Tesettür Ve Blog

Çeyiz Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Çeyiz Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Çeyiz hazırlıkları genelde 1 yıl öncesinden hatta dantel tipi el işleri kız çocukları için 3 veya 4 yaşlarında başlar. Bizim adetlerimizde çok önem verdiğimiz çeyizlerimiz özellikle el emeği göz nuru olanlar daha bir özenle hazırlanıyor. Bu derece önemli olmalarını en büyük nedeni de anne eli değmiş olmalarıdır.

Çeyiz dediğimiz kavram sadece dantel, yazma veya havludan oluşmadığı için diğer parçalarada haklı olarak değer verilmesi gerekiyor. Bu yüzden bugün sizlere “Çeyiz hazırlanırken veya çeyiz giderken nelere dikkat edilmeli?” Bu konuda bilgiler sunacağız.

Çeyiz Hazırlarken Çeyizlik Ürünlerin Zarar Görmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Nihayet beklenen gün geldi çattı ve siz artık çeyinizi ait olduğu eve göndermek için girişimlere başladınız. Çeyiz hazırlama işlemi iki aşamada olduğu için biz size çeyiz gönderme aşamasında ki çeyiz hazırlama ve gönderme anında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sunacağız.

Çeyiz Hazırlama Esnasında Dikkat Edilmesi gerekenler:

Çeyiz artık hazır ve paketleme işlemi için bekliyor. Bu esnada koli yaparken en önemli olan ayrıntı porselen veya cam gibi eşyaları mutlaka gazete gibi zarar vermeyecek malzemelere sarın. Böylece kırılma veya çatlama durumu oluşmamış olur. Ayrıca kolilerin üzerine mutlaka ağır veya kırılacak diye yazarsanız daha sağlam şekilde taşınmış olur.

Her kolinin içine; ait oldukları yere göre yerleşim yapın. Yani örneğin banyo için bir koli oluşturduysanız içine sadece banyoya özel eşyaları yerleştirin ve kolinin üzerine banyoya ait olduğuna dair yazı yazın. Böylece her koli kendi yerine göre götürülür ve etrafta yoğun bir dağınıklık olmaz. Daha kolay şekilde eşyalar yerlerine yerleştirilir.

Çeyiz hazırlama esnasında yine eşyaları koli içerisine yerleştirirken ve ait oldukları odaya göre eşyaları koli içine istiflerken mutlaka ağırlıkları eşit olacak şekilde yerleştirin. Böylece kolinin altının ağırlık nedeni ile patlama olasılığı ortadan kalkmış olur.

Dantel veya kumaş türünde olan çeyizleri kolilerken koli içine koymadan önce oluşabilecek lekelenmelere karşı mutlaka başka temiz bir kumaş ile güzelce kaplanması gerekiyor. Ardından koli içine yerleştirerek çeyiz kolisi süsleme işlemini yapabilirsiniz. Çeyiz kolisi nasıl süslenir öğrenmek için tıklayın.

Çeyiz Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çeyiz giderken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi eşyaların düzgünce koli içine yerleştirilip, zarar görmeden adrese gitmesi olmalıdır. Bu yüzden koliler mutlaka araca sağlam şekilde yerleştirilmesi gerekiyor.

Ağır olan koliler mutlaka en alta yerleştirilmeli ve üstlerine daha hafif olan koliler eşit şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca evin şekline göre koli üzerine yazan odaların kolileri kendi aralarında grup oluşturulması taşıma anında kolaylık sağlayacaktır. Örneğin mutfak çeyizlik kolileri ayrı şekilde grup içinde olursa bu koliler en altta olacağı için en son direkt mutfağa gidecektir.

Çeyizlik kolilerin de zarar görmemesi için mutlaka en iyi koliler seçilmelidir . Özellikle cam veya porselen gibi parçaları koyacağınız kolilerin mutlaka çok sağlam olması gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.