Tesettür Ve Blog

Dikdörtgen Yatak Odası Nasıl Yerleştirilir?

Dikdörtgen Yatak Odası Nasıl Yerleştirilir?

Dikdörtgen yatak odalası yerleştirme işleminde en önemli önemli parça yataktır. Yatağın konumu ve diğer eşyalar ile bütünlüğü önemli olurken, aynı zamanda işlevsellikleri de tam olması gerekir. Örneğin ulaşamayacağınız veya kullanımı zor olan bir yere koyduğunuz şifonyer odanıza estetik görüntü katabilir, fakat ulaşımı zor olduğu için kullanımı bir hayli zor olacaktır. Bu yüzden dikkatli ve aynı zamanda eşyaları bir birine uyumlu şekilde yerleştirmeniz gerekir.

Dikdörtgen Yatak Odalarında Mobilyalar Nasıl Yerleştirilmeli?

Dikdörtgen yatak odaları için ilk olarak planlı bir şekilde alışveriş yapılması gerekir. Eğer alışveriş yapılmışsa o zaman odanın yerleşim planı yine bir kağıt üzerinde ayarlanması gerekir. Çünkü elinizde size yön verecek bir pusulanın olması eşyaları o yana bu yana sürekli tasima derdinden kurtaracaktır.

Dikdörtgen yatak odalarında hem yatak hem gardolap hem de şifonyerlerin bir arada kullanılması mümkündür. Çünkü bu tip odalar yapısı gereği uzun şekilde olurlar ve eşyaların bir arada durmasına olanak sağlarlar. Eşyaları yerleştirirken petekleri kapatmamasına dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda pencere önüne pencereyi kapatacak şekilde büyük eşyaların koyulmaması gerekir. Aksi halde oda karanlık ve kasvetli şekilde olur.

Dikdörtgen yatak odası yerleşiminde;
odanın koridor gibi görünmesi de engellenmelidir. Bunun için açık renkli duvar boyası kullanmak ve açık renkli yatak örtüleri kullanmak ile sağlanabilir. Ayrıca eğer mobilyalarınız koyu renkli değilse duvarların çok da açık renkli olmasına gerek yoktur. Çünkü koyu renkler her şeyin ebadında daraltma etkisi gösterdiği için bu tip odalarda renk seçimi önemlidir.

Dikdörtgen yatak odası için yatak da önemlidir. Son dönemlerde moda olan alçak yatakları tercih edebileceğiniz gibi yüksek yataklarıda kullanabilirsiniz. Hangi çeşit yatak kullanılıyor olursanız olun mutlaka yatak kapıdan girildiğinde görülmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, yatak kapıdan bakıldığında pencerenin hemen önünde dikdörtgenin uzun kenarına dikey şekilde konumlandırılmış olması gerekir. Tabi bu örnek tüm odalar için uygun değildir. Ayrıca küçük odalarda yatak başlıkları odaya daha uyumlu şekilde olanları tercih edilmesi gerekir.

Elbise dolabı ise yatağın yan tarafında olması ve tuvalet aynası da yatağın tam karşısında olması gerekir. Yani yatağın ayak ucundan itibaren duvara monte edilmesi uygun bir yerleşim şekli olacaktır. Komidinler ise yine yatağın iki ucunda olması ve hatta gerekirse üst üste konulması gerekebilir. Yani komidinlerin yerleşim yeri sizin için en kolay kullanımı olan yer olması açısından çok önemlidir.

Dikdörtgen yatak odasında eğer oda çok dar ise elbise dolabı gömme dolap şeklinde olabilir. Bu tercih yapılmaz ise çok büyük ve yer kaplayan dolaplar yerine daha küçük ortalama 60 cm büyüklüğünde ve kaba olmayan dolaplar tercih edilebilir. Yatak odası dinlenme ve yenilenme yeri olduğu için, göz ve beyin yorucu boyama şeklinden kaçınılması gerekir.

Dikdörtgen yatak odası resim galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.