 veya 4 gibi rakamlarda durur. Eğer zikzak dikiş yaparak dilediğiniz parçaya overlok görünümü kazandırmak istiyorsanız tansiyon ayarı 0 ile 1 arasında olması gerekir. Yani 0.5 bu durum için ideal seçim olacaktır.

Tüm bu işlemleri yaptıysanız geriye sadece dikiş makinasında overlok yapacağınız kumaşı dikiş bölümüne yerleştirmek kalıyor. Dikkat edin kumaşı makinaya biraz pay vererek yerleştirmeniz gerekiyor. Şimdi makinayı çalıştırarak overlok yapmaya başlayabilirsiniz.

Dikiş Makinasında Sürfile Nasıl Yapılır?

Dikiş makinasında sürfile yapmak, overlok yapmak veya zikzak yapmak aynı şey. Yani sürfile yapıldığında dikiş kenarları daha düzgün ve kumaşta herhangi bir deforme olayının olmamasıdır. Dikiş makinasında sürfile yapmak için yukarıda ki dikiş makinasında zikzak dikiş nasıl yapıldığını öğrenmeniz yeterli olacaktır. Eğer sürfile yapılmazsa dikiş yapılan kumaşın kenarları yıkanma ile zamanla iplik iplik geri sökülür ve çirkin bir görüntü oluşur. Dikiş makinasında sürfile yapmak zor geliyorsa ki çok basit bir işlem gördüğünüz gibi. Bununda bir yöntemi daha var bu sefer makina yerine elde sürfile yapacaksınız.

Elde Sürfile Nasıl Yapılır?

Elde sürfile yapmak için, kumaşı katlayarak uç kısımları dikey şekilde dikmeniz gerekiyor. Bunu elinizde yaptığınızda makinadan çok daha uzun süreceğini unutmayınız. Resimlere bakarak daha iyi şekilde durumu anlayabilirsiniz. Sürfile yapmak dikimin daha sorunsuz ve kusursuz olmasını sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.