Tesettür Ve Blog

Çocuğum Çok Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

10.03.2019
Çocuğum Çok Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Bütün anne babaların en büyük korkularından biri hiç şüphesiz çocuklarının hasta olmasıdır. Çocuk hasta olduğunda evin adeta tüm neşesi kaçar ve iyileşmesi için tüm ev seferber olur. Çocuk hastalıkları canımızı çok sıkıyor olsa da ciddi bir hastalık olmadıktan sonra; çocuğun bağışıklığını güçlendirdiği için bir nebzede olsa rahatlıyoruz. 
Çocuk hastalıkları arasında en çok rastlanılan durum öksürük ile başlayan tipik hastalıklar olduğu için; bu durum tüm ebeveyneleri doğal olarak rahatsız ediyor. Çünkü öksürük sadece bir hastalık habercisi değil aynı zamanda birden fazla hastalığın habercisi olabiliyor. Özellikle bu durum kuru öksürüklerde daha çok rastlanıldığı için en fazla bir hafta süren öksürüklerde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.  Balgam Söktürücü özellikleri de vardır

Öksürük Çeşitleri Nelerdir? 

Öksürük vücudun savunma sistemini oluşturan parçadan biridir. Bu yüzden öksürüğe neden olan durum tesbit edilmeden kesinlikle öksürük kesilmesi için ilaç alınmamalıdır. Çünkü eğer öksürük kesilirse mikroplar daha kolay şekilde vücuda yerleşerek hastalığın daha da ilerlemesine neden olur. 
Öksürüğün balgamlı ve balgamsız olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Balgamlı öksürükte az veya çok miktarda mukus bulunurken kuru öksürükte mukus yoktur ve gıcık şeklinde oluşur. Fakat bazı durumlarda balgam sökülemediği için kendini kuru öksürük olarak gösterir. Bu durumda çok dikkatli olunmalı ve balgamın sökülmesi için gerek tıbbi gerekse bitkisel olarak çözüm yollarına baş vurulmalıdır. 

Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer? 

Çocuklar yetişkinler kadar güçlü bağışıklığa sahip olmadıkları için kolay şekilde hasta oluyor. Öksürük için evinizde doğal yöntemler ile ilaç kullanmadan kolayca atlatabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki tarifleri mutlaka deneyiniz.  

Zencefil Bal Zerdeçal Kürü

Bal doğanın mucizevi besinlerinden biri olduğu için çok fazla sayıda hastalığa iyi gelmektedir. Özellikle antiseptik özelliği ile bakteri virüs veya mantarların vücuttan atılmasını sağlar. Zencefil ve zerdeçalın da en büyük özelliklerinden birisi de balgam söktürmek olduğu için öksürük tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. 
Bal zencefil ve zerdeçal kürü için yaklaşık olarak yarın su bardağı kadar balın içine bir tatlı kaşığı toz zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı zencefil eklenir macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu karışım her sabah bir tatlı kaşığı tüketilir. Not: Bu kür iki yaşından büyük çocuklar için kullanılmalıdır. İki yaş altında zencefil alerjisi olacağı için önerilmez. 

Bal Limon Kürü

Limon bol miktarda c vitamini içerdiği için kış hastalıklarında en çok kullanılan sebzelerden biri oluyor. Bal ve limon kürü iki şekilde yapılıyor. Birincisi kaynar bir bardak su içine bir yemek kaşığı bal ve bir limon sıkılır iyice karıştırılır ve gün içinde bu karışım sabah akşam olmak üzere çocuğa içirilir. 
Not: Bu karışım 1 yaş üstü çocuklarda kullanılır.

Zeytinyağı Ve Sarımsak Kürü

Sarımsak zaten doğal antibiyotik sınıfında olduğu için faydasını bilmeyen yoktur. Aynı şekilde zeytinyağı hem cilt hastalıklarında hemde bu tip öksürüklerde göğsü yumuşatması için kullanılır. Bu tarif de ise içerden tedavi değilde ayak tabanına uygulanacak bir yöntem ile öksürük kesilecektir. Kür için 5 diş sarımsak soyulur ve havanda dökülerek ezilir ardından bir çay bardağı zeytinyağı içine atılarak bir gece bekletilir. Daha sonra özellik le gece yatmadan çocuğun ayak altına sürülür ve çorap giydirilerek yatırılır. 1 yaş üzeri çocuklara uygulanmalıdır.

Hatmi Çiçeği Çayı Balgam Söktürücü

Hatmi çiçeğinin en önemli özelliği balgam söktürücü ve idrar söktürücü özelliği olmasıdır. Hatmi çiçeği öksürük ve hatta bronşit tedavisinde sıklıkla kullanılır. Bu bitkinin çayı ise iki şekilde yapılır. 6 aydan büyük bebekler için hatmi çiçeği çayı için yarım su bardağı su kaynatılır ve  içine. 1 adet hatmi çiçeği atılır yaklaşık beş dakika demlendikten sonra su süzülür. Bu çaydan bebeğe gün içinde sadece 2 tatlı kaşığı verebilirsiniz.  Büyüdükçe miktarı biraz artırabilirsiniz. 
Hatmi çiçeği çayının 1 yaş üstündeki çocuklara hazırlanışı ise şu şekildedir. Bir bardak doğal süt kaynatılır ve içine bir tatlı kaşığı hatmi çiçeği atılır. Ardından yaklaşık bir dakika daha süt kaynatılır ve ocaktan alınıp soğumaya bırakılır ardından süzülür ve içilir. Bu çay çok etkili ve özellikle bronşite bağlı öksürüklerde kullanılır.

Fındık Kabuğu Çayı 

Son zamanlardaki medya haberlerinde  “Fındık kabuğu  kemoterapi barındıran nadide besinler arasında yer alıyor.” cümlesi fındık kabuğunun mucize yönünü ortaya çıkarıyor. Fındık kabuğu çayı bir çok hastalığa şifa olduğu için kaynatılarak tüketiliyor. Öksürük için fındık çayı tarifi ise şöyledir. Yarım avuç fındık cezveye alınır ve üzerine 1.5 bardak su koyularak kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra beş dakika daha kaynatarak ocaktan alınarak ılık olarak içilir. Bu tarif de yine 1 yaş üstündeki çocuklar içindir.

Karabiber Pekmez Zeytinyağı Balgam Söktürücü

Çocuklarda karabiber kullanılır mı diye aklınıza sorular gelmiş olabilir  bu sorunun cevabı kesinlikle evettir. Fakat miktarı aşmamak kaydıyla aksi halde yarardan çok zarar verirsiniz. Bu tarif son derece etkili ve özellikle balgam söktürücü nitelikte bir tariftir. O yüzden baş ucu tarifi olarak kullanabilir ve grip nezle sonrası kalan öksürükleri kesebilirsiniz. 
Tarif ölçüsü su şekilde olacaktır ve siz miktarı çoğaltıp azaltabilirsiniz. Bir su bardağı dut pekmezi içine 1 çorba kaşığı karabiber ve çeyrek su bardağı zeytinyağı dökülerek iyi bir macun haline getirilir ve çocuk öksürdükçe bu karışımdan bir tatlı kaşığı verilir. Günde 4 veya 5 kere verebilirsiniz. Karabiber pekmezin tatlı kısmı ile karışacağı için çocuğun ağzını yakmayacaktır. Bu tarif de 1 yaş üstü çocuklar için uygundur.

Süt Ve Sarımsak Çayı 

Sarımsak ve sütün buluşması ile oluşan ve son derece faydalı olan tarif için doğal süt kullanılması gerekiyor. Bunun için bir bardak kaynayan sütun içine 2 diş sarımsak atarak 2 dakika kaynatın ve ocaktan alarak soğumaya bırakın soğuyunca ılık şekilde çocuğunuza içirin.  

Ceviz Ve Ceviz İçi Çayı Balgam Söktürücü

Ceviz kırıldığında iki tane çıkan ceviz içinin tam ortasında ciğerlere benzeyen kahverengi bir pelte gibi birşey vardır. İşte o pelteye benzeyen o şey kaynatılarak suyu içildiğinde öksürük hemen kesilir. Aynı şekilde cevizde kaynatılarak suyu içildiğinde öksürük kısa sürede kesilir. Bu çayın tarifide aynı diğer çay tarifleri  gibidir. Yani kaynayan bir bardak su içine 2 adet Ceviz içi atılır ve iki dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınarak ılık şekilde içilir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. fatih pınar dedi ki:

    Çocuklarda öksürüğü önemsemek gerekir yoksa başka hastalıklara dönüşebilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.